Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Domácnosti se od Sociálního nadačního fondu  dočkají pomoci s úsporou nákladů na energie
Ilustrační foto: archiv

Domácnosti se od Sociálního nadačního fondu dočkají pomoci s úsporou nákladů na energie

Metropole prostřednictvím Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy pokračuje v pomoci Pražanům s investicí do úspor energií v domácnostech. Umožňuje jim získat Příspěvek na úsporu energií ve výši tří tisíc korun. Cílem tohoto příspěvku je usnadnit domácnostem s nejnižšími příjmy překlenutí současné energetické krize. A to například pomocí drobných úprav v domácnosti, které jim umožní snížit náklady na energie do dalších let. Jedná se přibližně o 10 procent pražských domácností.

„V době energetické krize je pomoc sociálně nejslabším občanům Prahy naší povinností. Přicházíme s podporou, která pomůže napjatou finanční situaci řešit těm pražským domácnostem, které se bez pomoci neobejdou,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).  

Příspěvek na úsporu energií je financován z rozpočtu hlavního města a je součástí energetického balíčku pomoci Pražanům. Metropole na něj vyčlenila pro letošní rok celkem 86 850 000 korun. 

„Díky Balíčku energetické pomoci snížíme až 30 tisícům pražským domácnostem dopad současné energetické krize. Město musí doplňovat roli státu a řešit intenzivně potřeby svých občanů – a to především z těch nejzranitelnějších skupin. Jsem ráda, že podoba příspěvku motivuje lidi k dlouhodobým úsporným opatřením stejně jako k žádosti o státní podporu – například o příspěvek na bydlení a přídavek na děti,“ uvedla k pomoci náměstkyně primátora zodpovědná za sociální péči, zdravotnictví a bytovou politiku Alexandra Udženija (ODS).

O příspěvek na úsporu energií mohou žádat jednak vdovy a vdovci, kteří pobírají starobní a vdovský/vdovecký důchod v součtu do 17 tisíc korun. Oprávněnými žadateli jsou dále domácnosti, které pobírají či pobíraly v posledním roce přídavek na dítě a domácnosti, a které pobírají či pobíraly v posledním roce příspěvek na bydlení nižší než 4800 korun (medián v roce 2022 na území Prahy). 

Obyvatelé Prahy, kteří spadají do těchto skupin, mají příležitost podávat své žádosti prostřednictvím webových stránek Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy: Podání – Sociální nadační fond HMP (podani.socialninadacnifond.cz)

„Abychom mohli doručit finanční příspěvek potřebným domácnostem co nejdříve, přijímáme a vyřizujeme všechny žádosti elektronicky. Je možné ji vyplnit i na mobilním telefonu. Víme, že řada žadatelů nemá připojení k internetu nebo nejsou na on-line prostředí zvyklí. V těchto případech se mohou s důvěrou obrátit na své blízké nebo pracovníky sociálního odboru své městské části, kontaktní místo pro bydlení či sociální pracovníky z neziskových organizací s prosbou o pomoc. Vyplnění žádosti zabere nanejvýše deset minut, když má žadatel vše potřebné. Pomoci mohou i pracovnice Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy na e-mailu či infolince,“ doplnila Barbora Komberec Novosadová, ředitelka Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy. 

Přípravu tohoto mimořádného příspěvku podpořili již loji pražští zastupitelé napříč politickým spektrem. Konkrétní nastavení podoby příspěvku vytvořil Sociální nadační fond hl. m. Prahy na základě analýzy a ve spolupráci s organizací PAQ Research.

Žadatelé mohou pokládat dotazy, které se týkají příspěvku na úsporu energií, nebo požádat o pomoc při podání žádosti prostřednictvím e-mailu: prispevek.na.energie@praha.eu. 

Případně je také možnost využít telefonní infolinku na čísle +420 603 382 335, která je v provozu v pondělí a ve středu od 9:00 do 11:00 hodin a ve čtvrtek od 14:00 do 16:00 hodin. Podrobné informace k Příspěvku na úsporu energií jsou k dispozici na: Příspěvek na úsporu energií (praha.eu). Sociální nadační fond hl. m. Prahy také pro každého žadatele připravil tipy, jak využít příspěvek k ušetření za energie v domácnosti. 

Hlavní město už v loňském roce také schválilo celou sérii opatření, která rychle a adresně pomáhají pražským domácnostem nejvíce ohroženým chudobou či ztrátou bydlení, aby ustály dopady inflace a růstu cen. Praha zároveň s tím spustila webové stránky pomocprazanum.praha.eu, kde jsou k dispozici veškeré potřebné informace, a to včetně podrobností k žádosti o Příspěvek na úsporu energií. 

Webové stránky navštívilo od svého vzniku v září 2022 až doposud už téměř 60 tisíc návštěvníků. Kromě toho hlavní město rozeslalo koncem letošního ledna Pražanům do schránek i Zpravodaj k pomoci při řešení energetické krize a zvýšených výdajů. 

Zpravodaj a tipy, jak ušetřit v domácnosti, naleznete zde: https://drive.google.com/drive/folders/1Y4b7yqHVFz6-D9OjR7csipEUrz_ghJ1B?usp=share_link

 


Autor: TZ, red

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Knihex 13: Setkání malých nakladatelů a čtenářů

26. května 2023 v 07:45

Letošní Knihex se uskuteční v sobotu 10. června od 10 do 20 hodin v Kasárnách Karlín. Představí malá a menší nakladatelství a jejich produkci. 

Festival Praha žije hudbou společně s buskery rozehraje Prahu

26. května 2023 v 07:10

Ulice, náměstí, parky a další veřejná prostranství v centru Prahy i přilehlých městských částech ovládne opět po roce kvalitní pouliční umění. Osmý ročník akce Praha žije hudbou nabídne 23. a 24. června stovky vystoupení pouličních umělců – buskerů, ale také domácích hvězd rapu, jazzu, folku,...

Žižkovské pivobraní se představí 33 minipivovarů

26. května 2023 v 06:25

Velkou pivní slavnost zažije 2. a 3. června park Parukářka. Uskuteční se zde desátý ročník Žižkovského pivobraní, na němž návštěvníci budou moci ochutnat produkci celkem 33 minipivovarů. Vedle toho na akci vystoupí řada kapel a součástí programu bude i mistrovství Žižkova v otáčení...

Žižkovská ulice patřila na jeden den jen dětem

25. května 2023 v 18:17

Praha 3 společně s dalšími čtyřmi organizacemi uspořádala první ročník sousedské akce UŽIJ SI ULICI! Konala se ve středu 24. května odpoledne zejména přímo na ulici U Zásobní zahrady, jako i v přilehlých zahradách organizací IC Zahrada, MŠ U Zásobní zahrady, MŠ Paleček a Základní škola...

Festival kreativní byrokracie 2023

25. května 2023 v 10:20

Festival kreativní byrokracie propojuje úředníky s politiky, akademiemi, byznysem a neziskovým sektorem, aby společně pracovali na řešeních pro lepší fungování našich institucí a veřejné správy. Na programu jsou inspirativní přednášky, workshopy a debaty – ale také filmy, živá hudba i temná...

Další články
Nahoru