Dnes Sobota - prehanky-dest 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dopravní službě pražské záchranky se navýší počet posádek a vozů
Posádka dopravní služby pražské záchranky. Foto: se souhlasem ZZS HMP

Dopravní službě pražské záchranky se navýší počet posádek a vozů

Přes 400 výjezdů už podnikla zdravotnická dopravní služba, kterou do provozu na začátku letošního března zavedla pražská záchranka (ZZS HMP). Dvoučlenné posádky vysílá zdravotnické operační středisko k pacientům mimo akutní ohrožení života a zdraví, kteří zpravidla potřebují transport do nemocnice k dalšímu ošetření či vyšetření, ale nevyžadují poskytnutí přednemocniční neodkladné péče. Záchranná služba chce v letošním roce navýšit počet těchto posádek, magistrát za tímto účelem schválil pořízení nových sanitních vozů. Informoval o tom ředitel záchranářů Petr Kolouch.

„Pilotní provoz vlastní zdravotnické dopravní služby přináší pozitivní výsledky. Posádky denně vyřeší v průměru deset událostí. Ve spolupráci s magistrátem počítáme s rozšířením této služby, která pomáhá pacientům a ulevuje specializovaným záchranářským posádkám, jež se v posledních dvou letech potýkají s výrazným nárůstem počtu výjezdů,“ řekl Kolouch.

V roce 2022 podle něj zaznamenala záchranná služba v Praze historický rekord co do počtu řešených událostí, který vzrostl o 11 procent na 142 tisíc. V celé republice pak dochází k nárůstu událostí nižší naléhavosti, které by v ideálním případě specializované posádky záchranné služby řešit nemusely. Volající se ale často nemají na koho obrátit a záchranka funguje jako poslední záchytná síť systému. Právě k některým z těchto pacientů vyjíždějí podle Koloucha posádky zdravotnické dopravní služby.

„V důsledku zvýšeného vytížení jsme proto navýšili počty míst pro dopravní službu, která se osvědčila, a pořizujeme nové vozy. Současně letos dokončíme architektonickou soutěž na stavbu nové centrály záchranné služby, kterou těmto obětavým lidem Praha tolik let dluží," řekla náměstkyně primátora Prahy pro oblast zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).

Posádku zdravotnické dopravní služby tvoří dva zdravotníci-řidiči, kteří vedle předchozího absolvování akreditovaného zdravotnického kurzu prošli i specializovaným kurzem přímo na pražské záchrance. Zdravotnická dopravní služba je nyní k dispozici sedm dní v týdnu během denní směny od 6:30 do 18:30 hodin.

 Pražská záchranka počítá s posílením těchto posádek v denních směnách a jejich zavedením i na noční směny. V současné době je domovskou základnou zdravotnické dopravní služby umístěna v ulici 28. pluku na Praze 10. Posádky jsou také zálohou pro mimořádné události.

Poprvé vyjížděla nově zřízená posádka jen 28 minut po zahájení směny 1. března. Typickými pacienty jsou chronicky nemocní lidé, zpravidla senioři, kteří potřebují transportovat do nemocnice například na vyšetření nebo k úkonům, jako je výměna ucpané močové cévky, k ošetření drobných poranění nebo transportovat z ordinací praktických lékařů a ambulantních specialistů a nejsou schopni se do zdravotnického zařízení dopravit vlastními silami.

Výjezd zdravotnické dopravní služby indikuje zdravotnické operační středisko podle vyhodnocení volání na tísňovou linku a na základě schválení lékařem v případech, kdy jde o neakutní stavy a pacient není v ohrožení života a zdraví.

Ve světě funguje podle Koloucha na podobném principu například model vozů tzv. BLS Ambulance (basic life support), které se věnují právě výjezdům nižších naléhavostí. Podobnou cestou se vydávají i další záchranné služby v České republice, zejména ve velkých krajských městech.


Autor: Karel Netolický

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru