Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Domovy pro seniory ani denní stacionáře neregistrují případy černého kašle
Senioři v Domově pro seniory Chodov. Foto: seniordomov.cz

Domovy pro seniory ani denní stacionáře neregistrují případy černého kašle

Poskytovatelé pobytových sociálních služeb v Praze nezaznamenali žádné případy černého kašle, a nezavádějí tak žádná opatření. Domovy klientům doporučují přeočkování. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pražskými domovy pro seniory. Nakažené černým kašlem neregistrují ani denní stacionáře v Praze pro lidi v nouzi. V posledních letech se lékaři setkávali se stovkami případů černého kašle za rok, letos jich je přes 4200. Počty případů černého kašle v ČR jsou nyní nejvyšší od 60. let minulého století.

„Neregistrujeme výskyt a opatření zatím nezavádíme, ale stále obecně informujeme a připomínáme základní protiepidemická opatření," uvedla například ředitelka Domova pro seniory Chodov Ilona Veselá. Dodala, že klientům doporučují přeočkování proti černému kašli.

Výskyt černého kašle nezaznamenal ani Domov pro seniory Elišky Purkyňové nebo Domov pro seniory Dobřichovice. „V případě potřeby budeme postupovat dle pokynu krajské hygienické stanice a pokynů praktického lékaře," sdělil ředitel domova Robert Pitrák.

S nákazou černého kašle se nesetkali ani sociální pracovníci v denních stacionářích pro lidi bez domova a další lidi v nouzi, stacionáře provozuje například Centrum sociálních služeb Praha nebo Armáda spásy.

„V Praze v tuto chvíli případy černého kašle neevidujeme, ale naše ordinace je vybavena odběrovými soupravami, takže můžeme testovat na akutní fázi této nemoci," uvedla ředitelka Centra sociálních služeb Bohuslava Bureše Armády spásy v Praze Jitka Klánová.

Dodala, že zároveň v ordinacích Armády spásy zájemce proti černému kašli očkují.

Proti černému kašli se podle ministerstva zdravotnictví letos zatím nechalo v Česku přeočkovat více než 21 000 dospělých, loni to bylo 24 000 za celý rok.


Autor: ČTK

Celostátní kolo Zeměpisné olympiády opět po roce na Albertově

20. dubna 2024 ve 13:09

Ve školním roce 2023/2024 se koná již 26. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 25. a 26. dubna se pak v prostorách Přírodovědecké fakulty UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají...

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru