Dnes Úterý - oblacno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Dopravní terminál na Černém Mostě prošel první etapou revitalizace
Cestujícím nově slouží k rychlé orientaci 12 elektronických informačních tabulí, které zobrazují aktuální odjezdy nejbližších spojů. Foto: Vojtěch Mařík / Ropid

Dopravní terminál na Černém Mostě prošel první etapou revitalizace

Na dopravním terminálu u stanice pražského metra B Černý Most přibyly informační obrazovky a cedule, jsou tam nové lavičky a koše a zábradlí a zastřešení cest byla nalakována. Nové je také osvětlení. O ukončení první etapy revitalizace informoval Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD. Nynější opravy jsou součástí celkové plánované rekonstrukce zanedbané stanice. Černý Most je nejvýznamnějším terminálem na východě Prahy, konečnou tam má metro a zastavují tam městské, příměstské i dálkové autobusy.

Cestujícím nově slouží k rychlé orientaci 12 elektronických informačních tabulí, které zobrazují aktuální odjezdy nejbližších spojů z jednotlivých nástupišť a pro celkový přehled jsou k dispozici také dva velkoplošné souhrnné informační panely zobrazující jak městské, tak i regionální autobusové linky PID.

Cestujícím slouží také nové lavičky a odpadkové koše. Veškeré zábradlí i zastřešení přístupových cest se dočkalo obnovy nátěru nebo celkového vyčištění. Kompletně vyměněno bylo také osvětlení jednotlivých nástupišť a příchozích lávek. Zajištěn je také intenzivnější pravidelný úklid. „V rámci projektu Čitelná Praha i zde plánujeme ještě v letošním roce instalovat nový statický navigační systém,“ podotkl Drápal.

Terminál Černý Most je nejvýznamnějším dopravním uzlem ve východní části Prahy, kde začíná linka metra B. Na ni tu navazuje 12 městských a 15 příměstských autobusových linek PID a 32 dálkových autobusových linek směřujících především do východní a severní části České republiky.

Černý Most má také velkokapacitní záchytné parkoviště P+R a je výchozím bodem pro pěší cesty do místního sídliště i k okolním obchodním centrům. U tohoto zanedbaného terminálu fungujícího od roku 1998 se podařilo ve spolupráci s Technickou správou komunikací hl. m. Prahy zastavit degradaci přístupových lávek a konstrukcí kolem vlastní stanice metra.

„Tím mohlo dojít k instalaci nových elektronických odjezdových tabulí, nového mobiliáře a postupně dochází v návaznosti na dokončení stavebních prací i k celkovému vyčištění všech prostor pro cestující veřejnost,“ sdělil mluvčí.

„Zatím jsme si posvítili na ty nejakutnější problémy. Ve vzdálenější budoucnosti bychom rádi celý terminál vyladili i stavebně, aby byl přívětivý, ale i praktický, a stal se důstojným centrem nejen místní čtvrti, ale celého východního sektoru Prahy,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Hlavním přínosem jsou nové informační panely, ze kterých se snadno dozvíte, odkud vám daný autobus jede a za jak dlouho, a to včetně případného zpoždění. Na jednotlivé obrazovky také umíme poslat aktuální informace o případných mimořádnostech nebo výlukách,“ sdělil ředitel Ropidu Petr Tomčík. Připomněl, že cestujícím slouží v terminálu od roku 2020 nové infocentrum.

„Upravili jsme nástupiště a další mostní konstrukce tak, aby se celý prostor stal důstojným a hlavně bezpečným vstupem do Prahy. Odstranil se také pověstný problém s rampouchy, které ohrožovaly cestující. Provedli jsme také kompletní protikorozní nátěr sloupů a zábradlí, celý prostor jsme vyčistili a doplnili o nové lavičky a další mobiliář,“ řekl Josef Richtr, náměstek generálního ředitele TSK.


Autor: Jan Puci

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru