Dnes Neděle - polojasno 20°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Dopravní službě pražské záchranky se navýší počet posádek a vozů
Posádka dopravní služby pražské záchranky. Foto: se souhlasem ZZS HMP

Dopravní službě pražské záchranky se navýší počet posádek a vozů

Přes 400 výjezdů už podnikla zdravotnická dopravní služba, kterou do provozu na začátku letošního března zavedla pražská záchranka (ZZS HMP). Dvoučlenné posádky vysílá zdravotnické operační středisko k pacientům mimo akutní ohrožení života a zdraví, kteří zpravidla potřebují transport do nemocnice k dalšímu ošetření či vyšetření, ale nevyžadují poskytnutí přednemocniční neodkladné péče. Záchranná služba chce v letošním roce navýšit počet těchto posádek, magistrát za tímto účelem schválil pořízení nových sanitních vozů. Informoval o tom ředitel záchranářů Petr Kolouch.

„Pilotní provoz vlastní zdravotnické dopravní služby přináší pozitivní výsledky. Posádky denně vyřeší v průměru deset událostí. Ve spolupráci s magistrátem počítáme s rozšířením této služby, která pomáhá pacientům a ulevuje specializovaným záchranářským posádkám, jež se v posledních dvou letech potýkají s výrazným nárůstem počtu výjezdů,“ řekl Kolouch.

V roce 2022 podle něj zaznamenala záchranná služba v Praze historický rekord co do počtu řešených událostí, který vzrostl o 11 procent na 142 tisíc. V celé republice pak dochází k nárůstu událostí nižší naléhavosti, které by v ideálním případě specializované posádky záchranné služby řešit nemusely. Volající se ale často nemají na koho obrátit a záchranka funguje jako poslední záchytná síť systému. Právě k některým z těchto pacientů vyjíždějí podle Koloucha posádky zdravotnické dopravní služby.

„V důsledku zvýšeného vytížení jsme proto navýšili počty míst pro dopravní službu, která se osvědčila, a pořizujeme nové vozy. Současně letos dokončíme architektonickou soutěž na stavbu nové centrály záchranné služby, kterou těmto obětavým lidem Praha tolik let dluží," řekla náměstkyně primátora Prahy pro oblast zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).

Posádku zdravotnické dopravní služby tvoří dva zdravotníci-řidiči, kteří vedle předchozího absolvování akreditovaného zdravotnického kurzu prošli i specializovaným kurzem přímo na pražské záchrance. Zdravotnická dopravní služba je nyní k dispozici sedm dní v týdnu během denní směny od 6:30 do 18:30 hodin.

 Pražská záchranka počítá s posílením těchto posádek v denních směnách a jejich zavedením i na noční směny. V současné době je domovskou základnou zdravotnické dopravní služby umístěna v ulici 28. pluku na Praze 10. Posádky jsou také zálohou pro mimořádné události.

Poprvé vyjížděla nově zřízená posádka jen 28 minut po zahájení směny 1. března. Typickými pacienty jsou chronicky nemocní lidé, zpravidla senioři, kteří potřebují transportovat do nemocnice například na vyšetření nebo k úkonům, jako je výměna ucpané močové cévky, k ošetření drobných poranění nebo transportovat z ordinací praktických lékařů a ambulantních specialistů a nejsou schopni se do zdravotnického zařízení dopravit vlastními silami.

Výjezd zdravotnické dopravní služby indikuje zdravotnické operační středisko podle vyhodnocení volání na tísňovou linku a na základě schválení lékařem v případech, kdy jde o neakutní stavy a pacient není v ohrožení života a zdraví.

Ve světě funguje podle Koloucha na podobném principu například model vozů tzv. BLS Ambulance (basic life support), které se věnují právě výjezdům nižších naléhavostí. Podobnou cestou se vydávají i další záchranné služby v České republice, zejména ve velkých krajských městech.


Autor: Karel Netolický

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Praha 1 spouští pilotní fázi antigraffiti programu

28. září 2023 v 10:26

Radní první městské části vybrali tento týden nejvhodnější nabídku ohledně smývání a překrývání graffiti na území a majetku Prahy 1. Rámcová smlouva by měla zajistit odstraňování graffiti na majetku Prahy 1. Za předpokladu, že bude tento antigraffiti program fungovat dle očekávání, městská část by...

Během Vánoc budou uzavřeny mateřské školy v Praze 4

28. září 2023 v 09:54

Ve dnech 23. prosince 2023 až 2. ledna 2024 dojde k přerušení provozu ve všech mateřských školách zřizovaných radnicí Prahy 4.

Uznávaný ekonom Frank z Cornell University bude přednášet na ČVUT v Praze

28. září 2023 v 07:28

České vysoké učení technické v Praze zve na přednášku Roberta H. Franka z Cornell University. Tento spoluautor knihy „Principles of Economics“ – druhým je Dr. B. S. Bernanke, nositel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2022 – vystoupí v pondělí 16. října od 14:30 hodin na půdě Fakulty...

V pátek bude na Magistrátu hlavního města Prahy omezen provoz

27. září 2023 ve 13:46

V pátek 29. září budou z důvodu provozních úspor uzavřena některá pracoviště Magistrátu hlavního města Prahy.

Další články
Nahoru