dnes
Pondělí - oblacno
4°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
8°C
pozítří
Středa - prehanky-snih
5°C
Doprava, dostupné bydlení, boj s klimatickými změnami. Zelení na startu kampaně představili priority
Strana zelených odstartovala předvolební kampaň na Mariánském náměstí před sídlem magistrátu, kde by ráda zrušila parkoviště vyhrazené převážně pro politiky. Foto: JP

Doprava, dostupné bydlení, boj s klimatickými změnami. Zelení na startu kampaně představili priority

Strana zelených v Praze se během následujících týdnů v kampani na říjnové volby zaměří na tři hlavní témata. Dopravu, dostupné bydlení, a boj s klimatickými změnami. Voliče chtějí oslovit kontaktní kampaní, při které budou rozdávat v ulicích metropole volební noviny, tužky nebo nalepovací tetování pro děti. Na kampaň do komunálních voleb, které budou 5. a 6. října, mají v Praze vyčleněny dva miliony korun. Zástupci pražské buňky strany to dnes uvedli na tiskové konferenci k zahájení kampaně.

Celková koncepce Zelených pro řešení dopravy počítá s rozvojem městské železnice, podporou MHD, zachováním parkovacích zón v centrální části Prahy a s rozšířením parkovišť P+R na zastávkách MHD na kraji hlavního města. Strana take navrhuje MHD pro lidi do 26 let zdarma.

V oblasti výstavby nových tramvajových tratí je podle Zelených nejblíže k výstavbě spojení mezi Barrandovem a Slivencem a take trať na Dědinu v Praze 6. Prioritou má být přípravě trati do Bohnic.

„Inspiraci čerpáme především z měst jako je Hamburk, Kodaň nebo Amsterodam, kde mají Zelení primátorku. Město tam slouží chodcům, cyklistům i motoristům. Také ostatní priority Zelených vycházejí ze znalosti praxe, fungování města a především potřeb jeho občanů,” uvedl Ondřej Mirovský, kandidát Zelených na primátora hl. m. Prahy.

V oblasti bydlení strana jako řešení nedostatku bytů v Praze vidí jejich výstavbu městem a smlouvy s developerskými firmami na odkup části jednotek v jejich projektech. „Mohlo by to být 10 až 20 procent bytů v jednotlivých projektech. Třeba byty malé, v přízemí, méně atraktivní, které se developerům hůře prodávají. Takže by byly spokojeny obě strany. Soukromník by se zbavil potenciálního ležáku, město by získalo byt,“ sdělil Mirovský.

Třetím klíčovým tématem je klimatická změna, proti které chtějí Zelení v Praze bojovat například výsadbou stromů nebo zvyšováním počtu mlžítek v ulicích a vodních ploch. Na prvním jednání nového zastupitelstva chce Mirovský navrhnout technická opatření na rok 2019 ke zmírnění dopadů horkého počasí a také plošnou nulovou toleranci hazardu. Ještě v tomto období to Zelení, kteří jsou částí vládnoucí koalice, podle Mirovského nenavrhnou proto, že v současném zastupitelstvu schází politická vůle.

Strana by také po volbách prosadila zrušení parkoviště před budovou magistrátu na Mariánském náměstí. V současnosti slouží především pro pražské zastupitele a radní. „Představitelé metropole by měli jít lidem příkladem. Radnice je snadno dostupná MHD, politik hlavního města nepotřebuje nechat se vozit na zadních sedadlech aut s černými skly, zabírat místo a kazit vzduch v Praze,“ uvedla pražská radní Petra Kolínská, která se podle svých slov po zvolení do funkce vzdala možnosti mít k dispozici služební auto s řidičem.


Spojené síly pro Prahu obsadí dva placené posty předsedů výborů

1. listopadu 2018 ve 21:31

Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) obsadí v nově vzniklé koalici s Piráty a Prahou Sobě posty předsedů magistrátních výborů pro dopravu a kulturu. O dalších personáliích zástupci koalice vyjednávají. Na dotaz ČTK to řekl lídr Spojených sil a předseda TOP 09 Jiří...

Na koalici v Letňanech se domluvily ODS, ANO, ODA a TOP 09

1. listopadu 2018 ve 21:24

Na koalici v Praze 18 se domluvili zástupci ODS a Svobodných, ANO, ODA, TOP 09 a jeden nezávislý zastupitel.

Další články
Nahoru