Dnes Středa - jasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dopravní podnik získal stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence
Výstavbě tratě z Barrandova do Holyně začala loni. Foto: DPP

Dopravní podnik získal stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence

Pražský dopravní podnik (DPP) získal pravomocné stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence. Na zhruba 600 metrů dlouhé trati bude dvojice zastávek a rovněž smyčka. V létě vypíše veřejnou zakázku na zhotovitele. Na stavbu, která by měla začít příští rok na jaře, bude chtít získat také peníze z evropských fondů. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Výstavbu části trati z Barrandova do Holyně zahájil podnik loni a zprovoznění plánuje na letošní jaro.

Holyně – Slivenec je druhý a koncový úsek nové tramvajové tratě Sídliště Barrandov – Slivenec. Po vybudování má být dlouhý zhruba 500 metrů a zakončen smyčkou.

V tomto úseku se počítá s jedním párem zastávek Slivenec situovaných přímo v obratišti. Stavbu první etapy, zhruba kilometrového úseku ze smyčky Sídliště Barrandov do Holyně, DPP nyní realizuje, zprovoznit ji plánuje letos na jaře.

V Holyni bude trať končit dočasnou úvratí, na kterou naváže druhý úsek. Tramvajová trať bude za úvratí pokračovat směrem ke křižovatce ulic U Náhonu a K Barrandovu.

Před křižovatkou se obloukem stočí k ulici U Náhonu, kterou překříží, dále bude pokračovat západním směrem podél ulice K Barrandovu a po zhruba 250 metrech bude ukončena smyčkou. Obratiště Slivenec bude jednokolejné se dvěma předjízdnými kolejemi, s kapacitou až pro deset tramvají typu 15T.

Druhý úsek nové tramvajové tratě a smyčka Slivenec budou navazovat a dopravně obsluhovat nejen stávající, ale i plánovanou bytovou zástavbu v oblasti včetně nově vznikající obchodní vybavenosti. Hlavní město také prověřuje možnost vybudování P+R parkoviště u připravované tramvajové smyčky Slivenec.

„Získali jsme stavební povolení na další etapu stavby tramvajové trati do Slivence. V okolí nové trati vyroste nová městská čtvrť pro 8 000 lidí. V okamžiku jejich nastěhování už tam ale budou mít přivedenou tramvaj, která je pohodlně dostane do centra města,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Pravomocné stavební povolení pro tramvajovou trať do zastávky Slivenec je dobrou zprávou pro naši městskou část. Doufám, že zde hlavní město urychleně vybuduje P+R parkoviště. Vždyť to byl hlavní důvod, proč Praha před více než dvaceti lety rozhodla o prodloužení tramvajové tratě až do této zastávky,“ uvedla starostka Slivence Jana Plamínková (STAN).

„Úvrať v Holyni je na rozdíl od smyčky málo kapacitní, považujeme ji za dočasné řešení, které bychom rádi využívali co možná nejkratší dobu. Nyní je potřeba dokončit majetkoprávní vypořádání stavby, připravit projekt na stavbu a zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku na zhotovitele. Vyhlásit ji plánujeme v průběhu letošních letních prázdnin,“ dodal technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Do Holyně by podle dřívějších vyjádření DPP měla být z Barrandova prodloužena linka číslo 5.


Autor: puc
Další články
Nahoru