
Dopravní podnik spustil aplikaci, která varuje před přijíždějící tramvají
8. února 2021 10:14
Bezpečnostní aplikaci vyvinula společnost Safe Public Transport, uživatelé si ji mohou bezplatně stáhnout v App Store nebo v Google Play. Do testovacího projektu se může zapojit veřejnost a zpětnou vazbu posílat přes on-line formulář na webu pozortramvaj.cz.
V aplikaci si lze vybrat ze dvou základních režimů: „při používání telefonu“, který je nastaven jako výchozí a „plná verze/dětský režim“. V prvním případě dostane uživatel upozornění na nebezpečí pouze pokud telefon používá, ve druhém případě i když je aplikace vypnuta a telefon uspaný.
„Ve chvíli, kdy se uživatel na ulici či v autě nevěnuje dopravní situaci, ale svému mobilnímu telefonu a blíží se tramvaj vybavena vysílacím zařízením, aplikace ‚Pozor tramvaj!‘ majitele telefonu důrazně upozorní na blížící se nebezpečí střetu. A to jak zvukově – typickým varovným zvoněním, které známe z tramvají, tak i obrazově – blikáním výstrahy na displeji telefonu doplněné o vibraci přístroje. Při poslouchání hudby ztiší přehrávanou skladbu, v případě že uživatel aktuálně využívá jiné aplikace, aplikace ‚Pozor tramvaj!‘ přeruší práci s nimi a překryje je důrazným varování,“ vysvětluje princip fungování aplikace Lukáš Rajsner, ředitel společnosti Safe Public Transport.
Varování se automaticky spustí, jakmile je blížící se tramvaj zhruba 100 až 120 metrů od uživatele, v závislosti na typu mobilního telefonu. Některé telefony na signál z vysílacího zařízení reagují velmi rychle, některé pomaleji, rozpětí tak může být 80 až 140 metrů.V případě, že uživatel svůj telefon nepoužívá, neposlouchá na něm žádnou hudbu, tj. je v klidovém režimu, aplikace „Pozor tramvaj!“ nevydává žádné varování před blížící se tramvají. Žádné upozornění uživatel nedostane ani v případě, že svůj telefon sice používá, je ale více než 120 metrů od blížící se tramvaje.
Tramvaje DPP, které jsou vybaveny vysílacím zařízením Safe, jsou viditelně zvenčí i zevnitř u dveří označeny samolepkou „Pozor tramvaj!“ s QR kódy na stažení aplikace. V rámci rotace a nasazování tramvají do provozu se může stát, že vůz se zařízením Safe se objeví i na některých jiných linkách, než na číslo 9, 11 nebo 22.
„Pilotní provoz na třech páteřních linkách bude probíhat do konce letošního června, v létě jej vyhodnotíme a podle výsledků se rozhodneme, jestli vysílací zařízení nainstalujeme do všech našich tramvají. Pokud by se tak stalo, bylo by to unikátní řešení, které minimálně v Evropě zatím nikde není v takové míře rozšířeno,“ uvedl Milan Slunečko, vedoucí jednotky Správa vozidel tramvaje DPP.

Současně s tím DPP a Safe Public Transport připravují testování přechodových hlásičů, které by v budoucnu mohly sloužit na rizikových místech jako jsou rušné přechody přes tramvajové tratě nebo ty s omezeným výhledem. Přechodový hlásič by včas akusticky i vizuálně chodce upozornil na přijíždějící tramvaj.