dnes
Čtvrtek - oblacno
7°C
zítra
Pátek - snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Domácí násilí: Ze společného soužití byly v létě vykázány desítky agresorů
Některé týrané ženy vyhledají pomoc intervenčního centra až v momentě, kdy už neví, jak dál. Foto: freeimages

Domácí násilí: Ze společného soužití byly v létě vykázány desítky agresorů

Pětatřicet násilníků bylo vykázáno v průběhu letních prázdnin kvůli domácímu násilí. Ukázalo se, že ani klidnější období roku spojeno s dovolenými a prázdninami dětí nemá příliš vliv na dění uvnitř pražských domácností. Potvrzuje to i minulý rok, za který bylo v tomto období vykázáno 36 agresivních osob.

„Nárůst těchto případů registrujeme právě v posledních dvou letech. Určitý vliv na tento negativní vývoj mají změny ve společnosti a často i ekonomická situace domácností,“ popisoval ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

V Praze bylo od začátku roku do konce srpna vykázáno 128 násilníků a od roku 2007, kdy zahájilo provoz Intervenční centrum Praha, to bylo 874 násilných osob. „I když v celkových statistikách je na tom hůře Ústecký a Moravskoslezský kraj, od minulého roku je nejvíce těchto případů evidováno v hlavním městě,“ doplnil ředitel Ján.   

Právě neutěšená ekonomická situace domácností je častou příčinou hádek, které mohou přerůstat až ve fyzické násilí. Nedávno se kvůli tomu na Intervenční centrum Praha obrátil pětačtyřicetiletý muž kvůli tomu, že svou ženu zbil. S manželkou žije více než 10 let a má sní dvě malé děti.

„Muž uváděl, že poslední dobou se se ženou více hádají, jejich soužití je konfliktnější. Příčin vidí hned několik. Mají hypotéku, kterou zvládají hodně těžko, on má náročnou práci, kde tráví spoustu času, žena se zase musela starat o maminku s rakovinou a do toho ještě nemocná dcera,“ líčila případ vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Dlouho napjatá atmosféra v domácnosti vygradovala, když se muž domů nedávno vrátil podnapilý a následná hádka skončila zfackováním manželky. Muž si uvědomil svou chybu, proto se obrátil na intervenční centrum s tím, že se stydí, připadá si hrozně a chce situaci řešit.

„Pokud se podaří obrátit na odborníky s těmito problémy včas, dá se poměrně úspěšně hledat řešení. Bohužel většinou k nám přicházejí ohrožené osoby po několika letech domácího násilí a pomoc k zachování soužití je pak mizivá,“ dodala Holušová.


Galerie 1 hostila narozeninové Vostrý kafe

13. ledna 2018 v 15:39

Vostrý kafe, pravidelná pánská setkání pro mužné sousedy z Prahy 1, slaví první narozeniny a od nového roku se navíc stěhuje do Galerie 1, kde se nyní bude jednou za měsíc konat. Prvním letošním hostem byl Michal „Radar“ Vrátný.

Další články
Nahoru