Dnes Čtvrtek - skorojasno 25°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 28°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dopravní podnik vypsal tendr na nové vozy lanovky za 150 milionů korun
Vítězný návrh, vůz v horní stanici lanovky. Vizualizace: Anna Marešová designers / Praha

Dopravní podnik vypsal tendr na nové vozy lanovky za 150 milionů korun

Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr s předpokládanou hodnotou 150 milionů korun na dva vozy, které budou jezdit na lanovce na Petřín po její plánované celkové rekonstrukci. ČTK to sdělila mluvčí podniku Aneta Řehková. Podoba vozů vzešla z designové soutěže. První cestující by se podle plánů města měli zmodernizovanou lanovkou s novými vozy svézt nejpozději na jaře 2025.

Autorem nové podoby vozů je designérské studio Anna Marešová Designers, které navrhlo i podobu vyhlídkové tramvaje T3 Coupé. Každý z vozů bude mít podle zadání soutěže kapacitu nejméně 100 cestujících a životnost minimálně 25 let.

„Všechny kroky budou koordinovány tak, aby během doby, co se budou vyrábět nové vozy, mohl DPP zrealizovat sanaci petřínského svahu a zrekonstruovat trať," uvedl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Technický ředitel podniku pro povrchovou dopravu Jan Šurovský dodal, že po výběru dodavatele bude nutné dokončit finální designérskou studii, na jejímž základě vznikne výrobní dokumentace. „Teprve po schválení dokumentace Drážním úřadem ČR bude moct vysoutěžený dodavatel zahájit výrobu vozů. Pevně věříme, že se to povede co nejdříve v letošním roce," řekl Šurovský.

Vozy budou podle dřívějších informací proti dosavadním více prosklené, čímž se zlepší výhled. Sedačky budou sklápěcí a většina lidí tak bude sedět pouze před tím, než vůz vyjede ze stanice. Rozšířena bude vyhlídková plošina a zároveň vznikne dostatečný prostor pro vozíčkáře nebo pro kola. Při vzájemném míjení na sebe budou vozy lanovky blikat.

V dalších letech čeká lanovku kompletní výměna trati. Důvodem je mimo jiné to, že petřínský svah se postupně sesouvá směrem na Újezd, a to o milimetry ročně. To poškozuje trať, z které se například uvolňují pražce. Součástí prací tak bude stabilizace svahu. Zachován bude současný pohon dráhy, který bude pouze repasován, a použit bude i původní systém lanovky a výhybky.

Lanová dráha na Petřín se poprvé rozjela v létě 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Za svoji existenci měla dvě dlouhé odstávky. V roce 1916 se zastavila kvůli světové válce, provoz byl obnoven v roce 1932. V roce 1965 rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily a lanovka se znovu rozjela v roce 1985. Na přelomu let 2015 a 2016 se dočkala výrazné opravy trati.


Autor: ČTK

Parkovat v Nových Butovicích můžete za 50 korun

22. července 2024 v 18:49

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Mezi Prahou a severní Moravou pojede více Pendolin

21. července 2024 ve 21:09

Kvůli instalaci a zkušebnímu provozu bude do schválení moderního vlakového zabezpečovacího systému ETCS na elektrických jednotkách 680 Pendolino dočasné omezen provoz těchto souprav na spojích SC Pendolino Košičan. Naopak více Pendolin pojede mezi Prahou a severní Moravou, kde obslouží dva páry...

Zastávka Otakarova bude rozšířena

21. července 2024 v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Ulice Jenečská, Libocká a U Silnice budou uzavřeny

18. července 2024 v 06:21

Z důvodu rekonstrukce plynovodu budou od čtvrtka 18. července do neděle 25. srpna uzavřeny ulice Jenečská, Libocká a U Silnice v Praze 6.

Omezení dopravy v křižovatce Patočkova x Pod Královkou

17. července 2024 v 16:12

Od pondělí 15. července došlo v souvislosti s opravami inženýrských sítí v křižovatce Patočkova x Pod Královkou v Praze 6 k dočasné změně trasy a zastávek autobusů. Zároveň došlo v místě i k omezení pro osobní automobily.

Radnice chtějí u špatného parkování přitvrdit

17. července 2024 v 11:49

Praha 4 se připojila k iniciativě městských částí, která chce nedisciplinovaným řidičům více znepříjemnit špatné parkování. Půjde o změny v systému „nasazování botiček“, který v současné podobě již nepůsobí příliš preventivně.

Nová školní linka v Letňanech

16. července 2024 v 08:46

S novým školním rokem přichází i nová školní linka pro Letňany a od 2. září vyjede autobus č. 278, který zajistí pohodlnou dopravu pro školáky. Díky novým zastávkám a časovému rozvrhu se zvýší bezpečnost dětí.

Další články
Nahoru