dnes
Pondělí - zatazeno
25°C
zítra
Úterý - oblacno
21°C
pozítří
Středa - obcasny-dest
17°C
Domov pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 je dokončen, nabídne 110 lůžek
Dům pro seniory pojmenovaný po Zitě Kabátové září novotou. Foto (3x): P13

Domov pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 je dokončen, nabídne 110 lůžek

Dnes dopoledne byl slavnostně otevřen největší investiční projekt Prahy 13 – Domov pro seniory, který nese jméno slavné prvorepublikové herečky, svého času občanky Prahy 13, Zity Kabátové. Moderní objekt má 110 lůžek pro občany důchodového věku.

Domov pro seniory disponuje jedno a dvoulůžkovými moderně vybavenými pokoji s kompletním příslušenstvím, včetně sociálního zařízení. Na každém patře je umístěna sesterna, relaxační místnost a terasa s venkovním posezením. Klienti budou mít k dispozici ordinaci s nonstop lékařskou službou, vlastní kuchyni a jídelnu a další společenské prostory.

dps-interier-1 Komplex bude poskytovat nadstandardní služby včetně kadeřníka, jsou zde prostory s vanami pro vodní terapie či masážní místnosti a tělocvična pro kondiční cvičení. Počítáno bylo také s venkovní relaxační zónou v podobě parku s lavičkami. Celá budova je samozřejmě kompletně bezbariérová.

„Dobře si uvědomujeme současný trend stárnutí populace. Myšlenka postavit v naší městské části zařízení pro občany v seniorském věku, kteří už se o sebe obtížně postarají sami, se zrodila před několika lety,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

„Senioři v Praze 13 budou mít možnost zůstat v městské části i ve vyšším věku. Je to pro mě slavnostní den. Snažili jsme se, aby bylo vidět, že peníze byly účelně vynaložené. Prostředí je velmi přívětivé. Jsme rádi, že zařízení stojí v této lokalitě, nedaleko odtud je háj. Je tu i bytový dům, takže je symbióza a senioři nežijí na žádné periferii,“ pokračoval.

dps-interier-2 Dům pro seniory Zity Kabátové vznikl na základě výběrového řízení rekonstrukcí původního objektu v ulici Za Mototechnou. Celou stavbu zrealizovala společnost HOCHTIEF CZ a. s. vzešlá z výběrového řízení společně se společností Medox HQ, Městská část Praha 13 v projektu figurovala jako budoucí kupující.

„Naše společnost věnuje značnou podporu a úsilí oblastem, jakými jsou například udržitelný rozvoj, ochrana životního prostředí a podpora diverzity ve společnosti. Proto jsem velmi rád, že jsme se mohli účastnit realizace tohoto společensky přínosného projektu, který splňuje všechny standardy špičkového zařízení pro pobyt a kvalitní život seniorů,“ uvedl předseda představenstva HOCHTIEF CZ Tomáš Koranda.

„Co se týká stavebně – technického pohledu na projekt, tak dopadl velice dobře. Podařilo se ho během roku a půl postavit a dát do provozu ve standardech, které tu jsou vidět. Jak z pohledu řemeslné kvality, tak z pohledu řešení interiéru. Naplňuje podstatu toho, že to je domov pro seniory a lidé se tu budou cítit dobře jako ve svém domově. Spolupráce s Prahou 13 byla velmi konstruktivní a bylo vidět, že městská část má velký zájem projekt dotáhnout do úspěšného konce. Z pohledu zadavatele jsme tak cítili velkou podporu,“ dodal Koranda.

V současné chvíli stále probíhá výběrové řízení na provozovatele. Jakmile bude provozovatel znám, může být vytvořen oficiální seznam potenciálních klientů, kteří budou v Domově pro seniory Zity Kabátové ubytováni.

Pokud současný starosta třinácté městské části David Vodrážka dostane důvěru v říjnových volbách a bude moci pokračovat ve vedení Prahy 13, tak by v dalším období chtěl rozšířit kapacitu domu pro seniory Lukáš na Lužinách. Je určený pro seniory, kteří bydlí v bytech. „Máme tam 24 bytů, o které je velký zájem. Rádi bychom tam přistavěli dalších 12 až 16 bytů,“ dodal starosta.


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

Včera ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Pražský inovační institut má nového ředitele

2. července 2020 v 09:29

Na základě otevřeného a transparentního výběrového řízení na pozici nového ředitele Pražského inovačního institutu byl po komisní shodě vybrán Bohumil Kartous. 

V Praze 1 uctili památku statečného vojáka a odbojáře armádního generála Josefa Bílého

1. července 2020 v 19:00

Armádní generál Josef Bílý se narodil 30. 6. 1872. K uctění jeho památky se uskutečnila v úterý 30. června v Mikulandské ulici vzpomínková akce. Setkání před pamětní deskou se mj. zúčastnili starosta Prahy 1 Petr Hejma, ředitel Vojenského historického ústavu generál Aleš Knížek i Mojmír Churavý a...

Další články
Nahoru