Dnes Pondělí - jasno 24°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 8. 8. 2022
Svátek má Soběslav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Domov se zvláštním režimem v Praze 15 je po rekonstrukci, nabízí přes šedesát lůžek
Vpravo je zrekonstruovaný objekt, na snímku ve stínu loni je dokončená přístavba. Foto: Jan Puci

Domov se zvláštním režimem v Praze 15 je po rekonstrukci, nabízí přes šedesát lůžek

V Domově se zvláštním režimem v hornoměcholupské Parmské ulici byla včera slavnostně otevřena zrekonstruovaná část Domova se zvláštním režimem (DZR). Už loni na podzim byla dokončena v sousedství zcela nová budova. Díky tomu má zařízení celkovou kapacitu 62 lůžek pro seniory a klienty vyžadující zvýšenou sociálně ošetřovatelskou péči. Celkové náklady na rekonstrukci a dostavbu byly 85 milionů korun. Informovali o tom místostarosta Prahy 15 Michal Fischer (ODS) a ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 15 (CSOP) Monika Válková.

Loni v září byla v areálu DZR otevřena nová budova, která má 34 lůžek. Následně začala rekonstrukce starších budov. V nich byly přestavené pokoje, které všechny mají nyní vlastní sociální zařízení.

„V opravené budově vzniklo celkem 28 lůžek v čtyř a jednolůžkových pokojích. Je tam i nové zázemí pro sociální pracovníky a aktivizační místnost pro práci s klienty,“ uvedla ředitelka Monika Válková. Zařízení je určeno především pro lidi z patnácté městské části, ale jsou zde klienti z celé Prahy.

„Přijímáme klienty se stařeckou nebo alzheimerovskou demencí, kteří musí mít individuální přístup od aktivizačního pracovníka i personálu. Každý klient je individualita. Každý měl v minulosti potřeby a přání, tady v domově se na to naváže. Jde o to, aby se klient udržel v maximální soběstačnosti. S lidmi se cíleně pracuje, a to jak individuálně, tak skupinově. Takový přístup zvyšuje kvalitu života klientů, " řekla již dříve Válková.

Podle místostarosty Fischera byly celkové náklady 85 milionů korun, z toho 57 milionů uhradil magistrát a 13 milionů pokryla dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí. Zbytek zaplatila městská část ze svého rozpočtu. „Zařízení moc pomůže, dříve tu bytů pořadník až na 70 lůžek, situace se zlepší,“ sdělil Fischer.

Praha 15 pokračuje v přípravě výstavby mateřské školy v hostivařské ulici Gercenova, která bude spojená se stacionářem pro seniory. Podle 1. místostarosty patnácté městské části Václava Bílka (ANO) je projekt hotový a je požádáno o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Náklady byly ještě loni předpokládány ve výši 70 milionů korun, před vypsáním výběrového řízení bude ještě rozpočet projektu aktualizován. Projekt je unikátní tím, že v něm bude realizované netradiční spojení dvou tříd mateřské školy a denního stacionáře pro třicet seniorů.

„Spojení těchto dvou generací je žádoucí zejména pro děti z Prahy, kterým velmi chybí každodenní kontakt se seniory, tak, aby vnímaly, že stárnutí je součástí života,“ sdělil místostarosta.


Autor: Jan Puci

Vycházka pro seniory: Po stopách génia, architekta Jana Blažeje Santiniho

26. července 2022 ve 20:34

Jihoměstská sociální připravila na úterý 9. srpna od 14 hodin komentovanou procházku pro seniory. Začíná na Pohořelci v domě U tří hvězd, kde žil Jan Blažej Santini v mládí, projdete se Pražským hradem, kde provedl přestavbu budovy kapitulního děkanství.

Nordic Walking v Praze 4 začne v polovině září

17. července 2022 v 10:40

Oblíbené bezplatné lekce Nordic Walking v Krčském lese pro seniory a osoby 50+ z Prahy 4 začínají 13. září a budou se konat do konce října.

Senioři pojedou na Sychrov

13. července 2022 v 11:45

Radnice Prahy 15 připravila pro seniory v září jednodenní výlet na Sychrov. Projdete zámek, park a zámeckou oranžerii.

Vysočanská Véčka na Letní scéně Harfa

13. července 2022 v 08:56

„Prázdninová představení na Letní scéně Harfa na střeše stejnojmenného obchodního centra na devítce se těší velké oblibě i mezi seniory, proto pro ně máme vstupenky na dvě představení, každou jen za symbolických 50 korun,“ říká místostarosta Prahy 9 Adam...

Mölkky pro seniory Prahy 4

11. července 2022 v 15:23

Středeční dopoledne ve dnech 27. července a 9. a 23. srpna na hřišti na petanque vedle Café Na půl cesty v Centrálním parku na Pankráci bude od 10. hodiny patřit seniorům z Prahy 4, kteří mají zájem si bezplatně vyzkoušet novou zábavnou hru – Mölkky.  

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

25. června 2022 ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Další články
Nahoru