Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - skorojasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dopravní podnik chce vypsat tendr na nákup dvaceti nových tramvají s opcí na dalších 180 vozů
Ilustrační foto: archiv

Dopravní podnik chce vypsat tendr na nákup dvaceti nových tramvají s opcí na dalších 180 vozů

Pražský dopravní podnik (DPP) zamýšlí vypsat veřejnou zakázku na nákup nových tramvají. Celkem se má v tuto chvíli jednat o 20 tramvají, kdy by s dodavatelem byla uzavřena opce na dalších 180 vozů. Dvacítku tramvají by chtěl podnik zaplatit z evropských dotací. ČTK to dnes řekl generální ředitel DPP Petr Witowski. Podnik naposledy nakupoval nejnovější tramvaje typu 15T for City. Celkem vlastní přes 800 tramvají. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 11 000 lidí.

„Máme připravenu veřejnou zakázku v souvislosti s tím, že víme, že existuje evropská dotace na zhruba 20 tramvají. Takže máme připravenu zakázku na 20 tramvají plus opčně dalších 180 tramvají, protože víme, že celková potřeba nových tramvají, ať už na obsluhu nových tratí, nebo obnovu vozového parku, bude v nejbližších letech asi 200 tramvají," řekl Witowski.

Podnik nyní s hlavním městem jako svým vlastníkem jedná o tom, že by zakázku vypsal namísto 20 a dalších 180 tramvají na 40 nových vozů plus opčně 160 vozů. „Zatím nemáme finální řešení, protože to všechno bude záviset na tom, zda bude město ochotno těch 20 tramvají, na které není evropská dotace, zaplatit," uvedl Witowski.

Pokud podnik nové vozy nakoupí, bude se jednat o typ tramvají, který dosud v ulicích metropole nejezdí. V loňském roce podnik vyřadil „hranaté" tramvaje typu T6. „Abychom ,nezaplevelili' DPP různými typy tramvají, je to vypisováno s opcí," řekl Witowski. Pokud by měl typů neúměrně mnoho, zvyšovalo by to podle něj podniku provozní náklady, ať už například na opravy nebo skladování náhradních dílů.

Podnik má podle informací na svém webu celkem 802 tramvají v sedmi různých typech. Nejpočetnější skupinou jsou takzvané sólové vozy typu T3 R.P, kterých je 347.

Druhou nejpočetnější skupinou jsou nejnovější tramvaje 15T for City, jichž DPP vlastní celkem 250. Podnik vlastní rovněž 730 souprav metra, 1216 autobusů a jeden trolejbus. Podnik provozuje také lanovku na Petřín.


Autor: ČTK

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

Dnes ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru