Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - polojasno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dopravní podnik vyprojektuje elektrifikaci čtyř autobusových linek a stavbu tramvajové trati

Dopravní podnik vyprojektuje elektrifikaci čtyř autobusových linek a stavbu tramvajové trati

Pražský dopravní podnik (DPP) zahájí práce na projektu elektrifikace čtyř autobusových linek v Praze 5, 6 a 13. Konkrétně jde o společný projekt pro autobusy číslo 142 a 225. Druhou dvojicí tvoří linky číslo 174 a 184, kdy současně vznikne projekt stavby tramvajové trati Motol-Vypich. Náklady na vznik všech tří projektů budou předběžně 55 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu, který na začátku týdne schválili pražští radní. Samotná elektrifikace a stavba trati pak vyjde dohromady předběžně na víc než 1,7 miliardy korun. Cílem elektrifikace je zlepšit ovzduší v Praze a snížení hluku.

Odhadované náklady pro vznik projektu elektrifikace prvních dvou uvedených linek budou zhruba 20 milionů korun. Na druhou dvojici autobusů je to deset milionů a u projekt tramvajové tratě Motol – Vypich si projektová příprava vyžádá 25 milionů.

Elektrifikace se v prvním případě týká oblastí Sídliště Na Dědině, Stodůlek, Luka nebo Nových Butovic. U linek 142 a 225 by měl být projekt včetně všech nutných povolení připraven tak, aby jej bylo možné uskutečnit v letech 2026 až 2027.

Součástí bude rozšíření nabíjení v garážích Řepy. Náklady elektrifikace jsou předběžně odhadnuty na 600 milionů, konečná částka ale vzejde mj. až finální podoby projektu či výsledku tendru na dodavatele.

U druhé dvojice tras se jedná se o elektrifikaci linky 174 z Vypichu na Nádraží Řeporyje a linky 184 z Vypichu na Velkou Ohradu. V úseku Vypich – Šafránkova budou mít obě linky společnou nabíjecí stanici. Elektrifikace vyjde na asi 300 milionů.

Vozy pro nové elektrifikované linky bude DPP nakupovat průběžně při obnově svého vozového parku.

Součástí druhé zmíněné elektrifikace je stavba 2,2 kilometru dlouhé tramvajové tratě v Kukulově ulici. Má propojit tramvajové tratě na Bělohorské a Plzeňské ulici a zlepšit dopravní obslužnost v této části města. Stavba by mohla začít před rokem 2030. Náklady na ni Praha odhaduje na 825 milionů.

„Před dvěma roky jsme zadali DPP, aby udělal studii proveditelnosti a na jejím základě jsme již zahájili změnu územnímu plánu. Nyní jsme zadali DPP, aby udělal projekt," řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Rozhodnutí města kritizoval předseda opozičních zastupitelů ANO Ondřej Prokop. Město by mělo investovat peníze do jiných, podle jeho názoru palčivějších problémů. „Po pandemii koronaviru a s aktuální uprchlickou krizí jsou na stole úplně jiné problémy a pražský rozpočet není nafukovací. Potřebujeme nutně zvýšit kapacitu MŠ a ZŠ, lékařské péče, ale také řešit bydlení. A pokud možno udělat maximum, aby všeobecné zdražování, kterého si Pražané užili dost i před krizí, dopadlo na jejich peněženky co nejméně," uvedl.

DPP společně s magistrátem plánují elektrifikaci dalších autobusových linek. Na začátku ledna tak začala stavba trolejbusové trati z Palmovky přes Prosek a Letňany do Čakovic. Stavba by měla trvat asi deset měsíců. Po nové trati bude jezdit trolejbusová linka číslo 58, která nahradí autobusovou linku 140. Provoz na lince bude zajišťovat 15 nových bateriových kloubových trolejbusů, které dopravní podnik nakoupí od společnosti SOR Libchavy. Pracuje se rovněž na elektrifikaci např. linek 119, 131, 137, 176 nebo 191.


Autor: ČTK

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Další články
Nahoru