dnes
Pondělí - obcasny-dest
6°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
3°C
Pražská doprava

Chystá se aplikace s aktualitami i jízdními řády MHD

Organizace Ropid provedla loni na podzim průzkum, který se zaměřoval na zjištění míry informovanosti cestujících a využívání webu a mobilních aplikací při cestování s Pražskou integrovanou dopravou. Průzkumu se zúčastnilo zhruba 250 náhodně vybraných cestujících na různých místech Prahy. Cílem bylo získat podklady pro přípravu nového webu ROPID a nové mobilní aplikace pro cestující. Obě představí organizace během několika měsíců.

Cestující byli dotazováni, kde shánějí informace o dopravě a jestli si připadají dostatečně informovaní. Zjišťovalo se, do jaké míry by využili novinky, které se v rámci vývoje webu a mobilní aplikace připravují.

„Z výsledků vyplynulo, že v dnešní době stále největší skupina cestujících spoléhá na informace na zastávkách, důležitým zdrojem je ale i vyhledávač spojení. Necelé dvě třetiny cestujících přitom vypověděly, že o výlukách a změnách v dopravě jsou většinou informováni včas,“ uvádí ředitel Ropidu Petr Tomčík.

Pokud jde o zlepšení informovanosti, třetina až polovina cestujících by využila možnosti nechat si zasílat informace o výlukách pro jimi využívané linky e-mailem. Možnost nechat si zasílat upozornění na mimořádné události v provozu pomocí mobilní aplikace by využili přibližně tři až čtyři lidé z deseti.

Výsledky průzkumu ukazují, že přestože většina cestujících si připadá dostatečně informovaná, stále existuje velký prostor pro zlepšení. Tento prostor bychom rádi využili lepším zapojením webu a mobilních aplikací.

Z výsledků se ukazuje, že až polovina cestujících by nových možností získávání informací o dopravě využila. Větší zájem o informování e-maily a mobilními aplikacemi projevovali spíše mladší lidé. Rozdíl ale s výjimkou nejstarších ročníků není propastný. Zhruba polovina lidí si zjišťuje čas odjezdu svého spoje před tím, než vyrazí na zastávku. Z toho 70 procent lidí používá vyhledávač spojení, zbylých 30 procent má jízdní řády vytištěné.

„Nové webové stránky Ropid chystáme spustit do testovacího provozu v průběhu 1. čtvrtletí 2016, následovat bude nová aplikace pro chytré mobilní telefony. Vylepšení by se mělo dočkat také informování cestujících o výlukách a mimořádných událostech,“ dodává Petr Tomčík.

dopravni-pruzkum-ropid-nahled

dopravni-pruzkum-ropid-dalsi-nahled


Další články
Nahoru