Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - oblacno 6°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro středočeský zámek nové využití
Zámek Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro středočeský zámek nové využití

Barokní zámek ve středočeských Svojšicích už nebude fungovat jako domov pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením. Pražský magistrát, který je jeho vlastníkem, nyní hledá jeho nové využití. Zároveň jej odejme z vlastnictví své příspěvkové organizaci Domov Svojšice. Město ze zámku, který je ve špatném stavu, již klienty přestěhovalo.

„V minulém roce se ukázalo, že technický stav budovy je nebezpečný pro to, aby tam byly poskytovány sociální služby. Dnes je vystěhovaný. Připravíme návrh dalšího využití tak, aby to korespondovalo se zbytkem služby, která je ve Svojšicích stále ještě poskytována v podobě chráněného bydlení pro asi 15 či 18 lidí," řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Zámek má ve špatném stavu fasádu, okapy nebo okna. Nevyhovující je technická infrastruktura včetně zastaralé čističky odpadních vod. Nevhodně jsou rozvrženy vnitřní dispozice pro bydlení, kdy klienti nemají kvůli až šestilůžkovým pokojům dostatek soukromí. Nevyhovující je také zázemí zaměstnanců.

Revize elektrických rozvodů pak ukázala, že je pro obyvatele a zaměstnance domova nebezpečná. Neexistuje aktuální schéma elektroinstalace a neaktuální jsou popisy rozvaděčů. „Původní instalace je vedena na hořlavém podkladu bez použití protipožárních podložek," píše se v dokumentu schváleném radními.

V případě, že město pro zámek nenajde vhodné využití, bude rovněž uvažovat o jeho prodeji. To je podle Johnové a radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) ale až ta poslední varianta, co se zámkem udělat.

V Domově Svojšice se v roce 2019 uskutečnil rozbor hospodaření. Audit odhalil pochybení a město odvolalo tehdejšího ředitele Vítězslava Formana. Nahradil ho Martin Kahánek. Domov nabízí sociální služby dospělým osobám, které dovršily 19 let.

Nabízí bydlení klientům, kteří kvůli svému duševnímu nebo mentálnímu postižení vyžadují pravidelnou pomoc jiných osob. Služby jsou určeny i osobám se stařeckou a jinými typy demencí.


Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

Dnes v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Radnice pomůže živnostníkům a podnikatelům, mohou inzerovat zdarma

5. května 2021 v 18:18

Praha 15 chce prostřednictvím bezplatné řádkové inzerce podpořit firmy, podnikatele a živnostníky se sídlem, provozovnou či poskytováním služeb v patnácté městské části.

Další články
Nahoru