Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dopravní podnik přidělal k plastice Moskva-Praha v metru vysvětlující tabulku
U eskalátorů jižního výstupu ze stanice Anděl je plastika, o které se hovoří. Foto: archiv

Dopravní podnik přidělal k plastice Moskva-Praha v metru vysvětlující tabulku

Pražský dopravní podnik (DPP) nechal přidělat k bronzové plastice s nápisem Moskva-Praha ve vestibulu stanice metra B Anděl u výstupu Na Knížecí první ze tří vysvětlujících tabulek. ČTK to dnes sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. V textu je uvedeno, že tehdejší Československo bylo okupováno Sovětským svazem a přátelství mezi oběma zeměmi bylo pouze propagandistickým tvrzením. Znění textu letos v polovině května schválili pražští radní.

Tabulky budou pouze dočasným řešením. Město spolu s DPP a Galerií hlavního města Prahy (GHMP) vypíše výtvarnou soutěž na úpravu reliéfu. Stanice na lince B byla pod názvem Moskevská otevřena 2. listopadu 1985, na její podobě se významnou měrou podíleli sovětští inženýři.

„Jak jsme slíbili, tak jsme umístili tu vysvětlující tabulku. Vysvětluje, že narativ o československo-sovětském přátelství byl pouze dezinformační narativ okupační moci. Jakékoliv tvrzení, že okupant je přítel, je jednoznačně nesmyslné," řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti).

„Československo však bylo v té době okupováno Sovětským svazem, a tím připraveno o svou suverenitu… Legenda o československo-sovětském přátelství byla proto vnuceným narativem sovětské okupační moci," píše se v textu na tabulce.

Zároveň město na cedulce odsuzuje nynější invazi Ruska na Ukrajinu. „I přes rozpad Sovětského svazu dnes pokračuje Rusko ve stejných kolejích. Jednoznačně proto odsuzujeme válečné zločiny, která dnes páchá Rusko na okupovaných územích Ukrajiny, a proto nastal čas i k proměně tohoto výtvarného díla," píše se na ní dále.

Plastika Moskva-Praha je jedním z míst ve stanici, které odkazuje na přátelství mezi zeměmi. Naproti tomuto reliéfu je pamětní deska, na které se píše o československo-sovětském přátelství. „Tam musí být umístěna (nová) cedulka také, a potom ještě dole na nástupišti jsou další reliéfy se sovětskými symboly a tam ji chceme dát také," řekl Hřib.

Nynější jméno Anděl dostala stanice nedlouho po pádu komunistického režimu, v únoru 1990. Plastika v ní ale zůstala i po několika rekonstrukcích stanice.

O odstranění či úpravě kontroverzního díla odkazujícího na československo-sovětskou spolupráci v předlistopadové éře se v Praze mluvilo opakovaně i v minulosti. Dosud převážil názor, že dílo je součástí historie a připomíná podíl sovětských odborníků na stavbě pražského metra.


Autor: ČTK

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru