Dnes Úterý - obcasny-dest 28°C
Zítra Středa - polojasno 18°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Dopravní podnik v posledních letech ukončil 103 579 exekucí
Sídlo pražského dopravního podniku ve Vysočanech. Foto: archiv DPP

Dopravní podnik v posledních letech ukončil 103 579 exekucí

Pražský dopravní podnik (DPP) v posledních letech díky dvěma akcím milostivé léto, zrušení dětských a ukončování takzvaných bagatelních exekucí do 1500 korun zastavil 103 579 exekucí. Na jistinách vybral 15,9 milionu korun a dlužníci ušetřili 149,8 milionu na úrocích a dalších poplatcích. Novinářům to řekl zástupci Prahy a DPP. Podnik stále eviduje zhruba 558 000 pohledávek, nyní hledá v tendru advokátní kanceláře pro jejich vymáhání.

Největší podíl na ukončených exekucích měly bagatelní exekuce, které se na základě novely zákona ruší automaticky po třech letech. V případě DPP se to podle ředitele podniku Petra Witowského týkalo pohledávek z let 1993 až 2008, kdy byly pokuty nižší a jistina se vešla do limitu 1500 korun, což už dnes neplatí. Šlo o 84 867 zrušených exekucí. V první celostátní akci milostivé léto pak podnik ukončil 13 846 případů, ve druhé už jen 1366.

Podnik se v posledních letech podle Witowského snaží první fáze vymáhání pohledávek řešit sám. Aktuálně také hledá tři právní kanceláře, které ho budou při vymáhání zastupovat. Podnik tendr vypsal formou poptávkového řízení s uveřejněním mimo režim zákona o veřejných zakázkách.

Podle Witowského tuto možnost zvolil proto, že služby potřebuje vysoutěžit rychle bez obstrukcí, které by se jinak daly téměř jistě očekávat. „Byť jsme mimo režim zákona o zadávání veřejných zakázek, tak se striktně držíme těch principů, které má," uvedl.

Obecně se podle ředitele snižuje počet pokut, které je nutné vymáhat, a to díky možnosti zaplatit na místě kartou nebo později převodem. V loňském roce tvořily pokuty nezaplacené do 30 dní 23,7 procenta případů, v předchozích letech to bylo přes 30 procent.

V polovině případů loni lidé zaplatili na místě, dříve to bylo mezi 35 a 40 procenty. V roce 2018 černí pasažéři podle dat podniku uhradili bez sankce, tedy na místě či do 30 dnů, 66 procent všech pokut, loni už 76,3 procenta.

Podnik nyní eviduje zhruba 558 000 pohledávek v celkové výši 929 milionů korun. Zhruba 40 000 z nich je z let 1993 až 2008, 518 000 je mladších. Průměrná výše jistiny pohledávek je 1665 korun a úspěšnost vymáhání u advokátních kanceláří se aktuálně pohybuje na úrovni 30 procent.


Autor: ČTK

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

Včera ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

Včera ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

1. října 2023 v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

1. října 2023 ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Další články
Nahoru