Dopravní podnik obdržel předžalobní výzvu kvůli podniku k Nádraží Holešovice
19. dubna 2024 07:42
Vedoucí komunikačního odboru DPP Daniel Šabík ČTK sdělil, že podnik výzvu obdržel, ale rozhodnutí je na vedení města. Náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že požadavky případné náhrady škody považuje za bezpředmětné a o dalším postupu bude brzy rozhodovat rada města.
Společný podnik založil DPP po delších jednáních v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i další developerská firma CPI Property Group, která rovněž v oblasti vlastní pozemky. Cílem podniku je spolupráce na rozvoji metra Nádraží Holešovice a výstavbě v jeho okolí. Dozorčí rada DPP letos v lednu schválila prodej městských pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun.
Následně měla transakci schválit rada města, ale náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti) jí nakonec prodej nepředložil a zadal DPP vypracování materiálu o vystoupení ze společného podniku. Jako důvod sdělil podezření na propojení některých účastníků s kauzou Dozimetr, o kterém napsal server Lidovky.cz. Akcionářská smlouva podle náměstka dává městu možnost si prodej pozemků z jakéhokoliv důvodu rozmyslet bez náhrady škody, soukromí partneři to však vidí jinak.
Podle původní dohody měl DPP pozemky kolem stanice společnému podniku prodat do 29. února. Když se tak nestalo, firma Nové Holešovice podle předžalobní výzvy vyzvala ke splnění závazku ve lhůtě 30 dnů.
„Klient přesto stále věří ve smírné vyřešení celé situace, a proto naposledy vyzývá DPP k uzavření dodatku smluv ve lhůtě 14 dnů od data této předžalobní výzvy," stojí v dokumentu, který je datován 17. dubna. Pokud DPP prodej neuskuteční, obrátí se firma na soud s žádostí o naplnění původní dohody, případně náhradu škody.
„Výzvu DPP obdržel a nyní se s jejím obsahem seznamuje," sdělil Šabík. Dodal, že společný podnik je podle ekonomické studie Deloitte pro DPP i auditu společnosti StoneTur pro hlavní město ekonomicky nejvýhodnějším způsobem rozvoje stanice a jejího okolí a představenstvo i dozorčí rada proto v souladu s povinností jednat s péčí řádného hospodáře smlouvy schválily. „Rozhodnutí, jak dále v tomto projektu postupovat, je nicméně nyní pouze na radě hlavního města," uvedl.
Hřib zopakoval, že podle jeho názoru akcionářská smlouva mluví jasně o tom, že se smluvní strany vzájemně vzdávají nároku na náhradu škody, a že on bude na jednání městské rady prosazovat vystoupení města z podniku. „Já jednoznačně odmítám připustit pokračování Dozimetru v DPP," sdělil. Spolupráce se soukromými partnery podle něj není pro rozvoj stanice a jejího okolí nezbytná.
Postup města ohledně společného podniku kritizují opoziční ANO a Praha Sobě. Podle šéfa pražského ANO Ondřeje Prokopa zjevně není pravdivé tvrzení Hřiba o tom, že vystoupení podniku nemusí mít pro město negativní dopady.
„Kvůli střetu zájmů v souvislosti s hrozícím soudním sporem navíc rezignoval z představenstva i jediný zástupce DPP, pan Marek Polický, který už dále nemohl ve společnosti Nové Holešovice hájit zájmy DPP, potažmo hlavního města," dodal. Kritizoval také fakt, že i přes vyhrocenou situaci dnes koalice odmítla věc projednat na schůzi zastupitelstva.
Postup Hřiba se nelíbí ani lídrovi Prahy Sobě Adamu Scheinherrovi. „Já tomu nerozumím a beru to jako velkou nekompetentnost a velkou hrozbu pro Prahu, že ta stanice dál bude chátrat a dopravní podnik, potažmo Pražané, přijdou až o 600 milionů zisku, který z toho byl plánován," řekl nedávno ČTK. Hřib označil za překvapující, že „i přes veřejně známé informace o úplatcích" chtějí Scheinherr či Prokop ve společném podniku pokračovat.