Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Doplňky stravy: Při kombinaci vyzvala asociace k obezřetnosti a dvouhodinovému odstupu
Doplňky stravy. Zdroj foto: Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny

Doplňky stravy: Při kombinaci vyzvala asociace k obezřetnosti a dvouhodinovému odstupu

Doplňků stravy existuje celá řada pro spousty různých potíží. Ne vždy je ale dobré jejich bezhlavé užívání, neboť některé účinky se mohou vzájemně vylučovat. Jindy je zase naopak potřeba jednotlivé látky pro maximální přínos vhodně zkombinovat. V aktuálním prohlášení o tom informuje Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP).

Při kombinování doplňků stravy bychom dle ČASP měli brát v úvahu, jaké látky obsahují a jak působí v těle. Některé suplementy se mohou kombinovat bez problémů, zatímco jiné kombinace mohou být nevhodné nebo dokonce nebezpečné. Obecně platí, že by měly být dodržovány doporučené dávky a nedoporučuje se kombinovat více doplňků, které obsahují stejnou látku, jako například vitamin C. 

„Mezi doplňky stravy, jež je vhodné kombinovat, patří například zinek a vitamin C. Tyto látky mají totiž vzájemný účinek a společně mohou pomoci posílit imunitní systém. Dále je pak vhodné kombinovat třeba železo a kyselinu listovou – oba tyto doplňky stravy jsou důležité pro zdraví krvetvorby a mohou být užívány společně v případě nedostatku železa nebo kyseliny listové. Velmi důležité jsou také například při těhotenství,“ sdělila asociace. 

Pak jsou však dle ČASP kombinace, kterých bychom se měli raději vyvarovat. Obezřetní bychom měli být například u vitaminů, které je nutné rozpustit v tucích. Jedná se o vitaminy A, D, E a K. Pokud byste si chtěli vzít všechny (nebo některé z nich) najednou, mohlo by to narušit vzájemné vstřebávání. 

Pokud potřebujete podpořit příjem vápníku a zároveň užíváte hořčík, měl by příjem těchto doplňků dle ČASP dělit rozestup minimálně dvou hodin. Totéž platí i pro příjem vápníku a hořčíku ze stravy – i v tomto případě se může jejich vstřebávání rušit. 

„Jestli váháte, zda vámi vybrané doplňky stravy můžete kombinovat, poraďte se s odborníkem, například v lékárně nebo u lékaře. Byla by škoda si něčím, co nám má pomoci, naopak uškodit, nebo nevyužít plný potenciál kýženého efektu,“ sdělila Martina Šímová, předsedkyně představenstva ČASP.


Autor: Lucie Rychlá

Den zdraví v Praze 5 na radnici

26. května 2024 v 08:51

Nechte si zdarma otestovat své zdraví ve středu 29. května mezi 13:00 – 17:00 hodinou v jednacím sále zastupitelstva radnice Prahy 5.

V Galerii 1 je nová kavárna

23. května 2024 ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Kde končí zdravé nasazení a nastává neřešený problém? České pracovní prostředí je tavicím kotlem všemožných závislostí

21. května 2024 v 16:17

O závislostech na pracovišti se v dnešní době stále příliš nemluví, přitom je toto téma aktuálnější než kdy dříve. Rapidně totiž přibývá těch, kteří práci obětují příliš mnoho, ale i těch, kteří si mezi své kolegy přinášejí jiné látkové závislosti zvenčí. V obou případech je to pomyslná prohra jak...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Další články
Nahoru