Dnes Středa - mlha 0°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 0°C
Středa 3. 3. 2021
Svátek má Kamil
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro středočeský zámek nové využití
Zámek Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro středočeský zámek nové využití

Barokní zámek ve středočeských Svojšicích už nebude fungovat jako domov pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením. Pražský magistrát, který je jeho vlastníkem, nyní hledá jeho nové využití. Zároveň jej odejme z vlastnictví své příspěvkové organizaci Domov Svojšice. Město ze zámku, který je ve špatném stavu, již klienty přestěhovalo.

„V minulém roce se ukázalo, že technický stav budovy je nebezpečný pro to, aby tam byly poskytovány sociální služby. Dnes je vystěhovaný. Připravíme návrh dalšího využití tak, aby to korespondovalo se zbytkem služby, která je ve Svojšicích stále ještě poskytována v podobě chráněného bydlení pro asi 15 či 18 lidí," řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Zámek má ve špatném stavu fasádu, okapy nebo okna. Nevyhovující je technická infrastruktura včetně zastaralé čističky odpadních vod. Nevhodně jsou rozvrženy vnitřní dispozice pro bydlení, kdy klienti nemají kvůli až šestilůžkovým pokojům dostatek soukromí. Nevyhovující je také zázemí zaměstnanců.

Revize elektrických rozvodů pak ukázala, že je pro obyvatele a zaměstnance domova nebezpečná. Neexistuje aktuální schéma elektroinstalace a neaktuální jsou popisy rozvaděčů. „Původní instalace je vedena na hořlavém podkladu bez použití protipožárních podložek," píše se v dokumentu schváleném radními.

V případě, že město pro zámek nenajde vhodné využití, bude rovněž uvažovat o jeho prodeji. To je podle Johnové a radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) ale až ta poslední varianta, co se zámkem udělat.

V Domově Svojšice se v roce 2019 uskutečnil rozbor hospodaření. Audit odhalil pochybení a město odvolalo tehdejšího ředitele Vítězslava Formana. Nahradil ho Martin Kahánek. Domov nabízí sociální služby dospělým osobám, které dovršily 19 let.

Nabízí bydlení klientům, kteří kvůli svému duševnímu nebo mentálnímu postižení vyžadují pravidelnou pomoc jiných osob. Služby jsou určeny i osobám se stařeckou a jinými typy demencí.


Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

Dnes v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

Dnes v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Kdy na radnici Prahy 13 v březnu

1. března 2021 v 16:37

V návaznosti na usnesení vlády se od pondělí 1. března mění úřední hodiny Úřadu městské části Praha 13.

Praha 5 spouští elektronický portál občana. V první fázi ho využijí majitelé psů

1. března 2021 v 11:26

Přihlášení nebo odhlášení, ale i uhrazení místního poplatku za psa a to vše z pohodlí domova. Praha 5 rozjíždí pilotní téma Portálu občana od 1. března.

Další články
Nahoru