Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Domácí násilí: Zabiju tě! Vykazovaní hrubiáni stále častěji vyhrožují ženám likvidací
Deprese, bolest, utrpení. Mnohé ženy zažívají se svými partnery peklo. Řešené případy mohou být jen špičkou ledovce. Ilustrační foto: freeimages

Domácí násilí: Zabiju tě! Vykazovaní hrubiáni stále častěji vyhrožují ženám likvidací

Hektická doba, napětí ve společnosti, ztráta zaměstnání i nadměrná konzumace alkoholu jsou velmi časté příčiny, které se negativně odráží na psychice nejen násilníků, ale zejména jimi často ponižovaných a mnohdy závažně fyzicky týraných partnerek. Letošní rok je tomu v Praze důkazem.

Domácí násilí

V těchto případech se lze obrátit na Intervenční centrum Centra sociálních služeb ke konzultaci na telefonu 281911883 nebo 734510292.

Bližší informace jsou na www.intervencnicentrum.cz.

Letos bylo kvůli domácímu násilí vykázáno v Praze nejvíce osob od roku 2007, celkem 192! A je to asi jen špička pomyslného ledovce. „Jenom za listopad evidujeme 19 případů, které skončily vykázáním, 21 ohrožených žen a 500 kontaktů od lidí, jež s námi konzultují problémy domácího soužití," uvedl ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján s tím, že případy jsou brutálnější a přibývá násilníků, kteří vyhrožují svým blízkým i zabitím.

I když většinou ohrožené ženy získávají důvěru v odborníky a instituce, které problematiku domácího násilí řeší, přesto nejsou výjimkou odhalené případy až po několika desítkách let. Jako třeba šedesátileté paní, která domácí násilí manžela trpěla téměř třicet let. „Jednalo se o hrubé nadávky, ponižování, zesměšňování, ale docházelo i k závažným fyzickým útokům," líčila případ vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.

Případ je o to smutnější, že poslední roky s nimi byla nucena žít i matka ženy, která je velmi nemocná a nezvládla platit nájem ve vlastním bytě, a proto ho musela opustit a nastěhovat se k dceři. „Poslední roky byla situace stále více vyhrocená, manžel hodně pil a jeho útoky se stupňovaly, manželce běžně vyhrožoval zabitím a fyzicky ji napadal," přiblížila Holušová.

Vyhrocená situace a strach o svůj život a nemocnou matku nakonec ženu přiměly situaci řešit. Nejdříve odešla i se svou maminkou do krizového centra RIAPS, kde jim byla nabídnuta možnost krátkodobého krizového pobytu. „S klientkou jsme začali spolupracovat a nabídli jí možnosti řešení situace. I přes obavy a strach z manžela nakonec klientka vše nahlásila na policii. Policie následně manžela vykázala ze společného obydlí," doplnila Holušová.

Intervenční centrum následně klientce pomohlo zpracovat žádost o předběžné opatření k soudu, které by manželovi zakázalo kontaktovat ji po dobu jednoho měsíce. I s maminkou se dočasně uchýlila do azylového domu s tím, že si co nejdříve zajistí vlastní pronájem bytu. „Týraná žena se do původního bytu vzhledem k velmi traumatickým zážitkům už vrátit rozhodně nechce," dodala Holušová.


Autor: Redakce
Další články
Nahoru