dnes
Úterý - obcasny-dest
9°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Černou hubu, prsa, kaštany a další ochutnávky si dejte při jízdě s námi, lákají
Kaštani v tramvaji T3. Za chvíli je řidič vysype. Zdroj: Kateřina Perglová / archiv DPP

Černou hubu, prsa, kaštany a další ochutnávky si dejte při jízdě s námi, lákají

V období letních měsíců a prázdnin připravil pražský dopravní podnik malou ochutnávku slangu pro cestující. Ve vozech autobusů, metra, tramvají se mohou až do poloviny září setkávat s vybranými výrazy slangu, které graficky ztvárnila Kateřina Perglová. Z několika stovek slangových výrazů bylo vybráno 26, od každého písmene v abecedě jeden. 

Slang pražských dopraváků vychází především z profesního slovníku lidí, kteří zajišťují provoz MHD v Praze a okolí. Prolíná se ale i s používanými výrazy těch, které MHD fascinuje a stala se jejich koníčkem, nebo cestujících, rovněž používající speciální slova nebo výrazy v souvislosti s dopravou.

Období sedmdesátých let bylo velmi dynamické a objevily se další slangové výrazy, proto bylo v roce 1982 vydáno první vydání Slangu pražských dopraváků připravované Pavlem Adámkem a Františkem Proškem. Druhé vydání Slangu pražských dopraváků bylo vydáno v roce 2001. 

Některé z výrazů představovaných v MHD

prsa-nahled

jezevcik-nahled

cerna-huba-nahled

voci-nahled

salon-nahled

general-final-nahled

zelva-nahled

Třetí vyjde na konci letošního roku, což je důkaz, že se slovník pracovníků, fandů i cestujících i v současné době nadále vyvíjí. Více o slangu najdete na www.mhd140.cz/slang.

Čtěte také na Pražském patriotovi:

Hele, koukej, cestující jsou kaštani a poslouchají kecafon. Jak mluvili a mluví Pražané?


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru