Dnes Sobota - polojasno 19°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 16°C
Sobota 31. 7. 2021
Svátek má Ignác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Dopravní podnik může získat stavební povolení na metro D, magistrát není podjatý
Geologický průzkum, na který by měla navázat stavba metra, začal na Pankráci předloni v červnu. Foto: MHMP

Dopravní podnik může získat stavební povolení na metro D, magistrát není podjatý

Pražský dopravní podnik (DPP) může získat stavební povolení na stavbu první části metra D z Pankráce do Písnice. Ministerstvo dopravy zrušilo námitku o podjatosti magistrátu při rozhodování o stavbě. „Stavební řízení může znovu pokračovat dál," sdělil dnes ČTK náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Podnět o podjatosti řešilo ministerstvo od loňského roku a na magistrátu jej podal spolek Pankrácká společnost, která mj. nesouhlasí se stanicí Olbrachtova. Ministerstvo původně námitku zamítlo, letos v červnu své rozhodnutí ale zrušilo. Nyní potvrdilo postoj z loňského září.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes rovněž rozhodl, že DPP může uzavřít smlouvu s vítězem tendru na stavbu první části metra. Dosud mu v tom bránilo předběžné opatření vydané loni v červenci. Nyní všechna řízení spojená s touto zakázkou skončila a s nimi i platnost zákazu.

„Druhým problémem (kromě toho řešeného ÚOHS) byla údajná podjatost všech pracovníků stavebního úřadu, kvůli které zase nemohlo pokračovat stavební řízení. Do toho ministerstvo dopravy prvně řeklo, že nejsme podjatí, pak rozhodnutí zrušilo, a teď už snad naposledy řeklo, že podjatí doopravdy nejsme," uvedl na svém facebookovém profilu Scheinherr.

Magistrát předal ministerstvu dokumenty o údajné podjatosti loni v květnu. Odbor drážní a vodní dopravy ministerstva námitku o podjatosti v září 2020 zamítlo. Společnost se však odvolala a následně rozkladová komise MD zamítnutí z loňského září letos v půlce června zrušila. Následně záležitost ministerstvo znovu projednalo a potvrdilo usnesení z loňského září.

Pražští zastupitelé před necelými dvěma týdny souhlasili se zahájením stavby prvního úseku trasy metra D z Pankráce na Nové Dvory. Náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. DPP dokončil loni v létě část geologického průzkumu na Pankráci, celý průzkum bude hotov letos v září.

V první fázi vznikne metro mezi Pankráci a Novými Dvory a pokračovat pak bude do Depa Písnice. V budoucnu má být postavený úsek z Pankráce na náměstí Míru. Kam povede případně metro z náměstí Míru, zatím nebylo rozhodnuto.

Jednou z variant bylo náměstí Republiky, podle druhé by měla trasa zamířit na Žižkov a dále do Vysočan. Celková předpokládaná cena je podle letošní aktualizace 97,79 miliardy korun a investorem je DPP.


Opravy Chopinovy ulice

28. července 2021 v 09:18

V Chopinově ulici, mezi čísly popisnými 2 až 10, budou probíhat stavební práce.

Z dálnice D11 u Prahy se nepodařilo odklidit vybouraný materiál

26. července 2021 v 09:25

Dálnici D11, která je kvůli demolici mostu uzavřená na okraji Prahy od sobotního odpoledne, se dnes nepodařilo zprovoznit před ranní dopravní špičkou.

Před školou v Ďáblicích bude zpomalovací práh

21. července 2021 ve 14:41

Řidiči v ulici U Parkánu v Ďáblicích budou muset zpomalit. Před místní základní školou vznikne kvůli zvýšení bezpečnosti zpomalovací práh, přechod pro chodce a parkovací místa K+R (kiss and ride), uvedla ČTK.

Označování elektromobilů a dobíjecích stanic má nová pravidla

21. července 2021 v 08:47

Počet elektromobilů a dobíjecích stanic v Evropě stále roste a v této souvislosti schválila Evropská unie jednotná pravidla pro značení u dobíjecích stanic a vozidel do zásuvky (elektromobily a plug-in hybridy). Konkrétně se jedná vedle osobních vozů i o užitková vozidla, autobusy, autokary,...

V Božanovské ulici dojde k demolici mostu. Dálnice D11 bude uzavřena

20. července 2021 v 16:22

K demolici mostního objektu dojde ve dnech 24. – 25. července, kdy bude uzavřena dálnice D11 od sobotních 17 hodin do neděle do 9 hodin ráno.

Další články
Nahoru