Dnes Pondělí - zatazeno 15°C
Zítra Úterý - oblacno 15°C
Pondělí 20. 3. 2023
Svátek má Světlana
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Domov se zvláštním režimem v Praze 15 byl rozšířen o novou budovu
Do nové budovy se přestěhují klienti z původní stavby (vpravo), jejíž rekonstrukce už začala. Foto(3x): Jan Puci

Domov se zvláštním režimem v Praze 15 byl rozšířen o novou budovu

V Horních Měcholupech v Parmské ulici byla dnes v Domově se zvláštním režimem otevřena nová budova, která má 36 lůžek. Výstavba trvala rok, zhruba stejnou dobu ještě potrvá rekonstrukce stávajícího objektu.    

„Příprava projektu rozšíření domova začala v roce 2016, stavět se začalo loni v červenci. Za rok a měsíc tak byla nová stavba hotova,“ potvrdil serveru Pražský patriot místostarosta Prahy 15 Michal Fischer (ODS), pod kterého ve vedení městské části patří, mimo jiné, sociální oblast a péče o seniory. 

Na výstavbu přispěl pražský magistrát částkou 46,7 milionu korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí přislíbilo poskytnou dotaci ve výši 15,7 milionu korun. Zbytek pokryje Praha 15 ze svých prostředků, nicméně bude žádat o navýšení dotace.   

domov-se-zvlastnim-rezimem-1

Původní budova dostane do roka novou tvář

„Těch zbylých zhruba deset milionů bereme z naší investiční rezervy, nicméně budeme o navýšení dotace žádat ministerstvo, případně i magistrát,“ sdělil 1. místostarosta Prahy 15 Václav Bílek (ANO), mezi jehož gesce patří i oblast rozpočtu a ekonomiky. 

Patnáctá městská část aktuálně začala opravovat také původní budovu, ve které bude následně dalších 26 lůžek ve dvou a vícelůžkových pokojích. Zde jsou náklady odhadovány na 25 milionů korun. Financování se řeší, i zde hodlá radnice žádat o dotaci. 

Po dokončení rekonstrukce v polovině příštího roku tak bude mít Domov se zvláštním režimem 62 lůžek. 

Zájem o umístění v domově je velký, kapacita podle Fischera bude určitě vyčerpána. To potvrdila i ředitelka Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Prahy 15 Monika Válková. 

„Rodiny klientů, kteří jsou v horším stadiu nemoci, už péči nezvládají. Poptávka je tedy větší než nabídka,“ řekla. 

„Přijímáme sem klienty se stařeckou nebo alzheimerovskou demencí, kteří musí mít individuální přístup od aktivizačního pracovníka i personálu. Každý klient je individualita. Každý měl v minulosti potřeby a přání, tady v domově se na to naváže. Jde o to, aby se klient udržel v maximální soběstačnosti. S lidmi se cíleně pracuje, a to jak individuálně, tak skupinově. Takový přístup zvyšuje kvalitu života klientů, " pokračovala. 

domov-se-zvlastnim-rezimem-2

Dvoulůžkový pokoj v nové budově

Dům je vybavený novým nábytkem a zaměstnanci mají k dispozici moderní vybavení. „Máme zde zvedáky i toaletní křesla, kdy pečovatelky nemyjí klienty v postelích, ale právě v těchto křeslech,“ dodala. 

„Poděkování není nikdy dost. Děkuji všem kolegům z vedení městské části i zaměstnancům, kteří se podíleli na vzniku nové budovy. Otevření této budovy je další krok k tomu, aby zde naši sousedé prožili důstojné stáří,“ uvedl starosta Prahy 15 Milan Wenzl (za ANO). 

Součástí domova je zahrada, ve které stojí altán a lavičky. Senioři mají k dispozici hřiště na pétanque.


Autoři: puc, red
Další články
Nahoru