Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Knižní tipy

Dominik Landsman: Rybář Jarmil Koloušek

Každá lidská činnost, každý obor, každý koníček má své legendy. Někoho, kdo danou činnost dovedl k dokonalosti a ještě dál. Někoho, kdo se v daném oboru stal fenoménem a každý ho zná.

rybar-jarousek Jarmil Koloušek nic z toho není a nikdy nebyl. Jarmil Koloušek je vášnivý rybář, a přestože o něm nevychází články, ostatní rybáři si k němu nechodí pro rady a rozhodně nevyhrává závody jak na běžícím pásu, stal se svým způsobem legendou a vizionářem, který předběhl svou dobu.

Jít na ryby s Jarmilem Kolouškem je unikátní zážitek. Já Jarmila na rybách mnohokrát zažil. A vy ostatní si o něm teď můžete alespoň přečíst.

Ukázka z knihy:

V lidské povaze je odnepaměti zakotvena touha vyhrávat a být lepší než jiní. Celý život jsme srovnáváni s ostatními a sami sebe definujeme podle toho, jak jsme obstáli v konkurenci našeho okolí.

Přiznejme si, že to jsou převážně muži, jejichž ega dotyčné nešťastníky ženou stále kupředu v nepokryté touze dokázat to, co jiní nedokázali. Jakmile je něco měřitelné, přijdou muži a soutěží v tom, kdo to má větší, lepší, rychlejší…

Tato soutěživost se samozřejmě nevyhnula ani rybolovu. Ano, ty jsi chytil slušnou rybu, ale podívej se na mě, já jsem chytil větší! Tím pádem jsem alfasamec tohoto úseku řeky a mám neodvolatelné právo spářit se s nejvíce samičkami.

Co na tom, že samičky nemají zájem se pářit s muži, kteří smrdí rybinou, tři dny se nemyli a na velkou chodí jen pár metrů za bivak, kde nocují? To není vůbec důležité! Muži takhle nepřemýšlí. Oni mají zakódováno, že musí soupeřit s jinými muži o přízeň žen a právo oplodnit jikry na rákosí. Ano, občas se jim to plete. A jelikož nejsou atleti, mají nadváhu, a když vycházejí dvě patra po schodech, je to padesát na padesát, že dostanou infarkt, musí mezi sebou soupeřit v něčem jiném, než je sport. V tomhle případě je to rybolov. Sportovní rybolov, správně, takže je to vlastně sport. A na sportovce holky vždycky letěly. Šachisté můžou vyprávět.

Já osobně nejsem příznivcem rybářských závodů. Nevidím v tom nic smysluplného. Na rybách chci hlavně odpočívat a myslet na jikry, ne se nervovat a soutěžit. 

Ovšem i já jsem muž a i já jsem se párkrát nechal strhnout pradávnými pudy, které mě nabádaly, abych porovnal své rybářské dovednosti s jinými.

A tak se stalo, že jsem se s kamarádem přihlásil na kaprařské závody. Jednu krajně nešťastnou dobu jsem si procházel fází kapraře, a to je člověk mnohem náchylnější k závodění než při jiné rybolovné technice.

S velkou nelibostí jsem zaplatil vysoké startovné, nakoupil nové vybavení a týdny dopředu plánoval s kamarádem strategii. Byly to totiž závody dvojic. Ještě jsem se totiž necítil na závody jednotlivců, a ve dvojici se můžete schovat za svého parťáka.

Když jste pak poslední, neznamená to, že jste méně muž než ostatní a že máte právo se spářit maximálně tak s něčím neživým, ale znamená to, že jste děsně moc dobrý rybář, akorát vám to váš parťák posral.

Vše bylo tedy připravené na kolosální výhru a já byl přesvědčen, že jako šampion kaprařských závodů budu po zásluze připuštěn k té nejžádanější samičce, leč kamarád mi do toho hodil vidle. Onemocněl.

Naštěstí za sebe ale sehnal náhradu. Známého svého otce. Nějakého Jarmila Kolouška. V životě jsem o něm neslyšel a podle fotky vypadal, že mě za noci v bivaku rozpáře hákem a možná mě i kousek sní, ale do závodu scházel necelý den, takže jsem neměl na výběr. Holt to tak zařídil osud.

Předesílám, že můj první kontakt s Jarmilem Kolouškem byl natolik emotivní, že ve mně zanechal dost protichůdných pocitů i zážitků. Některé okamžiky mám zastřené v mlze, jiné vzpomínky jsou zase tak reálné, že mě budí v noci ze sna. Možná že i právě z toho důvodu můžou vypadat některé údaje jako přestřelené a nereálné a já sám nevím, jestli jsou opravdu přesné anebo jsem si je ve své hlavě jenom dotvořil, aby mi dávaly větší smysl a víc vystihly mé tehdejší pocity. 

DOMINIK LANDSMAN (*1985) je český spisovatel a scenárista, který nesnáší, když o něm někdo mluví jako o blogerovi nebo moderním fotrovi. Svou kariéru založil na tom, že se mu narodilo dítě, a on ho zmonetizoval v knížkách a na sociálních sítích. Bez dítěte by byl nejspíš stále ještě nezaměstnaný, protože nic neumí a nemá světu co nabídnout.

Je autorem knih Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít děti (2014), Deníček moderního fotra 2 aneb Pánbůh mi to oplatil na dětech (2015), Deníček moderního fotra 3 aneb Historky z rodičovského podsvětí (2018), Dovolená s moderním fotrem (2018), Na chalupě s moderním fotrem (2020), Karanténa s moderním fotrem (2021), Híťovo kouzelné dobrodružství (2022) a spoluautorem knih Deníček moderního páru aneb Ženy jsou z Venuše a muži jsou debil (2016), Továrna na debilno (2017), Továrna na debilno – Vzpoura pražské kavárny (2018) a Někdo mě má rád (2020). Vydal také dvě knihy pro děti – Lapuťák a kapitán Adorabl (2017) a Kapitán Adorabl a bambitka černokněžníka Vorána (2019).

Dominik Landsman ve volném čase rád neluští sudoku nebo křížovky, anebo rybaří, což se s neluštěním sudoku nevylučuje. Dá se tedy říct, že ve volném čase rád na rybách neluští sudoku. 

Dominik Landsman: Rybář Jarmil Koloušek, vydává nakladatelství Ikar, 224 stran, doporučená cena 349 Kč


Autor: Cen

Jan Svěrák: Světakrásy

23. září 2023 v 11:46

Světakrásy Jana Svěráka jsou podle slov autora velmi osobním vyprávěním, obsahujícím vzpomínky, sny i různé postřehy, které měl on sám potřebu zaznamenat. Některé jsou veselé, jiné spíš dojemné až zádumčivé…  

Rozinky v blátě se odehrávají v pražské židovské čtvrti

18. září 2023 v 10:49

Rozinky v blátě zavedou čtenáře do pražské židovské čtvrti Josefov. Hlavní postavou příběhu Davida Jana Novotného je pětiletý Samuel Neuman, který se sem s rodiči nedávno přistěhoval a postupně objevuje svět kolem sebe. Přitom se ho prostřednictvím jeho rodiny dotýkají i události, které hýbaly...

Kolářova Řeka pod hladinou popisuje příběh na hranici života a smrti

14. září 2023 ve 13:28

Nejznámějšího českého fyzioterapeuta Pavla Koláře znali čeští čtenáři dosud jen jako autora odborných a populárně naučných publikací – v poslední době to bylo například Posilování stresem či Labyrint pohybu. Nyní však přichází s novou knihou, která je ovšem beletristická. Román Řeka pod...

Pavel Kosatík: Zápasy slepého muže

11. září 2023 v 08:39

Zápasy slepého muže z pera spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka mapují život a dobu komunisty Klementa Lukeše (1926–2000), bez jehož příběhu by české dějiny nebyly úplné. Jako vychovatel a školitel Antonína Novotného, Lubomíra Štrougala, Miloše Jakeše a dalších stranických kádrů se jako jeden...

Eva Dolejšová: Feťáci

8. září 2023 ve 12:49

Příběh o závislostech nejen na drogách, ale i na druhých lidech. Příběh o tom, jak s námi druzí mohou manipulovat, aniž si to uvědomujeme. I o tom, jak si necháme ubližovat.

Dětem s revmatem pomůže Žirafa Amálka

22. srpna 2023 v 07:02

Ranní ztuhlost, bolesti, otoky a omezená hybnost kloubů. To všechno jsou příznaky juvenilní idiopatické artritidy – nejběžnějšího typu revmatického onemocnění u dětí a dospívajících. V Česku trpí touto nevyléčitelnou autoimunitní chorobou pohybového aparátu stovky malých pacientů. Kromě lékařské...

Dagmar Užkonečně Šťastná: Za vším hledej muže

10. srpna 2023 v 10:58

Za vším hledej muže, říká v názvu své nové knihy Dagmar Užkonečně Šťastná. Hlavní hrdinkou je tentokrát úspěšná právnička, která spoluvlastní renomovanou advokátní kancelář, specializující se především na rozvody. Vydává Ikar.

Hugh Howey: Přes písek

8. srpna 2023 v 19:55

Svět postihla katastrofa a zbytky civilizace přežívají v nehostinných pustinách pouště. Čtveřice sourozenců bojuje o šanci na lepší osud poté, co se jejich otec a sestra – nejslavnější píseční potápěči – ztratili beze stopy, když se vydali na východ, do země nikoho, odkud není návratu. Tamní říše...

Historická romantická komedie pro fanoušky Pretty Woman

27. července 2023 v 09:38

Historická romance Navždy buď mou vévodkyní z pera Amalie Howardové je jako stvořená na léto a čas odpočinku. Vypráví příběh o nadějné baletce, která se odmítla stát milenkou zámožného mecenáše, a proto se ze dne na den ocitla bez práce. Když se jí shodou okolností podaří zachránit život...

Tori Whitaker: Holky z Detroitu

19. července 2023 v 07:52

METAFORA právě vydává titul HOLKY Z DETROITU. Titul ze zlaté éry jazzu a hříšné doby Jaye Gatsbyho. Violet Bondová žije svůj sen. Vypravila se do Detroitu, centra automobilového průmyslu, kde prožívá vzrušující dobrodružství. Jenže ve světě ilegálních náleven, nových přátel a nečekaných lásek je...

Nulová linie. Válka na Ukrajině očima české válečné reportérky

17. července 2023 v 19:41

Když 24. února 2022 začaly dopadat na Ukrajinu první ruské rakety, sedla válečná novinářka a fotografka Lenka Klicperová do auta a vydala se směrem na východ.

Barrandov nezapomenutelní - Martin Frič

1. července 2023 ve 14:37

Příznivcům filmu udělá radost publikace z pera zkušeného barrandovského historika Pavla Jirase. V publikaci Barrandov nezapomenutelní – Martin Frič autor mapuje životní příběh geniálního českého režiséra „Maca“ Friče (1902 – 1968), a to zejména v těžším a méně známém období jeho kariéry po roce...

Mattia Corrente: Annin útěk

27. června 2023 v 10:07

METAFORA právě vydala titul Annin útěk autora Mattia Correnteho. Ten vystavěl na malém prostoru hluboký autentický příběh, který se díky vícehlasému vyprávění v několika časových rovinách postupně skládá jako mozaika a zanechává dojem, že přes všechny složitosti má každý doušek života svou...

Caroline Bishop: Ztracená kapitola

27. června 2023 v 07:50

Osmdesátiletá umělkyně Flo už od života příliš nečeká. Když ale zjistí, že její bývalá nejlepší kamarádka vydala knihu o jejich dávném přátelství, odhodlá se ji vyhledat a zjistit, co se před více než šedesáti lety postavilo do cesty jejich plánu na společný útěk z francouzského penzionátu. Román...

Joy Fieldingová: Hospodyně

24. června 2023 ve 12:53

Joy Fieldingová je velmi úspěšná kanadská autorka, která si oblibu čtenářů na celém světě získala především skvělými psychothrillery, s nimiž opakovaně boří žebříčky bestsellerů. Její nejnovější kniha se jmenuje Hospodyně a vypráví o tom, jak nebezpečný vetřelec se může vyklubat ze zdánlivě...

Další články
Nahoru