Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dopravní podnik chce vypsat tendr na nákup dvaceti nových tramvají s opcí na dalších 180 vozů
Ilustrační foto: archiv

Dopravní podnik chce vypsat tendr na nákup dvaceti nových tramvají s opcí na dalších 180 vozů

Pražský dopravní podnik (DPP) zamýšlí vypsat veřejnou zakázku na nákup nových tramvají. Celkem se má v tuto chvíli jednat o 20 tramvají, kdy by s dodavatelem byla uzavřena opce na dalších 180 vozů. Dvacítku tramvají by chtěl podnik zaplatit z evropských dotací. ČTK to dnes řekl generální ředitel DPP Petr Witowski. Podnik naposledy nakupoval nejnovější tramvaje typu 15T for City. Celkem vlastní přes 800 tramvají. DPP je největší městskou firmou a zaměstnává asi 11 000 lidí.

„Máme připravenu veřejnou zakázku v souvislosti s tím, že víme, že existuje evropská dotace na zhruba 20 tramvají. Takže máme připravenu zakázku na 20 tramvají plus opčně dalších 180 tramvají, protože víme, že celková potřeba nových tramvají, ať už na obsluhu nových tratí, nebo obnovu vozového parku, bude v nejbližších letech asi 200 tramvají," řekl Witowski.

Podnik nyní s hlavním městem jako svým vlastníkem jedná o tom, že by zakázku vypsal namísto 20 a dalších 180 tramvají na 40 nových vozů plus opčně 160 vozů. „Zatím nemáme finální řešení, protože to všechno bude záviset na tom, zda bude město ochotno těch 20 tramvají, na které není evropská dotace, zaplatit," uvedl Witowski.

Pokud podnik nové vozy nakoupí, bude se jednat o typ tramvají, který dosud v ulicích metropole nejezdí. V loňském roce podnik vyřadil „hranaté" tramvaje typu T6. „Abychom ,nezaplevelili' DPP různými typy tramvají, je to vypisováno s opcí," řekl Witowski. Pokud by měl typů neúměrně mnoho, zvyšovalo by to podle něj podniku provozní náklady, ať už například na opravy nebo skladování náhradních dílů.

Podnik má podle informací na svém webu celkem 802 tramvají v sedmi různých typech. Nejpočetnější skupinou jsou takzvané sólové vozy typu T3 R.P, kterých je 347.

Druhou nejpočetnější skupinou jsou nejnovější tramvaje 15T for City, jichž DPP vlastní celkem 250. Podnik vlastní rovněž 730 souprav metra, 1216 autobusů a jeden trolejbus. Podnik provozuje také lanovku na Petřín.


Autor: ČTK
Další články
Nahoru