Dnes Úterý - zatazeno 2°C
Zítra Středa - prehanky-dest 2°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Dopravní podnik hledá zhotovitele stavby pro trolejbusovou linku od stanice metra na letiště
Trolejbusy po dokončení stavby infrastruktury na lince 119 nahradí stávající autobusy. Foto: Petr Hejna / DPP

Dopravní podnik hledá zhotovitele stavby pro trolejbusovou linku od stanice metra na letiště

V rámci projektu elektrifikace autobusové linky číslo 119 Nádraží Veleslavín – Letiště Praha je nutné postavit více než 11 kilometrů nového trakčního trolejového vedení. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) proto vyhlásil veřejnou zakázku na zhotovitele této stavby. Její předpokládaná hodnota je 350 milionů korun. Výstavba trolejí by měla začít v průběhu posledního kvartálu letošního roku, potrvá přibližně rok. Informovala o tom mluvčí podniku Aneta Řehková. 

V rámci projektu elektrifikace autobusové linky č. 119 Nádraží Veleslavín – Letiště Praha bude DPP stavět trakční trolejové vedení v úseku mezi autobusovým terminálem Nádraží Veleslavín a zastávkou Terminál 3, dále vzniknou krátké nabíjecí stopy v autobusových odstavech na letišti a nabíjecí stopy v garáži Řepy, odkud vozidla na linku číslo 119 DPP vypravuje. 

Jedná se celkem přibližně o 11,6 kilometru nového trolejového vedení. Vysoutěžený zhotovitel kromě stavby trakčních stožárů, trolejového vedení a pokládky kabelové trasy bude mít za úkol vybudovat také tři zcela nové měnírny (na Nádraží Veleslavín, Letišti Praha a v garáži Řepy) a vybavit příslušnou technologií novou měnírnu na Dědině, která vznikne v rámci projektu nové tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu, přičemž výstavbu obou zmiňovaných projektů DPP úzce koordinuje. 

Zhruba 50 procent trasy stávající trasy linky číslo 119 na Letiště Václava Havla Praha bude pokrývat trolejové vedení, na zbylém úseku trolejbusy pojedou v režimu na baterii. 

Nabídky dodavatelů bude DPP hodnotit v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek podle ekonomické výhodnosti, to je podle nejnižší nabídkové ceny bez DPH. DPP předpokládá vysoutěžení dodavatele a uzavření smlouvy s ním do konce letošního října. 

„Samotnou stavbu bychom rádi zahájili ještě před koncem letošního roku v závislosti na průběhu majetkoprávního zajištění. Stavba by měla trvat maximálně 15 měsíců, předpokládáme však její dokončení do konce příštího roku. Zprovoznění trolejbusové linky číslo 119 v celém úseku předpokládáme začátkem roku 2024 v návaznosti na dodávky dvaceti velkokapacitních tříčlánkových bateriových trolejbusů určených právě pro tuto linku, které se nám podařilo vysoutěžit a zasmluvnit letos v únoru,“ uvedl technický ředitel DPP Jan Šurovský.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Praha 6 žádá více informací o tramvajové trati na Dědinu, DPP reaguje

19. ledna 2023 v 17:39

Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) dopisem vyzval pražský dopravní podnik (DPP), aby zlepšil informovanost veřejnosti o výstavbě tramvajové trati z Divoké Šárky na Dědinu. „Na základě toho vedení dopravního podniku slíbilo více informací o projektu na svém webu,“ sdělil v tiskové...

Další články
Nahoru