Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - prehanky-snih 4°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Dopravní podnik loni přepravil 48,35 milionu lidí, meziročně o 9,21 procenta méně
Během pandemie museli lidé cestovat v MHD s respirátory. Foto: archiv

Dopravní podnik loni přepravil 48,35 milionu lidí, meziročně o 9,21 procenta méně

Pražský dopravní podnik (DPP) loni přepravil 48,35 milionu cestujících, což je meziročně o 9,21 procenta méně. Ve srovnání s rokem před pandemií covidu-19 je to pak bezmála o 45 procent cestujících méně. Celkový výsledek hospodaření DPP za loňský rok skončil ziskem 42,59 milionu korun, předloni byl podnik ve ztrátě. Vyplývá to z výroční zprávy DPP, kterou dnes schválili pražští radní. DPP je se zhruba 11.000 zaměstnanci největší městskou firmou a na jeho chod město každoročně vydává více než 15 miliard.

„Na kladný výsledek hospodaření měly vliv především účetní a daňové položky, jako například odložená daň z příjmu nebo změna reálné hodnoty zajišťovacích derivátů vázaných na sazbu Pribor v důsledku opakovaného výrazného zvýšení úrokových sazeb ze strany České národní banky, dále rozpuštění rezervy nebo odpis pohledávek," píše se v dokumentu.

Přestože podnik loni přepravil méně cestujících, zaznamenal meziročně zhruba o 80 milionů vyšší tržby z prodeje jízdného, kdy utržil více než 2,6 miliardy. Do toho se promítlo zdražení jednotlivých jízdenek.

Podniku klesl o sedm procent prodej předplatních kuponů, zato se o 26,2 procenta zvýšil objem prodaných jednotlivých jízdenek. Loni DPP uložil meziročně o 7,3 procenta více pokut, na kterých utržil přes 222 milionů.

Ke konci loňského roku pracovalo v podniku 10 996 zaměstnanců, z nichž bylo 9390 mužů a 1606 žen. Průměrná mzda dosáhla 45 462 korun a celkové mzdové výdaje byly asi 6,24 miliardy.

Na příjmech z pronájmu reklamních ploch utržil podnik meziročně o 150 milionů korun víc. Náklady spojené s pandemií covidu činily loni téměř 74 milionů korun, které podnik vydal mimo jiné za ochranné pomůcky, dezinfekci či testování zaměstnanců.

DPP se v loňském roce zapojil také do takzvaného milostivého léta, ve kterém se mohli dlužníci zbavit svých dluhů u veřejných institucí. Lidé zaplatili dlužnou částku a 908 korun odměnu exekutorovi a bylo jim odpuštěno penále, úroky a další platby.

V případě DPP tuto možnost využilo téměř 13 000 dlužníků DPP s celkovými dluhy 136 milionů korun.

Město financuje fungování podniku prostřednictvím tzv. kompenzací. Loni na ně hlavní město dalo asi 15,2 miliardy a v letošním roce je v rozpočtu vyčleněno více než 16,76 miliardy.


Autor: ČTK

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru