Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dopravní podnik a Praha daly ukrajinskému Mykolajivu dva autobusy
Zleva primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda , Alexij Ušakov, ředitel Mykolajivpastrans, dopravního podniku města Mykolajiv a Petr Drbohlav, ředitel Člověka v tísni pro Východní partnerství a Balkán. Foto: DPP

Dopravní podnik a Praha daly ukrajinskému Mykolajivu dva autobusy

Zástupci pražského dopravního podniku (DPP) a hlavního města v pátek předali dopravnímu podniku ukrajinského Mykolajivu jako pomoc dva autobusy Irisbus Crossway. Autobusy se vydaly na Ukrajinu v sobotu ráno a v provozu by mohly být v Mykolajivu asi za dva týdny.

Poté bude muset mykolajivský podnik ještě vyřídit potřebné úřední a technické záležitosti, než autobusy vyšle do provozu. DPP poslal v uplynulých měsících na Ruskem napadenou Ukrajinu jako pomoc tramvaje i autobusy.

„Jako zastupitelstvo jsme loni ihned po zahájení ruské agrese přijali jasné rozhodnutí, že za Ukrajinou stojíme. A od toho se dnes naše pomoc odvíjí a já mohu za sebe garantovat, že bude pokračovat. Velmi dobře víme, co to znamená okupace a zažili jsme to, i když bez válečného konfliktu. Autobusy se jmenují Irisbusy, což byla řecká bohyně duhy, a já doufám, že duha nad Ukrajinou opět vzejde," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Autobusy, které podnik vyšle do Mykolajivu, pochází přibližně z roku 2007 a původně sloužily na linkách určených pro handicapované. „Potom byly přetransformovány napřed pro posilovou dopravu do ZOO, protože se ve voze dalo přepravit větší množství kočárků. Své finální uplatnění pak nalezly na lince AE, která jezdí na letiště," řekl Šurovský. Vozy posléze nahradily novější a delší vozy, které svezly více cestujících.

Ukrajinští řidiči vyjely s vozy z Ústředních dílen DPP kvůli zákonem nařízené přestávce pro řidiče v sobotu ráno. „Děkuji hlavnímu městu Praze, DPP i všem Čechům za pomoc, kterou poskytují Ukrajině. Předpoklad je, že se nám během dvou týdnů podaří autobusy dopravit na Ukrajinu, za druhé je proclít a projít celou administrativní proceduru," řekl Ušakov. Vozy budou muset dostat také nové značky od ukrajinských úřadů nebo pojištění.

DPP již v uplynulých měsících na Ukrajinu poslal 20 tramvají do Charkova a dva autobusy do města Chmelnyckyj. „Samozřejmě jsme připraveni pomoc poskytovat dál. V současné chvíli žádná další vozidla připravena nemáme, ale naší pomoc budeme směřovat nejen do tramvají a autobusů, ale i třeba do vozidel technické podpory, trolejových věží a podobně, tak, jak nám to situace dovolí," řekl Witowski.


Autor: ČTK

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru