dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Dopady intervence ČNB v Praze? Někde se prodávalo dokonce méně
Budova ČNB v centru Prahy. Foto: PatrikPaprika / Wikimedia Commons

Dopady intervence ČNB v Praze? Někde se prodávalo dokonce méně

Co v Praze způsobilo, že jedno euro je za sedmadvacet korun a pár desítek haléřů navrch? Například v Samsungu na Černém Mostě lidé nakupovali méně. Podle vedoucího tamní prodejny ČNB šlápla vedle. S krokem nesouhlasí ani odbory, podle nich se zdraží i potraviny a ublíží to také zaměstnancům obchodu.

Intervence České národní banky na českou korunu ze sedmého listopadu vzbudilo rozruch. Koruna oslabila na 27 korun za euro. Média informovala o tom, že lidé, kteří odkládali nákup elektroniky, vzali prodejny s elektronikou „útokem“.

Dovážené zboží začne kvůli devalvaci koruny zdražovat, životní úroveň lidí přitom neroste. I když někteří vyrazili rychle nakupovat elektroniku, mnohé lidi nevytáhla do obchodů ani hrozba zdražení, protože prostě nemají finance, které by mohli utrácet. Jak je to konkrétně v Praze?

V Samsungu na Černém Mostě byl posun dolů

Data o tom, jak se v hlavním městě změnilo chování zákazníků, zatím nejsou. A jak to vypadalo v konkrétních prodejnách? „Spíše jsem zaznamenal posun směrem dolů. Nebo lépe řečeno vzhledem k blížícím se svátkům to spíše stagnuje,“ uvedl vedoucí prodejny Samsung v Centru Černý Most Miroslav Tejnický.

„Každopádně tento krok vidím jako pořádné šlápnutí vedle. Postihlo to jen majitele firem, kteří neměli dostatečné sladové zásoby za staré nákupy. Jen nám to zdražilo nákup a ceny zůstaly na obchodě stejné, takže to jde spíše za obchodníkem,“ dodal.

V prodejně SONY Center, která se nachází v obchodním centru Chodov, žádné změny nezaznamenali.

Jak to bude s cenami potravin?

Výkyvy v nákupech se zatím neprojevily u potravin. Guvernér České národní banky Miroslav Singer se nechal slyšet, že devizové intervence nebudou mít na růst cen potravin dramatický vliv.

Podle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) ale náklady opatření pocítí především domácnosti s nízkými a středními příjmy – a to již v dohledné době předvánočních nákupů, kdy se zdraží především nejen elektronika, ale také potraviny včetně ovoce z dovozu. A třeba i zahraniční dovolená.

Bude nepříznivý vliv na pracovníky obchodu?

Předsedkyně odborového svazu pracovníků obchodu při ČMKOS Renáta Burianová je přesvědčena o tom, že „prohlášení, že se oslabení koruny promítne pouze na cenách průmyslového zboží, jsou lichá“.

„Ve sdělovacích prostředcích jsem zaznamenala, že nákupní centra budou mít problémy ve vazbě na zvýšené nájemné, neboť jsou nájemní smlouvy většinou uzavřeny v eurech, tudíž jsem přesvědčená, že toto ovlivní mnoho dalšího,“ uvedla pro server Pražský patriot.

Podle ní je ale zatím příliš krátká doba na jakékoli analýzy. „Je to pouze odhad, ale jsem přesvědčená o tom, že to bude mít velmi nepříznivý vliv na zaměstnance obchodu. Proto budeme muset být daleko důslednější při kolektivním vyjednávání ve mzdové oblasti,“ dodala.


Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Další články
Nahoru