Dnes Pondělí - oblacno 14°C
Zítra Úterý - zatazeno 15°C
Pondělí 20. 9. 2021
Svátek má Oleg
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro středočeský zámek nové využití
Zámek Svojšice. Foto: domovsvojsice.cz

Domov ve Svojšicích skončí, Praha hledá pro středočeský zámek nové využití

Barokní zámek ve středočeských Svojšicích už nebude fungovat jako domov pro osoby s chronickým duševním onemocněním a mentálním postižením. Pražský magistrát, který je jeho vlastníkem, nyní hledá jeho nové využití. Zároveň jej odejme z vlastnictví své příspěvkové organizaci Domov Svojšice. Město ze zámku, který je ve špatném stavu, již klienty přestěhovalo.

„V minulém roce se ukázalo, že technický stav budovy je nebezpečný pro to, aby tam byly poskytovány sociální služby. Dnes je vystěhovaný. Připravíme návrh dalšího využití tak, aby to korespondovalo se zbytkem služby, která je ve Svojšicích stále ještě poskytována v podobě chráněného bydlení pro asi 15 či 18 lidí," řekla radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Zámek má ve špatném stavu fasádu, okapy nebo okna. Nevyhovující je technická infrastruktura včetně zastaralé čističky odpadních vod. Nevhodně jsou rozvrženy vnitřní dispozice pro bydlení, kdy klienti nemají kvůli až šestilůžkovým pokojům dostatek soukromí. Nevyhovující je také zázemí zaměstnanců.

Revize elektrických rozvodů pak ukázala, že je pro obyvatele a zaměstnance domova nebezpečná. Neexistuje aktuální schéma elektroinstalace a neaktuální jsou popisy rozvaděčů. „Původní instalace je vedena na hořlavém podkladu bez použití protipožárních podložek," píše se v dokumentu schváleném radními.

V případě, že město pro zámek nenajde vhodné využití, bude rovněž uvažovat o jeho prodeji. To je podle Johnové a radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) ale až ta poslední varianta, co se zámkem udělat.

V Domově Svojšice se v roce 2019 uskutečnil rozbor hospodaření. Audit odhalil pochybení a město odvolalo tehdejšího ředitele Vítězslava Formana. Nahradil ho Martin Kahánek. Domov nabízí sociální služby dospělým osobám, které dovršily 19 let.

Nabízí bydlení klientům, kteří kvůli svému duševnímu nebo mentálnímu postižení vyžadují pravidelnou pomoc jiných osob. Služby jsou určeny i osobám se stařeckou a jinými typy demencí.


Autor: ČTK

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

17. září 2021 ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Další články
Nahoru