Dnes Středa - obcasny-dest 3°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Domov se zvláštním režimem v Praze 15 je po rekonstrukci, nabízí přes šedesát lůžek
Vpravo je zrekonstruovaný objekt, na snímku ve stínu loni je dokončená přístavba. Foto: Jan Puci

Domov se zvláštním režimem v Praze 15 je po rekonstrukci, nabízí přes šedesát lůžek

V Domově se zvláštním režimem v hornoměcholupské Parmské ulici byla včera slavnostně otevřena zrekonstruovaná část Domova se zvláštním režimem (DZR). Už loni na podzim byla dokončena v sousedství zcela nová budova. Díky tomu má zařízení celkovou kapacitu 62 lůžek pro seniory a klienty vyžadující zvýšenou sociálně ošetřovatelskou péči. Celkové náklady na rekonstrukci a dostavbu byly 85 milionů korun. Informovali o tom místostarosta Prahy 15 Michal Fischer (ODS) a ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 15 (CSOP) Monika Válková.

Loni v září byla v areálu DZR otevřena nová budova, která má 34 lůžek. Následně začala rekonstrukce starších budov. V nich byly přestavené pokoje, které všechny mají nyní vlastní sociální zařízení.

„V opravené budově vzniklo celkem 28 lůžek v čtyř a jednolůžkových pokojích. Je tam i nové zázemí pro sociální pracovníky a aktivizační místnost pro práci s klienty,“ uvedla ředitelka Monika Válková. Zařízení je určeno především pro lidi z patnácté městské části, ale jsou zde klienti z celé Prahy.

„Přijímáme klienty se stařeckou nebo alzheimerovskou demencí, kteří musí mít individuální přístup od aktivizačního pracovníka i personálu. Každý klient je individualita. Každý měl v minulosti potřeby a přání, tady v domově se na to naváže. Jde o to, aby se klient udržel v maximální soběstačnosti. S lidmi se cíleně pracuje, a to jak individuálně, tak skupinově. Takový přístup zvyšuje kvalitu života klientů, " řekla již dříve Válková.

Podle místostarosty Fischera byly celkové náklady 85 milionů korun, z toho 57 milionů uhradil magistrát a 13 milionů pokryla dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí. Zbytek zaplatila městská část ze svého rozpočtu. „Zařízení moc pomůže, dříve tu bytů pořadník až na 70 lůžek, situace se zlepší,“ sdělil Fischer.

Praha 15 pokračuje v přípravě výstavby mateřské školy v hostivařské ulici Gercenova, která bude spojená se stacionářem pro seniory. Podle 1. místostarosty patnácté městské části Václava Bílka (ANO) je projekt hotový a je požádáno o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Náklady byly ještě loni předpokládány ve výši 70 milionů korun, před vypsáním výběrového řízení bude ještě rozpočet projektu aktualizován. Projekt je unikátní tím, že v něm bude realizované netradiční spojení dvou tříd mateřské školy a denního stacionáře pro třicet seniorů.

„Spojení těchto dvou generací je žádoucí zejména pro děti z Prahy, kterým velmi chybí každodenní kontakt se seniory, tak, aby vnímaly, že stárnutí je součástí života,“ sdělil místostarosta.


Autor: Jan Puci

Senioři v síti. Seminář v Praze 2

Včera v 18:15

Seminářem na téma senioři v síti pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 7. února.

Pro Euroklíč na radnici Prahy 9

26. ledna 2023 v 19:10

Euroklíč je speciálně upravený univerzální klíč, který je určen pro osoby se sníženou schopností pohybu a orientace. Slouží k otevření veřejně přístupných sociálních zařízení, výtahů, schodišťových plošin a podobných zařízení.

Senior řidič, cyklista a chodec. Seminář Prahy 2

26. ledna 2023 v 18:07

Seminářem na téma senior v dopravě pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 31. ledna.

Dixieland od Fausta nebo Šílené Bohyně. Vysočanská Véčka pro seniory

20. ledna 2023 ve 12:32

Vysočanská Véčka, kulturní, společenské, sportovní a další dobrovolné aktivity pořádané radnicí Prahy 9 pro seniory s trvalým bydlištěm v městské části nabídla seniorům v minulém týdnu komentovanou procházku z Pohořelce přes Petřín a Kampu až k Národnímu...

Praha 2: Seminář pro seniory na téma domácí násilí

19. ledna 2023 v 17:52

Seminářem na téma domácí násilí pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 24. ledna.

Praha 1: Písničky s humorem

17. ledna 2023 v 08:45

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve seniory na hudební program Písničky s humorem, který se koná ve středu 25. ledna od 15 hodin v Malostranské besedě. 

Diamantovou svatbu oslavili v Praze 11

16. ledna 2023 ve 14:38

Společných 60 let, diamantovou svatbu, oslavili začátkem prosince manželé Marie a Josef Zlámalovi z Prahy 11.

Seniorský klub Haštalka pomáhá urologické klinice

16. ledna 2023 v 10:18

Seniorský klub Haštalka v Praze 1 pravidelně ožívá zajímavými aktivitami. Jednou z nich je výtvarná dílna paní doktorky Jany Skarlantové, pod jejímž vedením vznikají překrásné panenky.

Praha 2: Seminář pro seniory na téma šmejdi

12. ledna 2023 v 17:40

Seminářem na téma šmejdi pokračuje cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Beseda proběhne na radnici Prahy 2 v úterý 17. ledna.

Zimní přednášky Prahy 4 pro seniory

11. ledna 2023 v 09:06

Jak Pražané trávili volný čas nebo co vyprávějí sochy na Karlově mostě, které sporty tehdy frčely, jaké slavnosti byly nejoblíbenější nebo kam lidé chodili do divadla nebo za hudbou? Na to odpoví cyklus přednášek na Nuselské radnici.

Přednáška pro seniory: Pražské ostrovy, historie a současnost

10. ledna 2023 ve 12:38

Středisko sociálních služeb Prahy 1 zve na přednášku Martina Bělohradského na téma „Pražské ostrovy – historie a současnost“, která se koná v úterý 17. ledna 2023 ve 14 hodin.

Praha 6: Jak získat tísňové tlačítko

9. ledna 2023 v 10:19

Služba tísňového volání pomáhá při náhlých potížích či zraněních seniorům a lidem se zdravotním znevýhodněním, kteří žijí sami doma a ocitli by se bez pomoci. Praha 6 na ni přispívá už od roku 2004. 

Praha 2: Cyklus vzdělávacích seminářů pro seniory pokračuje

8. ledna 2023 v 07:21

Seminářem na téma osobní bezpečí odstartoval v úterý 3. ledna další cyklus přednášek pro seniory s bezpečnostní tématikou. Besedy budou probíhat na radnici Prahy 2 každé úterý až do 7. února.

Další články
Nahoru