Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Knižní tipy

Dominik Landsman: Rybář Jarmil Koloušek

Každá lidská činnost, každý obor, každý koníček má své legendy. Někoho, kdo danou činnost dovedl k dokonalosti a ještě dál. Někoho, kdo se v daném oboru stal fenoménem a každý ho zná.

rybar-jarousek Jarmil Koloušek nic z toho není a nikdy nebyl. Jarmil Koloušek je vášnivý rybář, a přestože o něm nevychází články, ostatní rybáři si k němu nechodí pro rady a rozhodně nevyhrává závody jak na běžícím pásu, stal se svým způsobem legendou a vizionářem, který předběhl svou dobu.

Jít na ryby s Jarmilem Kolouškem je unikátní zážitek. Já Jarmila na rybách mnohokrát zažil. A vy ostatní si o něm teď můžete alespoň přečíst.

Ukázka z knihy:

V lidské povaze je odnepaměti zakotvena touha vyhrávat a být lepší než jiní. Celý život jsme srovnáváni s ostatními a sami sebe definujeme podle toho, jak jsme obstáli v konkurenci našeho okolí.

Přiznejme si, že to jsou převážně muži, jejichž ega dotyčné nešťastníky ženou stále kupředu v nepokryté touze dokázat to, co jiní nedokázali. Jakmile je něco měřitelné, přijdou muži a soutěží v tom, kdo to má větší, lepší, rychlejší…

Tato soutěživost se samozřejmě nevyhnula ani rybolovu. Ano, ty jsi chytil slušnou rybu, ale podívej se na mě, já jsem chytil větší! Tím pádem jsem alfasamec tohoto úseku řeky a mám neodvolatelné právo spářit se s nejvíce samičkami.

Co na tom, že samičky nemají zájem se pářit s muži, kteří smrdí rybinou, tři dny se nemyli a na velkou chodí jen pár metrů za bivak, kde nocují? To není vůbec důležité! Muži takhle nepřemýšlí. Oni mají zakódováno, že musí soupeřit s jinými muži o přízeň žen a právo oplodnit jikry na rákosí. Ano, občas se jim to plete. A jelikož nejsou atleti, mají nadváhu, a když vycházejí dvě patra po schodech, je to padesát na padesát, že dostanou infarkt, musí mezi sebou soupeřit v něčem jiném, než je sport. V tomhle případě je to rybolov. Sportovní rybolov, správně, takže je to vlastně sport. A na sportovce holky vždycky letěly. Šachisté můžou vyprávět.

Já osobně nejsem příznivcem rybářských závodů. Nevidím v tom nic smysluplného. Na rybách chci hlavně odpočívat a myslet na jikry, ne se nervovat a soutěžit. 

Ovšem i já jsem muž a i já jsem se párkrát nechal strhnout pradávnými pudy, které mě nabádaly, abych porovnal své rybářské dovednosti s jinými.

A tak se stalo, že jsem se s kamarádem přihlásil na kaprařské závody. Jednu krajně nešťastnou dobu jsem si procházel fází kapraře, a to je člověk mnohem náchylnější k závodění než při jiné rybolovné technice.

S velkou nelibostí jsem zaplatil vysoké startovné, nakoupil nové vybavení a týdny dopředu plánoval s kamarádem strategii. Byly to totiž závody dvojic. Ještě jsem se totiž necítil na závody jednotlivců, a ve dvojici se můžete schovat za svého parťáka.

Když jste pak poslední, neznamená to, že jste méně muž než ostatní a že máte právo se spářit maximálně tak s něčím neživým, ale znamená to, že jste děsně moc dobrý rybář, akorát vám to váš parťák posral.

Vše bylo tedy připravené na kolosální výhru a já byl přesvědčen, že jako šampion kaprařských závodů budu po zásluze připuštěn k té nejžádanější samičce, leč kamarád mi do toho hodil vidle. Onemocněl.

Naštěstí za sebe ale sehnal náhradu. Známého svého otce. Nějakého Jarmila Kolouška. V životě jsem o něm neslyšel a podle fotky vypadal, že mě za noci v bivaku rozpáře hákem a možná mě i kousek sní, ale do závodu scházel necelý den, takže jsem neměl na výběr. Holt to tak zařídil osud.

Předesílám, že můj první kontakt s Jarmilem Kolouškem byl natolik emotivní, že ve mně zanechal dost protichůdných pocitů i zážitků. Některé okamžiky mám zastřené v mlze, jiné vzpomínky jsou zase tak reálné, že mě budí v noci ze sna. Možná že i právě z toho důvodu můžou vypadat některé údaje jako přestřelené a nereálné a já sám nevím, jestli jsou opravdu přesné anebo jsem si je ve své hlavě jenom dotvořil, aby mi dávaly větší smysl a víc vystihly mé tehdejší pocity. 

DOMINIK LANDSMAN (*1985) je český spisovatel a scenárista, který nesnáší, když o něm někdo mluví jako o blogerovi nebo moderním fotrovi. Svou kariéru založil na tom, že se mu narodilo dítě, a on ho zmonetizoval v knížkách a na sociálních sítích. Bez dítěte by byl nejspíš stále ještě nezaměstnaný, protože nic neumí a nemá světu co nabídnout.

Je autorem knih Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti (2014), Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech (2015), Deníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětí (2018), Dovolená s moderním fotrem (2018), Na chalupě s moderním fotrem (2020), Karanténa s moderním fotrem (2021), Híťovo kouzelné dobrodružství (2022) a spoluautorem knih Deníček moderního páru aneb Ženy jsou z Venuše a muži jsou debil (2016), Továrna na debilno (2017), Továrna na debilno – Vzpoura pražské kavárny (2018) a Někdo mě má rád (2020). Vydal také dvě knihy pro děti – Lapuťák a kapitán Adorabl (2017) a Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána (2019).

Dominik Landsman ve volném čase rád neluští sudoku nebo křížovky, anebo rybaří, což se s neluštěním sudoku nevylučuje. Dá se tedy říct, že ve volném čase rád na rybách neluští sudoku. 

Dominik Landsman: Rybář Jarmil Koloušek, vydává nakladatelství Ikar, 224 stran, doporučená cena 349 Kč


Autor: Cen

Eseje o vědomí nabídnou pět úhlů pohledu

Včera ve 14:25

Soubor Esejů o vědomí s podtitulem Směrem k umělé inteligenci editorů Vladimíra Maříka, Taťány Maříkové a Miroslava Svítka pokřtila na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. Kniha, která vyplňuje jistý dluh na českém knižním trhu, se...

Jiří Hulcr: Kůrovci

10. června 2024 v 19:37

Podobný obraz někdy viděl snad každý: malebná horská krajina, kterou kdysi pokrývaly lesy, nyní vypadá, jako kdyby se přes ni přehnala pohroma. Les zmizel a zbyly po něm jen pahýly mrtvých stromů. Šumava i Jeseníky zejí prázdnotou. O viníkovi jsme také slyšeli: jsou to kůrovci, které je třeba...

Čti (a hlavně choď) Jeseníky

10. června 2024 v 19:28

Prázdniny a dovolené jsou už na dosah. A při té příležitosti můžete sáhnout po novém průvodci, knize Čti Jeseníky,  kterou vydává nakladatelství Fragment. S tímto kouzelným koutem naší republiky vás seznámí nápaditě, vtipně a hravě.

Odvaha Markéty Lukáškové

10. června 2024 v 19:13

Spisovatelka Markéta Lukášková ve své nové knize posílá svoji hrdinku Adu v zásadním okamžiku jejího života dvěma odlišnými směry. Jak se bude budoucnost osudem zkoušené židovské dívky odvíjet v případě, že si zachová morální kredit a jak ve chvíli, kdy se rozhodne poddat se a vykročit cestou...

Bizarní Česko Jakuba Pokorného obsahuje více než 100 tipů na ohromující výlety

9. června 2024 v 19:20

Víte, že v Brdech je jediný bývalý sklad jaderných zbraní na světě, který je zároveň přístupný veřejnosti? Dále u nás máme i jezero kyseliny sírové, první dinopark na zahradě rodinného domku nebo rozhlednu „sedící“ na kotli tepelné elektrárny.

Skutečné zločiny v Brně a okolí

8. června 2024 ve 22:21

V samém srdci Moravy se odehrály případy, které otřásly i zkušenými kriminalisty. Skutečné zločiny v Brně a okolí (nastole, 399 Kč) od autorské dvojice Ivana Žáková a Vilém Žák odhalují temné zločiny a hrůzné události z Brněnska.

Blanka Kovaříková: Návštěvy domů slavných - 50 nových příběhů

2. června 2024 v 16:24

Dáváte-li přednost méně vzdáleným cílům v rámci České republiky, nechte se zlákat třeba Návštěvami domů slavných z pera novinářky a spisovatelky Blanky Kovaříkové z nakladatelství Brána. 

Oksana Maslova: Fénixové. Inspirativní příběhy emigrantek z Ukrajiny

30. května 2024 ve 22:07

Kniha ukrajinské spisovatelky, dramatičky a novinářky Oksany Maslove Fénixové vypráví jedenáct inspirativních příběhů emigrantek z Ukrajiny – žen, které přišly o všechno, musely opustit svou zemi, přátele i sny. Přesto v sobě našly vůli začít znovu žít, a dokonce i pomáhat...

David Attenborough: Živá planeta

28. května 2024 v 16:19

Aktualizované vydání dechberoucí knihy Živá planeta, která změnila náš pohled na vše živé kolem nás.

Blanka Malá: Srdce nemá vrásky

26. května 2024 ve 13:08

S hlavní hrdinkou Blankou se setkáváme v září roku 2021. Již pár měsíců si v Kalábrii žije svůj italský sen se vším, co k němu patří. Nechybí křišťálové moře, výhled na Stromboli, báječné jídlo a pohledný Ital – osudový muž, který se nebojí plánovat s Blankou společnou budoucnost. A to i navzdory...

Vladimír Kořen: Řeka zázraků

25. května 2024 v 11:50

S touto knihou otevřete vnitřní svět moderátora oblíbeného televizního pořadu Zázraky přírody Vladimíra Kořena. Dvanáct strhujících povídek vás jako řeka provede padesáti lety života.

Jennifer Ackerman: Co sova ví

24. května 2024 v 08:28

Po mezinárodních bestsellerech Genialita ptáků a Ptačí způsoby prozkoumala Jenifer Ackermanová pozoruhodné chování a biologii jedné z nejtajemnějších skupin ptáků – sov. Čtivou a srozumitelnou formou nás seznamuje s řadou překvapivých poznatků, které vědci objevili teprve nedávno. Dozvíme se, jak...

Milan Kopecký: I v pekle potkáš anděly

23. května 2024 v 08:53

I v pekle potkáš anděly, říká autor stejnojmenné knihy Milan Kopecký. Přináší vzpomínky ženy, která se narodila v roce 1929 v předválečném Československu, přežila Osvětim, Dachau i čtrnáctidenní pochod smrti a svoji minulost si celý život nosila v sobě. Svůj příběh svěřila papíru teprve těsně před...

Albatros zve na Svět knihy 2024

22. května 2024 ve 21:06

Společnost Albatros Media zve na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy 2024, který proběhne tento rok od 23. do 26. května v prostorách pražského Výstaviště. Již tradičně na návštěvníky čeká bohatý program i knihy se speciální veletržní...

Sloužil jsem v Gaze. David Shorf s humorným nadhledem o životě izraelské armády

21. května 2024 v 10:14

Víte, v čem je izraelská armáda jiná, v čem lepší a v čem úplně stejná jako každá jiná? Sloužil jsem v Gaze (CPress)od Davida Shorfa přináší autentické vyprávění o službě v izraelské armádě – s humorným nadhledem, bez příkras či odsudků. Jde o unikátní vhled do běžného armádního života, proložený...

Další články
Nahoru