dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Doručovatelky už nenabízí cigarety, na poštách se dál musí prodávat spoření a úvěry
Ilustrační foto: archiv

Doručovatelky už nenabízí cigarety, na poštách se dál musí prodávat spoření a úvěry

Medializace, včetně článků serveru Pražský patriot, rozhýbala dění na České poště. Skončil generální ředitel Petr Zatloukal, pošťačky se nemusejí věnovat podomnímu prodeji cigaret a dalšího zboží. Problém však přesto zůstává: zaměstnanci za přepážkami musejí stále ve velkém nabízet různá pojištění či úvěry. To obtěžuje i zákazníky. Pro Pražský patriot to uvedl prezident Federace výkonných zaměstnanců České pošty Miroslav Prokop.

Server Pražský patriot byl mezi prvními médii, jež informovala o situaci zaměstnanců na České poště, kteří musejí nabízet finanční produkty, a pokud neseženou dostatek klientů, kteří si je uzavřou, jsou kráceni na pohyblivé složce mzdy. Záležitost se probírala i v Parlamentu. Co se od té doby na poště změnilo?
Medializace celého problému na České poště, včetně špatných pracovních podmínek souvisejících právě se systémem nabízení finančních produktů, má pozitivní dopad především v tom, že se zvýšila naděje na zlepšení. Zatím k němu v této konkrétní oblasti sice nedošlo, ale vypadá to, že dojde.

Informovali jsme také o poštovních doručovatelkách, které nosí těžké balíky s letáky. K tomu bylo navíc zvažováno, že budou provádět podomní prodej. Podle některých informací byl zrušen. Je to tak?
Ano. Pozitivním dopadem je i to, že poštovní doručovatelky nebudou zatěžovány doplňkovým prodejem. Ten byl zrušen.

Čtěte také: Situace zaměstnanců České pošty je neúnosná, stali se z nich hokynáři a prodavači

Prodej cigaret, nebo i dalšího zboží?
Všeho. Význam měla i petice adresována generálnímu ředitelství České pošty, kterou iniciovala naše Federace výkonných zaměstnanců České pošty a jejímž cílem bylo právě zlepšení pracovních podmínek. Podepsalo ji přes 13 tisíc lidí. Pošťáci se prostě přestávají bát – když o něco jde, dokážou se semknout.

Mohou lidé petici, o níž jsme též informovali, ještě podepsat?
Ne, už byla ukončena. Konalo se i veřejné slyšení v Senátu.

Fráze, fráze a zase fráze

Jak se k záležitosti staví ministr vnitra Milan Chovanec?
Psal jsem mu dopis, byl ale tou dobou bohužel hospitalizován v nemocnici, tak odpověděl jeho první náměstek pro vnitřní bezpečnost Jan Sixta. Jeho odpověď považuji za neodpověď. Pouze „okopíroval“ prohlášení bývalého generálního ředitele České pošty, neměl zájem cokoli řešit.

Co první náměstek v odpovědi například uvedl?
Fráze typu, že: „Bezpečnost zaměstnanců a klientů a pracovní podmínky zaměstnanců jsou jedním z důležitých bodů. Do těchto oblastí Česká pošta, s. p., ročně investuje obrovské finanční prostředky a má za to, že bezpečnost zaměstnanců i klientů je dostatečně zajištěna a je průběžně zdokonalována, aby se neustále minimalizovala rizika.“

Vítáte odchod – dnes už bývalého – generálního ředitele České pošty Petra Zatloukala?
Jistě, vítají ho všichni. Uvidíme ale, zda nový generální ředitel bude mít vůli něco zlepšit.

Nový generální ředitel Martin Elkán začíná úřadovat počínaje dneškem – 1. dubnem. Jaké problémy na České poště přetrvávají?
Zůstává jeden z největších problémů, a to jsou již zmíněné finanční produkty – tedy různé pojistky, spoření, úvěry a tak dále, které zaměstnanci za přepážkami nadále musejí ve velkém nabízet zákazníkům. Jde tedy o to, jaká opatření pan generální učiní pro to, aby plnění těchto plánů prodeje finančních produktů bylo snesitelné.

Mediální tlak má velký význam

Chystáte jako odborová organizace nějaké kroky?
To se uvidí právě podle toho, jak se generální ředitel zachová a co se případně změní.

Čtěte také: V Praze ubývají poštovní schránky, je jich devět set. Dříve vypadaly jako truhly 

Shrňme to, prosím: k posunu došlo, ale…
K posunu na České poště dochází, chystají se změny. Mediální tlak měl a má velký význam. Jde nám nadále o to, aby pro pracovníky pošty byly nastaveny vhodné pracovní podmínky.

Jak by se to projevilo vůči klientům pošty?
Do budoucna by se to vůči nim určitě mělo projevit jednoznačně pozitivně. Usilujeme o to, aby odpadla nesmyslená zátěž doručovatelům, překážkářům, tedy zaměstnancům České pošty. Když jim odpadnou tyto nesmysly, budou mít čas a klid na poctivou pošťáckou práci, což ocení i zákazníci, protože nebudou obtěžováni něčím, kvůli čemu na poštu nepřišli.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru