Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Domov se zvláštním režimem v Praze 15 je po rekonstrukci, nabízí přes šedesát lůžek
Vpravo je zrekonstruovaný objekt, na snímku ve stínu loni je dokončená přístavba. Foto: Jan Puci

Domov se zvláštním režimem v Praze 15 je po rekonstrukci, nabízí přes šedesát lůžek

V Domově se zvláštním režimem v hornoměcholupské Parmské ulici byla včera slavnostně otevřena zrekonstruovaná část Domova se zvláštním režimem (DZR). Už loni na podzim byla dokončena v sousedství zcela nová budova. Díky tomu má zařízení celkovou kapacitu 62 lůžek pro seniory a klienty vyžadující zvýšenou sociálně ošetřovatelskou péči. Celkové náklady na rekonstrukci a dostavbu byly 85 milionů korun. Informovali o tom místostarosta Prahy 15 Michal Fischer (ODS) a ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 15 (CSOP) Monika Válková.

Loni v září byla v areálu DZR otevřena nová budova, která má 34 lůžek. Následně začala rekonstrukce starších budov. V nich byly přestavené pokoje, které všechny mají nyní vlastní sociální zařízení.

„V opravené budově vzniklo celkem 28 lůžek v čtyř a jednolůžkových pokojích. Je tam i nové zázemí pro sociální pracovníky a aktivizační místnost pro práci s klienty,“ uvedla ředitelka Monika Válková. Zařízení je určeno především pro lidi z patnácté městské části, ale jsou zde klienti z celé Prahy.

„Přijímáme klienty se stařeckou nebo alzheimerovskou demencí, kteří musí mít individuální přístup od aktivizačního pracovníka i personálu. Každý klient je individualita. Každý měl v minulosti potřeby a přání, tady v domově se na to naváže. Jde o to, aby se klient udržel v maximální soběstačnosti. S lidmi se cíleně pracuje, a to jak individuálně, tak skupinově. Takový přístup zvyšuje kvalitu života klientů, " řekla již dříve Válková.

Podle místostarosty Fischera byly celkové náklady 85 milionů korun, z toho 57 milionů uhradil magistrát a 13 milionů pokryla dotace od Ministerstva práce a sociálních věcí. Zbytek zaplatila městská část ze svého rozpočtu. „Zařízení moc pomůže, dříve tu bytů pořadník až na 70 lůžek, situace se zlepší,“ sdělil Fischer.

Praha 15 pokračuje v přípravě výstavby mateřské školy v hostivařské ulici Gercenova, která bude spojená se stacionářem pro seniory. Podle 1. místostarosty patnácté městské části Václava Bílka (ANO) je projekt hotový a je požádáno o vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení.

Náklady byly ještě loni předpokládány ve výši 70 milionů korun, před vypsáním výběrového řízení bude ještě rozpočet projektu aktualizován. Projekt je unikátní tím, že v něm bude realizované netradiční spojení dvou tříd mateřské školy a denního stacionáře pro třicet seniorů.

„Spojení těchto dvou generací je žádoucí zejména pro děti z Prahy, kterým velmi chybí každodenní kontakt se seniory, tak, aby vnímaly, že stárnutí je součástí života,“ sdělil místostarosta.


Autor: Jan Puci

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 1: Heidi Janků a Bohuš Matuš vystoupí v Malostranské besedě

19. listopadu 2023 v 07:05

Praha 1 zve na společenské odpoledne pod názvem Veselé Vánoce z cyklu Pohodové melodie pro starší a pokročilé. Uskuteční se v neděli 17. prosince od 15 hodin v sále Malostranské besedy.

Obědy pro seniory za šedesát korun

16. listopadu 2023 ve 12:00

K jídelnám, kam si mohou senioři z Prahy 6 zajít na dobrý a kvalitní oběd za 60 korun, nově přibyla Menza Kajetánka.

Dům vzpomínek pro seniory Prahy 9

14. listopadu 2023 v 08:36

Místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková oslovila spolek Loutky v nemocnici, který chodí hrát dětem do nemocnic a seniorům do domovů nebo na geriatrii, aby kousek sváteční atmosféry přivezly seniorům městské části.

Srdce osmičky pomáhá seniorům, rodinám a klientům sociálních služeb

11. listopadu 2023 v 08:35

Projekt Srdce osmičky pro seniory, rodiny a klienty sociálních služeb v Praze 8 připravila místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).

Zimní bál pro seniory Prahy 10

8. listopadu 2023 v 19:18

V pátek 24. listopadu se v KD Barikádníků uskuteční Zimní bál pro seniory Prahy 10. Vystoupí taneční orchestr Stanislava Douši, připravena jsou taneční vystoupení a tombola. Bál je určený pro seniory ve věku 60 let a více s trvalým bydlištěm na území desáté městské části. Dvě vstupenky na osobu je...

Senior akademie v Praze 9

4. listopadu 2023 v 10:04

Praha 9 od ledna příštího roku otevře radnice Senior akademii, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování dříve narozených, kteří patří ke zranitelnější části společnosti.

Praha 9 chystá vánoční dárek pro seniory

29. října 2023 ve 13:07

Každoročně zpříjemňuje devátá městská část seniorům adventní čas představením v Divadle GONG.

Fórum mladých hraje seniorům

16. října 2023 v 11:44

V Klubu seniorů Tomáš v Praze 1 budou ve čtvrtek 19. října hrát seniorům. 

Modernější Domov seniorů Bojčenkova

8. října 2023 v 15:04

Po přípravě projektu, veřejných projednáních a zajišťování dotačních prostředků se letos radnice Prahy 14 pustila do generální rekonstrukce Domova seniorů Bojčenkova na Černém Mostě.

Další články
Nahoru