Dnes Úterý - jasno 2°C
Zítra Středa - oblacno 1°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro středočeský zámek nové využití
Zámek Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro středočeský zámek nové využití

Barokní zámek ve středočeských Svojšicích už nebude fungovat jako domov pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením. Pražský magistrát, který je jeho vlastníkem, nyní hledá jeho nové využití. Zároveň jej odejme z vlastnictví své příspěvkové organizaci Domov Svojšice. Město ze zámku, který je ve špatném stavu, již klienty přestěhovalo.

„V minulém roce se ukázalo, že technický stav budovy je nebezpečný pro to, aby tam byly poskytovány sociální služby. Dnes je vystěhovaný. Připravíme návrh dalšího využití tak, aby to korespondovalo se zbytkem služby, která je ve Svojšicích stále ještě poskytována v podobě chráněného bydlení pro asi 15 či 18 lidí," řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Zámek má ve špatném stavu fasádu, okapy nebo okna. Nevyhovující je technická infrastruktura včetně zastaralé čističky odpadních vod. Nevhodně jsou rozvrženy vnitřní dispozice pro bydlení, kdy klienti nemají kvůli až šestilůžkovým pokojům dostatek soukromí. Nevyhovující je také zázemí zaměstnanců.

Revize elektrických rozvodů pak ukázala, že je pro obyvatele a zaměstnance domova nebezpečná. Neexistuje aktuální schéma elektroinstalace a neaktuální jsou popisy rozvaděčů. „Původní instalace je vedena na hořlavém podkladu bez použití protipožárních podložek," píše se v dokumentu schváleném radními.

V případě, že město pro zámek nenajde vhodné využití, bude rovněž uvažovat o jeho prodeji. To je podle Johnové a radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) ale až ta poslední varianta, co se zámkem udělat.

V Domově Svojšice se v roce 2019 uskutečnil rozbor hospodaření. Audit odhalil pochybení a město odvolalo tehdejšího ředitele Vítězslava Formana. Nahradil ho Martin Kahánek. Domov nabízí sociální služby dospělým osobám, které dovršily 19 let.

Nabízí bydlení klientům, kteří kvůli svému duševnímu nebo mentálnímu postižení vyžadují pravidelnou pomoc jiných osob. Služby jsou určeny i osobám se stařeckou a jinými typy demencí.


Autor: ČTK

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Výtvarná soutěž na památník Ferdinanda Peroutky v Praze 5 pokračuje

11. ledna 2022 ve 14:12

Výtvarnou soutěž na památník Ferdinanda Peroutky, který bude tohoto velikána připomínat v parku Portheimka na Smíchově, vyhlásila v prosinci radnice páté městské části.

Další články
Nahoru