Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Dopravní podnik získal stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence
Výstavbě tratě z Barrandova do Holyně začala loni. Foto: DPP

Dopravní podnik získal stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence

Pražský dopravní podnik (DPP) získal pravomocné stavební povolení na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence. Na zhruba 600 metrů dlouhé trati bude dvojice zastávek a rovněž smyčka. V létě vypíše veřejnou zakázku na zhotovitele. Na stavbu, která by měla začít příští rok na jaře, bude chtít získat také peníze z evropských fondů. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Výstavbu části trati z Barrandova do Holyně zahájil podnik loni a zprovoznění plánuje na letošní jaro.

Holyně – Slivenec je druhý a koncový úsek nové tramvajové tratě Sídliště Barrandov – Slivenec. Po vybudování má být dlouhý zhruba 500 metrů a zakončen smyčkou.

V tomto úseku se počítá s jedním párem zastávek Slivenec situovaných přímo v obratišti. Stavbu první etapy, zhruba kilometrového úseku ze smyčky Sídliště Barrandov do Holyně, DPP nyní realizuje, zprovoznit ji plánuje letos na jaře.

V Holyni bude trať končit dočasnou úvratí, na kterou naváže druhý úsek. Tramvajová trať bude za úvratí pokračovat směrem ke křižovatce ulic U Náhonu a K Barrandovu.

Před křižovatkou se obloukem stočí k ulici U Náhonu, kterou překříží, dále bude pokračovat západním směrem podél ulice K Barrandovu a po zhruba 250 metrech bude ukončena smyčkou. Obratiště Slivenec bude jednokolejné se dvěma předjízdnými kolejemi, s kapacitou až pro deset tramvají typu 15T.

Druhý úsek nové tramvajové tratě a smyčka Slivenec budou navazovat a dopravně obsluhovat nejen stávající, ale i plánovanou bytovou zástavbu v oblasti včetně nově vznikající obchodní vybavenosti. Hlavní město také prověřuje možnost vybudování P+R parkoviště u připravované tramvajové smyčky Slivenec.

„Získali jsme stavební povolení na další etapu stavby tramvajové trati do Slivence. V okolí nové trati vyroste nová městská čtvrť pro 8 000 lidí. V okamžiku jejich nastěhování už tam ale budou mít přivedenou tramvaj, která je pohodlně dostane do centra města,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Pravomocné stavební povolení pro tramvajovou trať do zastávky Slivenec je dobrou zprávou pro naši městskou část. Doufám, že zde hlavní město urychleně vybuduje P+R parkoviště. Vždyť to byl hlavní důvod, proč Praha před více než dvaceti lety rozhodla o prodloužení tramvajové tratě až do této zastávky,“ uvedla starostka Slivence Jana Plamínková (STAN).

„Úvrať v Holyni je na rozdíl od smyčky málo kapacitní, považujeme ji za dočasné řešení, které bychom rádi využívali co možná nejkratší dobu. Nyní je potřeba dokončit majetkoprávní vypořádání stavby, připravit projekt na stavbu a zadávací dokumentaci pro veřejnou zakázku na zhotovitele. Vyhlásit ji plánujeme v průběhu letošních letních prázdnin,“ dodal technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Do Holyně by podle dřívějších vyjádření DPP měla být z Barrandova prodloužena linka číslo 5.


Autor: puc

Vyjíždějí sezonní vlaky a cyklobus

25. března 2023 v 06:29

V sobotu 25. března opět vyjedou po zimní přestávce víkendové rekreační vlaky Pražské integrované dopravy dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují hlavní město s turisticky atraktivními destinacemi ve středních Čechách i sousedních krajích. Stejně jako v loňském roce se i letos můžete...

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

22. března 2023 ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Další články
Nahoru