Dnes Pondělí - zatazeno 27°C
Zítra Úterý - bourky 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dopravní podnik získal stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence
Výstavbě tratě z Barrandova do Holyně začala loni. Foto: DPP

Dopravní podnik získal stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence

Pražský dopravní podnik (DPP) získal pravomocné stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence. Na zhruba 600 metrů dlouhé trati bude dvojice zastávek a rovněž smyčka. V létě vypíše veřejnou zakázku na zhotovitele. Na stavbu, která by měla začít příští rok na jaře, bude chtít získat také peníze z evropských fondů. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Výstavbu části trati z Barrandova do Holyně zahájil podnik loni a zprovoznění plánuje na letošní jaro.

Holyně – Slivenec je druhý a koncový úsek nové tramvajové tratě Sídliště Barrandov – Slivenec. Po vybudování má být dlouhý zhruba 500 metrů a zakončen smyčkou.

V tomto úseku se počítá s jedním párem zastávek Slivenec situovaných přímo v obratišti. Stavbu první etapy, zhruba kilometrového úseku ze smyčky Sídliště Barrandov do Holyně, DPP nyní realizuje, zprovoznit ji plánuje letos na jaře.

V Holyni bude trať končit dočasnou úvratí, na kterou naváže druhý úsek. Tramvajová trať bude za úvratí pokračovat směrem ke křižovatce ulic U Náhonu a K Barrandovu.

Před křižovatkou se obloukem stočí k ulici U Náhonu, kterou překříží, dále bude pokračovat západním směrem podél ulice K Barrandovu a po zhruba 250 metrech bude ukončena smyčkou. Obratiště Slivenec bude jednokolejné se dvěma předjízdnými kolejemi, s kapacitou až pro deset tramvají typu 15T.

Druhý úsek nové tramvajové tratě a smyčka Slivenec budou navazovat a dopravně obsluhovat nejen stávající, ale i plánovanou bytovou zástavbu v oblasti včetně nově vznikající obchodní vybavenosti. Hlavní město také prověřuje možnost vybudování P+R parkoviště u připravované tramvajové smyčky Slivenec.

„Získali jsme stavební povolení na další etapu stavby tramvajové trati do Slivence. V okolí nové trati vyroste nová městská čtvrť pro 8 000 lidí. V okamžiku jejich nastěhování už tam ale budou mít přivedenou tramvaj, která je pohodlně dostane do centra města,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Pravomocné stavební povolení pro tramvajovou trať do zastávky Slivenec je dobrou zprávou pro naši městskou část. Doufám, že zde hlavní město urychleně vybuduje P+R parkoviště. Vždyť to byl hlavní důvod, proč Praha před více než dvaceti lety rozhodla o prodloužení tramvajové tratě až do této zastávky,“ uvedla starostka Slivence Jana Plamínková (STAN).

„Úvrať v Holyni je na rozdíl od smyčky málo kapacitní, považujeme ji za dočasné řešení, které bychom rádi využívali co možná nejkratší dobu. Nyní je potřeba dokončit majetkoprávní vypořádání stavby, připravit projekt na stavbu a zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku na zhotovitele. Vyhlásit ji plánujeme v průběhu letošních letních prázdnin,“ dodal technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Do Holyně by podle dřívějších vyjádření DPP měla být z Barrandova prodloužena linka číslo 5.


Autor: puc

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Rekonstrukce Barrandovského mostu začne 14. května

3. května 2022 v 10:32

V polovině května startuje oprava Barrandovského mostu. Technická správa komunikací (TSK) práce rozdělila do více let a vždy jen na část stavební sezony. Po zbytek roku bude most bez omezení průjezdný. V letošním roce práce začnou 14. května a potrvají do 31. srpna 2022, celkem...

Praha 5 požaduje zřízení koordinátora dopravních staveb

2. května 2022 v 17:51

Oprava Barrandovského mostu zásadně omezí dopravu v páté městské části, především pak v lokalitě Smíchova a jeho širšího okolí. Podle vedení Prahy 5 metropole nedostatečně komunikuje s městskými částmi, kterých se rozsáhlé dopravní stavby bezprostředně dotýkají. Informovala o tom mluvčí smíchovské...

Pražský okruh: Otevřel se sjezd a nájezd u Písnice

1. května 2022 v 17:50

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes ráno otevřelo sjezd a nájezd na Pražský okruh u Písnice. Uleví při uzavírce a omezeních na Barrandovském mostě, které začnou v polovině května, a také při nynější uzavírce Břežanského údolí. Novinářům to řekli mluvčí ŘSD Jan Rýdl a mluvčí krajské správy a...

Další články
Nahoru