Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Domácích turistů v Praze přibylo, v létě tvořili pětinu všech návštěvníků
Historické centrum Prahy. Foto: archiv PCT

Domácích turistů v Praze přibylo, v létě tvořili pětinu všech návštěvníků

Dle nejnovějších dat Českého statistického úřadu do metropole za třetí kvartál roku 2023, tedy během letní sezóny, přijelo 2,2 milionu návštěvníků. Oproti loňskému stejnému období se celkový počet přijíždějících turistů zvýšil o 15 procent. Informovala o tom mluvčí Prague City Tourism (PCT) Klára Janderová. Domácí hosté (399 207) tvořili během léta jednu pětinu ze všech návštěvníků metropole a oproti letnímu období roku 2019 se jejich počet zvýšil o 32 procent.

Do metropole míří také více turistů z USA (142 699 návštěvníků) a Asie (218 281), a to i díky obnoveným pravidelných linkám do Soulu a Tajpeje. Podle odborníků z PCT se také postupně mění skladba přijíždějících cestovatelů.

„Jsem velmi rád, že se cestovní ruch v Praze mění k lepšímu a daří se ho korigovat tak, aby co nejméně zatěžoval místní obyvatele. Přispívají k tomu nejen osvětové kampaně, ale také systematické cílení na jiný typ cestovatelů. I to podporuje fakt, že se město zavázalo k tomu, že 50 procent z výnosu z poplatku z pobytu vrací zpátky do rozvoje udržitelného turismu v metropoli,“ řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09).

Do Prahy v období od ledna do září přijelo celkem 5 446 130 turistů. V porovnání s rokem 2019 se tak návštěvnost metropole vyšplhala na 91 procent původních čísel. Do hlavního města nejvíce míří turisté z Německa, Spojených států, Velké Británie, Slovenska nebo Polska.

Stoupá rovněž domácí cestovní ruch, oproti roku 2019 tvoří čeští turisté celou pětinu z celkového počtu návštěvníků. Asociace hotelů a restaurací ČR také zveřejnila průměrnou dobu pobytu, která je i nadále 2,2 až 2,3 noci. Za jednu noc v metropoli návštěvník zaplatí v průměru 126 eur.

„Pro nás není cílem, aby do metropole přijelo co nejvíce turistů, ale abychom zvýšili útratu na jednoho turistu, a abychom nepodporovali zatěžování památkové rezervace. Důležité je, že se také mění skladba turistů,” uvedla místopředsedkyně PCT Jana Adamcová.

Data ukazují také nárůst počtu návštěvníků z asijských zemí, kterých přijelo ve třetím kvartálu celkem 218 281, meziročně o 63 procent více. To jsou turisté, kteří v metropoli zůstávají zpravidla déle.

Vyšší příjezdovost je dána díky obnoveným přímým leteckým spojením z Prahy do korejského Soulu a do tchajwanské Tajpeje. Také roste počet cestovatelů ze Spojených států amerických, oproti minulému roku jich přijelo o 17 % více. Cestovatelé ze Spojených států zároveň v Praze utrácejí nejvíce. 

„Díky spolupráci s partnery jako je Letiště Václava Havla a agentura CzechTourism v rámci platformy Touchpoint, se zaměříme příští rok na podporu dalších dálkových letů. To jsou klienti, kteří v Praze zůstávají déle a tím pádem zde utratí i více peněz,” sdělila Adamcová. 

Společnost podporuje cestovní ruch kampaněmi, které jsou navíc již druhým rokem financované z poplatku z pobytu. Kromě kampaně na podporu domácího cestovního ruchu V Praze jako doma společnost během letní sezóny cílila na vybrané zdrojové trhy kampaní Stay in Prague, která je realizována ve spolupráci s Letištěm Václava Havla a agenturou CzechTourism. 

V průběhu prosince bude Prague City Tourism realizovat vánoční kampaň a lákat turisty na vánoční atmosféru i prostřednictvím spolupráce se zahraničními novináři a influencery. 


Autor: puc

Minisérie přibližuje symbiózu všech skupin, které se potkávají ve skalách

30. listopadu 2023 v 17:02

Vyrušit hnízdící ptáky může svým nevhodným chováním každý návštěvník krajiny, lezci se k nim ale mohou dostat mnohem blíž a stávají se tak vysokým potenciálním nebezpečím.

Vyvracíme pět nejčastějších mýtů spojených se zimní dovolenou v karavanu

20. listopadu 2023 v 10:39

Cestování na čtyřech kolech se stalo synonymem pro svobodu, dobrodružství i nezávislost. Přesto se ale najdou tací, kteří s prvními vločkami sněhu odkládají své karavany i obytňáky k zimnímu spánku. Ve společnosti totiž panuje řada předsudků, která je se zimním karavaningem spojená. Parkování...

Tip na výlet: Nový Biopark Kladno

27. října 2023 v 18:29

Z areálu bývalých kasáren se stal unikátní a veřejně přístupný Biopark Kladno, který nabízí dětská hřiště, jezírko, mokřad, vyhlídkovou věž, ale hlavně řadu informací o koloběhu vody v přírodě a různých ekosystémech.

Využijte barevného podzimu k poznávání okolních krás

25. října 2023 v 09:52

To, že jsme již dali sbohem astronomickému létu, rozhodně neznamená, že tomu tak musí být i s cestováním. Letos jsme se navíc přesvědčili o tom, že sluníčko se nerado vzdává, a tak máme ještě stále naději na nějaké ty prohřáté dny. Ovšem ani v případě, že se nedostaví, není důvod ke smutku –...

Prodlužte si léto ve Španělsku

5. října 2023 ve 13:39

Že léto končí posledním zářijovým dnem? Ale vůbec ne! Letní pohodu si můžete prodloužit až do podzimních měsíců. Máte rádi atmosféru jihoevropských států a zároveň dáváte přednost jinému typu dovolené, než trávit týden v hotelovém komplexu? Pokud jste si odpověděli „ano“, splnit si tato přání...

Další články
Nahoru