dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Domy vlastněné Prahou jsou roky prázdné. Teď se do nich nastěhuje muzeum a možná skauti
Opuštěný blok domů v blízkosti Staroměstského náměstí. Foto: archiv

Domy vlastněné Prahou jsou roky prázdné. Teď se do nich nastěhuje muzeum a možná skauti

Do roky nevyužívaného bloku radničních domů na Malém náměstí v Praze se od srpna nastěhuje Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM), které své vlastní kanceláře opravuje. Praha muzeu prostory v historicky cenných domech zapůjčí do doby, než se pro ně najde trvalé využití. Dočasné sídlo by na stejné adrese v atraktivní lokalitě v centru města mohly najít i neziskové organizace. Praha jedná třeba se skauty.

„Pro muzeum je to velká pomoc a vstřícnost magistrátu," řekla ředitelka UPM Helena Koenigsmarková. Muzeum chce mimo jiné zachovat služby odborné knihovny. Radniční domy ale nebudou sloužit jako expoziční prostor. „Ten jsme alespoň pro část sbírek zajistili v Obecním domě," doplnila.

Stavba centrálního depozitáře muzea by měla skončit příští rok. Rekonstrukce hlavní budovy pak v roce 2017. UPM za pronájem 800 metrů čtverečních v historických domech zaplatí 600 tisíc korun ročně.

Blok radničních domů, který už roky zeje prázdnotou, těsně sousedí se Staroměstskou radnicí. Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí.

Námluvy s Matragi nevyšly

domy-u-radnice-nahled Původně tu sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce. Za dvacetileté užívání se Praha zavázala zaplatit více než čtyři miliardy korun. Nynější vedení města se kvůli nájemnému s majiteli soudí.

Využití pro chátrající domy se dosud najít nepodařilo. Praha byla několik let vázána smlouvou s módní návrhářkou Blankou Matragi, která před lety vyhrála výběrové řízení a chtěla domy přestavět. Ze záměru ale sešlo, řekl ČTK šéf magistrátního odboru majetku Radek Svoboda.

Vedení města zatím pronajalo pouze nebytové prostory v přízemí, kde jsou mimo jiné restaurace a bistro. Dál připravuje projekt, v rámci kterého by měly v domech vzniknout luxusní byty. Památkáři se ale obávají o osud už tak poničených domů.

S myšlenkou výstavby bytů v radničních domech přišla minulá politická reprezentace. Počítala s investicí za zhruba 900 milionů korun. Za projektovou dokumentaci už Praha zaplatila 50 milionů korun.


Další články
Nahoru