Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Doplňky stravy: Při kombinaci vyzvala asociace k obezřetnosti a dvouhodinovému odstupu
Doplňky stravy. Zdroj foto: Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny

Doplňky stravy: Při kombinaci vyzvala asociace k obezřetnosti a dvouhodinovému odstupu

Doplňků stravy existuje celá řada pro spousty různých potíží. Ne vždy je ale dobré jejich bezhlavé užívání, neboť některé účinky se mohou vzájemně vylučovat. Jindy je zase naopak potřeba jednotlivé látky pro maximální přínos vhodně zkombinovat. V aktuálním prohlášení o tom informuje Česká a slovenská asociace pro speciální potraviny (ČASP).

Při kombinování doplňků stravy bychom dle ČASP měli brát v úvahu, jaké látky obsahují a jak působí v těle. Některé suplementy se mohou kombinovat bez problémů, zatímco jiné kombinace mohou být nevhodné nebo dokonce nebezpečné. Obecně platí, že by měly být dodržovány doporučené dávky a nedoporučuje se kombinovat více doplňků, které obsahují stejnou látku, jako například vitamin C. 

„Mezi doplňky stravy, jež je vhodné kombinovat, patří například zinek a vitamin C. Tyto látky mají totiž vzájemný účinek a společně mohou pomoci posílit imunitní systém. Dále je pak vhodné kombinovat třeba železo a kyselinu listovou – oba tyto doplňky stravy jsou důležité pro zdraví krvetvorby a mohou být užívány společně v případě nedostatku železa nebo kyseliny listové. Velmi důležité jsou také například při těhotenství,“ sdělila asociace. 

Pak jsou však dle ČASP kombinace, kterých bychom se měli raději vyvarovat. Obezřetní bychom měli být například u vitaminů, které je nutné rozpustit v tucích. Jedná se o vitaminy A, D, E a K. Pokud byste si chtěli vzít všechny (nebo některé z nich) najednou, mohlo by to narušit vzájemné vstřebávání. 

Pokud potřebujete podpořit příjem vápníku a zároveň užíváte hořčík, měl by příjem těchto doplňků dle ČASP dělit rozestup minimálně dvou hodin. Totéž platí i pro příjem vápníku a hořčíku ze stravy – i v tomto případě se může jejich vstřebávání rušit. 

„Jestli váháte, zda vámi vybrané doplňky stravy můžete kombinovat, poraďte se s odborníkem, například v lékárně nebo u lékaře. Byla by škoda si něčím, co nám má pomoci, naopak uškodit, nebo nevyužít plný potenciál kýženého efektu,“ sdělila Martina Šímová, předsedkyně představenstva ČASP.


Autor: Lucie Rychlá

FTN se zúčastnila Dne zdraví, který pořádala Praha 4

Dnes v 10:59

Tento týden v úterý 19. září se opět konala tradiční akce pro veřejnost pod názvem Den zdraví, který každý rok pořádá Praha 4. Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) se stala již poněkolikáté partnerem této události, která je zaměřena na prevenci zdraví, zdravý životný styl a zdravou...

Den zdraví na Budějovické

17. září 2023 v 08:21

Věnujte deset minut svému zdraví. V Praze 4 na Budějovické si  v úterý 19. září můžete nechat změřit tlak, poradit se o výživě a program je připraven i pro děti.

Den zdraví na Poliklinice Prosek

16. září 2023 v 10:11

Poliklinika Prosek pořádá pod záštitou starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka a ve spolupráci s oblastním spolkem Českého červeného kříže Praha 9 tradiční Den zdraví. Koná se 19. září od 9 do 16 hodin na prostranství před poliklinikou.

Nepatříte k 10 % Čechů s nemocnými ledvinami? Otestujte se zdarma a za pár minut

10. září 2023 v 08:42

Většina lidí má ve svém okolí někoho, kdo trpí chronickým onemocněním ledvin – postihuje totiž každého desátého Čecha, ale mnozí o své nemoci nevědí. Pokud není včas léčena, může vést k nevratnému selhání funkce ledvin, které vyžaduje doživotní dialýzu nebo transplantaci. Většinou je však možné...

Praha v rámci programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče

4. září 2023 v 15:22

Rada hl. m Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2024. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 67,5 milionů korun. Cílem záměru je prostřednictvím dotací podpora osob dlouhodobě nemocných nebo s postižením...

Další články
Nahoru