Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Dopravní podnik vypsal tendr na zhotovitele tramvajové tratě z Holyně do Slivence
Letos v dubnu začaly jezdit tramvaje na prodloužené trati ze stanice Sídliště Barrandov do Holyně, odkud budou koleje brzy pokračovat směrem na Slivenec. Foto: STRABAG Rail

Dopravní podnik vypsal tendr na zhotovitele tramvajové tratě z Holyně do Slivence

Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr na zakázku s odhadovanou hodnotou 369 milionů korun na stavbu tramvajové trati z Holyně do Slivence. Podnik se bude ucházet o dotaci EU. Informovala o tom mluvčí DPP Aneta Řehková. Trať naváže na nové koleje, které podnik nedávno zprovoznil mezi stanicemi Sídliště Barrandov a Holyně.

K dokončení tramvajové tratě Sídliště Barrandov – Slivenec je potřebné dostavět druhou část, zhruba půl kilometru dlouhý úsek Holyně – Slivenec včetně smyčky o celkové délce zhruba 600 metrů. DPP proto v těchto dnech vyhlásil veřejnou zakázku na zhotovitele této stavby. Stavět by se mohlo na přelomu letošního a příštího roku. Výstavba potrvá osm až devět měsíců. 

„V okolí nové trati vyrůstá úplně nová městská čtvrť pro 8 000 lidí. V okamžiku jejich nastěhování už tam ale budou mít přivedenou tramvaj, která je pohodlně dostane do centra města,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Prah Sobě). 

„Předpokládáme, že v září příštího roku budeme moct trať zprovoznit. Nová smyčka nám umožní nasazovat na tuto trať všechny typy tramvají, což je z hlediska provozního výhodné. Obousměrné tramvaje typu KT8 se přesunou na trať Modřany – Libuš, jejíž zprovoznění předpokládáme na začátku léta příštího roku, a která bude končit dočasnou úvratí,“ řekl generální ředitel DPP Petr Witowski. 

Holyně – Slivenec je druhý a koncový úsek nové tramvajové tratě Sídliště Barrandov – Slivenec. Je dlouhý zhruba 500 metrů a zakončen smyčkou o celkové délce 600 metrů. V tomto úseku se počítá s jedním párem zastávek Slivenec situovaných přímo v obratišti. 

Trať dopravně obslouží nejen stávající zástavbu na konci sídliště Barrandov, v Holyni a Slivenci, ale bude sloužit také obyvatelům nových bytových domů a připravovaného obchodního centra. 

Tramvajová trať Holyně – Slivenec bude za stávající úvratí Holyně pokračovat směrem ke křižovatce ulic U Náhonu a K Barrandovu. Před křižovatkou se obloukem stočí k ulici U Náhonu, kterou překříží pod téměř devadesátiprocentním úhlem, dále bude pokračovat západním směrem podél ulice K Barrandovu a po zhruba 250 metrech bude ukončena smyčkou.

Obratiště Slivenec bude jednokolejné se dvěma předjízdnými kolejemi, s kapacitou až pro deset tramvají typu škoda 15T. U obratiště se plánuje výstavba P+R parkoviště. 

Smyčka Sídliště Barrandov zůstane po dokončení a zprovoznění nové tratě zachována v plném rozsahu. Společně se zprovozněním smyčky Slivenec se vzhledem k probíhající bytové výstavbě v Holyni předpokládá, že budou na nové trati provozovány dvě linky.


Autor: Jan Puci

Úpravy v Táborské ulici zvýší bezpečnost u školy

28. listopadu 2023 ve 21:05

Praha 4 připravila návrh nestavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost u Základní školy Táborská. Městská část o tom informovala na svém webu. Podle plánů má dojít k instalaci umělých obrubníků u přechodu v Táborské, ale také u vyústění Sezimovy ulice. Cílem je zkrátit délku přechodů a...

Další články
Nahoru