Dnes Sobota - skorojasno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dopravní podnik může získat stavební povolení na metro D, magistrát není podjatý
Geologický průzkum, na který by měla navázat stavba metra, začal na Pankráci předloni v červnu. Foto: MHMP

Dopravní podnik může získat stavební povolení na metro D, magistrát není podjatý

Pražský dopravní podnik (DPP) může získat stavební povolení na stavbu první části metra D z Pankráce do Písnice. Ministerstvo dopravy zrušilo námitku o podjatosti magistrátu při rozhodování o stavbě. „Stavební řízení může znovu pokračovat dál," sdělil dnes ČTK náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

Podnět o podjatosti řešilo ministerstvo od loňského roku a na magistrátu jej podal spolek Pankrácká společnost, která mj. nesouhlasí se stanicí Olbrachtova. Ministerstvo původně námitku zamítlo, letos v červnu své rozhodnutí ale zrušilo. Nyní potvrdilo postoj z loňského září.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes rovněž rozhodl, že DPP může uzavřít smlouvu s vítězem tendru na stavbu první části metra. Dosud mu v tom bránilo předběžné opatření vydané loni v červenci. Nyní všechna řízení spojená s touto zakázkou skončila a s nimi i platnost zákazu.

„Druhým problémem (kromě toho řešeného ÚOHS) byla údajná podjatost všech pracovníků stavebního úřadu, kvůli které zase nemohlo pokračovat stavební řízení. Do toho ministerstvo dopravy prvně řeklo, že nejsme podjatí, pak rozhodnutí zrušilo, a teď už snad naposledy řeklo, že podjatí doopravdy nejsme," uvedl na svém facebookovém profilu Scheinherr.

Magistrát předal ministerstvu dokumenty o údajné podjatosti loni v květnu. Odbor drážní a vodní dopravy ministerstva námitku o podjatosti v září 2020 zamítlo. Společnost se však odvolala a následně rozkladová komise MD zamítnutí z loňského září letos v půlce června zrušila. Následně záležitost ministerstvo znovu projednalo a potvrdilo usnesení z loňského září.

Pražští zastupitelé před necelými dvěma týdny souhlasili se zahájením stavby prvního úseku trasy metra D z Pankráce na Nové Dvory. Náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. DPP dokončil loni v létě část geologického průzkumu na Pankráci, celý průzkum bude hotov letos v září.

V první fázi vznikne metro mezi Pankráci a Novými Dvory a pokračovat pak bude do Depa Písnice. V budoucnu má být postavený úsek z Pankráce na náměstí Míru. Kam povede případně metro z náměstí Míru, zatím nebylo rozhodnuto.

Jednou z variant bylo náměstí Republiky, podle druhé by měla trasa zamířit na Žižkov a dále do Vysočan. Celková předpokládaná cena je podle letošní aktualizace 97,79 miliardy korun a investorem je DPP.


Autor: ČTK

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru