dnes
Úterý - obcasny-dest
10°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
11°C
Rok hotový a stále opuštěný domov pro seniory
O stěhování do Elišky mohou senioři zatím jen snít. Foto:archiv

Rok hotový a stále opuštěný domov pro seniory

Desítky seniorů, žijící v domově Elišky Purkyňové v Šolínově ulici u Vítězného náměstí v Praze 6, zatím stále žijí v nejistotě. Důvodem je dlouho odkládané stěhování domova do nové budovy na Břevnově. Ta je přitom již déle než rok dostavěná, leč zamčená a nevyužívaná. Proč tato investice města za více než dvě stě milionů korun leží ladem? Podle všeho jde o problém v komunikaci mezi úředníky.

Stavbu nového domova Eliška zahájili na Břevnově už koncem března roku 2010 tradičním poklepem na základní kámen tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) společně s radním pro sociální oblast Jiřím Janečkem. „Ve druhé polovině roku 2011 se budou moci senioři stěhovat do nového,“ sliboval tehdejší primátor Bém a také dále vše běželo podle tohoto plánu.

Domovníci bez klíčů

„Změna politické reprezentace města pro nás znamenala přerušení komunikace. Jako zástupci příspěvkové organizace města jsme se stali vlastně takovými domovníky bez klíčů,“ popisuje povolební situaci stávající ředitelka Domova seniorů Elišky Purkyňové Eva Kalhousová.

„Navázala jsem na své aktivity z minulého období, kontaktovala politiky. Ti se seznamovali s celým problémem, vyjadřovali podporu, ale to neměnilo nic na faktu, že odbor správy majetku, odpovědný za celou akci, s námi přestal komunikovat,“ pokračuje.

„Najednou se pro nás celý nový dům uzavřel a my jsme ani neviděli, co tam vlastně vzniká. Pak se navíc rozpadla koalice a byli jsme v jednáních s městem zase na úplném začátku,“ popisuje Eva Kalhousová. A tak zatímco běžely záruky na stavební práce, nový domov seniorů stál opuštěný a nevyužitý stranou zájmu veřejnosti.

Přes opakovaná jednání na magistrátu se stále nedařilo blok v komunikaci uvolnit. Nakonec dospěla situace až do fáze, že se firma na zajištění vybavení nového domova vybírala bez osobní účasti zástupců DS Elišky Purkyňové.

Výběr dodavatele vybavení dostal na starost magistrátní Odbor evidence, správy a využití majetku pod vedením ředitele Ing. Radka Svobody. Soutěž nakonec vyhrála společnost JaP Jacina, s.r.o., zabývající se výrobou garážových vrat a protipovodňových zábran, což vzbudilo různé otazníky.

O nás bez nás

Stále přetrvávala situace, kdy nebyla možnost, aby se zástupci těch, kteří budou v novém domově seniorů žít, na výsledku nějak podíleli. Mnoho kvalitního vybavení je přitom možné přestěhovat ze stávajícího domova a nejde o nábytek, ale o řádově nákladnější zdravotnické vybavení, speciální lůžka a podobně, což by znamenalo úspory. dspurkynova1-2-nahled

„V této fázi jsem požádala vedení Magistrátu o svolání schůzky všech zainteresovaných. Představte si, co pro staré a často i nemocné lidi znamená takové stěhování. Nakonec se podařilo, po více než roce, co ten nový objekt stojí, prolomit ledy a pohnout se někam kupředu,“ dostává se Kalhousová k aktuální situaci s tím, že primátor Bohuslav Svoboda a náměstek primátora Ivan Kabický si osobně vyžádali pravidelné písemné zprávy o vývoji situace.

Po více než roční odmlce se konečně zdá, že je stěhování seniorů alespoň na obzoru. Ředitel Odboru evidence, správy a využití majetku MHMP Radek Svoboda dokonce v médiích prohlásil, že vše vypukne již letos v březnu. Faktem ale zůstává, že pokud úředníci vše potřebné vybaví do konce března, celý kolotoč kolem stěhování bude teprve na začátku.  

Je třeba, aby budoucí uživatelé, respektive vedení stávajícího domova seniorů vše převzalo po technické stránce a uvědomit si, že stěhování seniorů nemůže být nějaká hurá akce.

„Už dva roky máme přesný itinerář. Samotné klienty budeme muset stěhovat postupně a bude to individuální práce s každým z našich seniorů, aby to pro ně nebyla taková zátěž. To potrvá nejméně měsíc, kdy budeme muset fungovat na dvou frontách,“ dodala Kalhousová.

Happyend?

Zdá se, že celá situace okolo Domova seniorů Eliška se konečně pohnula tím správným směrem. Bohužel i přes fakt, že se do procesu svou autoritou vložil i sám primátor Bohuslav Svoboda, původní profesí lékař, přetrvávají nejasnosti. A především obavy, zda bude vybavení, které zajistila firma JaP Jacina vybraná úředníky „od stolu“ skutečně použitelné pro seniory a dostatečně kvalitní. 

To se totiž s konečnou platností uvidí až ve chvíli, kdy se dejvičtí senioři konečně zabydlí v dlouho slibovaném novém moderním domově v ulici Cvičebná nedaleko Břevnovského kláštera. A co bude s původními prostory? DS Elišky Purkyňové nyní sídlí ve dvou objektech – v Thákurově a v Šolínově ulici v Praze 6.

Zatímco zrekonstruované prostory v Thákurově domovu seniorů zůstanou i po spuštění provozu nového objektu, historickou stavbu v Šolínově ulici si převezme od města MČ Praha 6. Alespoň v tomto případě tedy můžeme čekat happyend, protože radnice šesté městské části už deklarovala, že v tomto objektu, který nechala postavit Eliška Purkyňová jako vůbec první sociální domov v republice, zachová po rekonstrukci stávající funkci. Hlavní město tak získá další potřebné kapacity pro stále rostoucí populaci seniorů.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru