Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Domácnosti se od Sociálního nadačního fondu  dočkají pomoci s úsporou nákladů na energie
Ilustrační foto: archiv

Domácnosti se od Sociálního nadačního fondu dočkají pomoci s úsporou nákladů na energie

Metropole prostřednictvím Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy pokračuje v pomoci Pražanům s investicí do úspor energií v domácnostech. Umožňuje jim získat Příspěvek na úsporu energií ve výši tří tisíc korun. Cílem tohoto příspěvku je usnadnit domácnostem s nejnižšími příjmy překlenutí současné energetické krize. A to například pomocí drobných úprav v domácnosti, které jim umožní snížit náklady na energie do dalších let. Jedná se přibližně o 10 procent pražských domácností.

„V době energetické krize je pomoc sociálně nejslabším občanům Prahy naší povinností. Přicházíme s podporou, která pomůže napjatou finanční situaci řešit těm pražským domácnostem, které se bez pomoci neobejdou,“ uvedl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).  

Příspěvek na úsporu energií je financován z rozpočtu hlavního města a je součástí energetického balíčku pomoci Pražanům. Metropole na něj vyčlenila pro letošní rok celkem 86 850 000 korun. 

„Díky Balíčku energetické pomoci snížíme až 30 tisícům pražským domácnostem dopad současné energetické krize. Město musí doplňovat roli státu a řešit intenzivně potřeby svých občanů – a to především z těch nejzranitelnějších skupin. Jsem ráda, že podoba příspěvku motivuje lidi k dlouhodobým úsporným opatřením stejně jako k žádosti o státní podporu – například o příspěvek na bydlení a přídavek na děti,“ uvedla k pomoci náměstkyně primátora zodpovědná za sociální péči, zdravotnictví a bytovou politiku Alexandra Udženija (ODS).

O příspěvek na úsporu energií mohou žádat jednak vdovy a vdovci, kteří pobírají starobní a vdovský/vdovecký důchod v součtu do 17 tisíc korun. Oprávněnými žadateli jsou dále domácnosti, které pobírají či pobíraly v posledním roce přídavek na dítě a domácnosti, a které pobírají či pobíraly v posledním roce příspěvek na bydlení nižší než 4800 korun (medián v roce 2022 na území Prahy). 

Obyvatelé Prahy, kteří spadají do těchto skupin, mají příležitost podávat své žádosti prostřednictvím webových stránek Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy: Podání – Sociální nadační fond HMP (podani.socialninadacnifond.cz)

„Abychom mohli doručit finanční příspěvek potřebným domácnostem co nejdříve, přijímáme a vyřizujeme všechny žádosti elektronicky. Je možné ji vyplnit i na mobilním telefonu. Víme, že řada žadatelů nemá připojení k internetu nebo nejsou na on-line prostředí zvyklí. V těchto případech se mohou s důvěrou obrátit na své blízké nebo pracovníky sociálního odboru své městské části, kontaktní místo pro bydlení či sociální pracovníky z neziskových organizací s prosbou o pomoc. Vyplnění žádosti zabere nanejvýše deset minut, když má žadatel vše potřebné. Pomoci mohou i pracovnice Sociálního nadačního fondu hlavního města Prahy na e-mailu či infolince,“ doplnila Barbora Komberec Novosadová, ředitelka Sociálního nadačního fondu hl. m. Prahy. 

Přípravu tohoto mimořádného příspěvku podpořili již loji pražští zastupitelé napříč politickým spektrem. Konkrétní nastavení podoby příspěvku vytvořil Sociální nadační fond hl. m. Prahy na základě analýzy a ve spolupráci s organizací PAQ Research.

Žadatelé mohou pokládat dotazy, které se týkají příspěvku na úsporu energií, nebo požádat o pomoc při podání žádosti prostřednictvím e-mailu: prispevek.na.energie@praha.eu. 

Případně je také možnost využít telefonní infolinku na čísle +420 603 382 335, která je v provozu v pondělí a ve středu od 9:00 do 11:00 hodin a ve čtvrtek od 14:00 do 16:00 hodin. Podrobné informace k Příspěvku na úsporu energií jsou k dispozici na: Příspěvek na úsporu energií (praha.eu). Sociální nadační fond hl. m. Prahy také pro každého žadatele připravil tipy, jak využít příspěvek k ušetření za energie v domácnosti. 

Hlavní město už v loňském roce také schválilo celou sérii opatření, která rychle a adresně pomáhají pražským domácnostem nejvíce ohroženým chudobou či ztrátou bydlení, aby ustály dopady inflace a růstu cen. Praha zároveň s tím spustila webové stránky pomocprazanum.praha.eu, kde jsou k dispozici veškeré potřebné informace, a to včetně podrobností k žádosti o Příspěvek na úsporu energií. 

Webové stránky navštívilo od svého vzniku v září 2022 až doposud už téměř 60 tisíc návštěvníků. Kromě toho hlavní město rozeslalo koncem letošního ledna Pražanům do schránek i Zpravodaj k pomoci při řešení energetické krize a zvýšených výdajů. 

Zpravodaj a tipy, jak ušetřit v domácnosti, naleznete zde: https://drive.google.com/drive/folders/1Y4b7yqHVFz6-D9OjR7csipEUrz_ghJ1B?usp=share_link

 


Autor: TZ, red

Projekt Vektor Technická opět ožil

Včera v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

Včera v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

Včera v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

Včera v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Open House 2024 v areálu Podkovářská

Včera v 08:12

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská. Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní...

Zlepšujeme Prahu 15: Zapojte se do ankety

Včera v 08:10

Jak rádi trávíte čas v Praze 15? Jaké akce a cíle zde rádi navštěvujete? Které akce a projekty městské části vás v poslední době oslovily? Dejte radnici zpětnou vazbu prostřednictvím ankety.

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

18. dubna 2024 ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

18. dubna 2024 ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

18. dubna 2024 v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Pálení Čarodějnic a stavění májky

18. dubna 2024 v 09:33

Spolek za veselejší Střížkov a Praha 9 zvou na tradiční Pálení Čarodějnic a stavění májky v Parku Václavka. Masky čarodějnic a čarodějů vítány.

První městská část udělí pět Čestných občanství a dvě Ceny Prahy 1

17. dubna 2024 ve 23:33

Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo udělení dvou Čestných občanství Prahy 1, a to starostovi jihofrancouzského města Nîmes Jeanu-Paulu Fournierovi a in memoriam muzikoložce Lence Hlávkové. Už dříve zastupitelé souhlasili s udělením Ceny Prahy 1 lékaři Jaroslavu Eliášovi a tanečnici,...

Další články
Nahoru