dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Pražský život

Domácí násilí v Praze: případů přibývá a jsou stále nebezpečnější

Jenom v měsíci dubnu a do poloviny května muselo být v Praze 15 agresivních lidí vykázáno z bytu. Nejen, že při domácím násilí dochází k potyčkám, bití, ale v poslední době se objevují případy vyhrožování pistolí a zastřelením.

Domácí násilí

V těchto případech se lze obrátit na Intervenční centrum Praha CSSP ke konzultaci na telefonu: 281 861 580 či 281 911 883 nebo  739 440 771. Bližší informace naleznete i na www.intervencnicentrum.cz.

„Setkáváme se se stále složitějšími případy, ve kterých hrají svou nebezpečnou roli drogy a alkohol. Dochází nejen k fyzickému napadání, ale i k dlouholetému psychickému týrání a vydírání ohrožených osob. V některých případech k tomu dochází se zbraní v ruce,“ popisoval Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha, které Intervenční centrum provozuje.

To právě za poslední měsíc a půl řešilo dva případy, kdy agresor vyhrožoval zastřelením svým blízkým. „V jednom případě dokonce muž psychicky neunesl dlouhodobé manželské spory, na svou manželku vytáhl legálně drženou pistoli a bavil se tím, že ji přikládal manželce k hlavě a posmíval se jejímu projevovanému strachu,“ popisovala vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová s tím, že nakonec žena vše ohlásila policii.

Nejhorší však je, že většina zjištěných případů se odehrává za přítomnosti nezletilých dětí, které si často tyto nezapomenutelné zážitky přenášejí do dalšího života. „Vzhledem k tomu, že žena s dětmi je většinou na muži ekonomicky závislá, řeší domácí násilí až v krajní nouzi, kdy jí jde o život nebo jejím dětem. Proto často objevujeme případy, kdy domácí násilí trvá i desítky let,“ dodala Holušová. Právě několik případů se objevilo i v průběhu dubna.

Manžel zakazoval ženě brát antikoncepci

V jednom z nich manžel vyhrožoval manželce fyzickou likvidací. Pod velkým psychickým terorem držel i dvě děti ve věku dvanáct a šestnáct let. Hlavně ze žárlivosti manželku napadal právě před dětmi. Žena mu musela posílat své příjmy na konto.

„Nesměla bez jeho souhlasu utratit ani korunu. Nad vším se snažil mít dohled, ženě dokonce zakazoval brát antikoncepci,“ upřesnila Marie Šusterová z Intervenčního centra s tím, že dlouhodobé konflikty se žena pokusila řešit už před deseti lety žádostí o rozvod.

Nakonec ji stáhla. Muži se podařilo nejen psychicky zlomit manželku, ale i děti. „Třeba šestnáctiletý chlapec reagoval na otcův řev pláčem, strachem, což poukazuje na velké psychické problémy,“ doplnila Šusterová.

V poslední době se stále objevují také případy domácího násilí dětí na svých rodičích. Svou roli při nich často sehrává závislost na alkoholu na drogách. Jako v případě sedmatřicetiletého syna, který posilněný alkoholem přes 4 roky fyzicky napadal čtyřiasedmdesátiletou matku.

Povedený synáček kálel matce do skříní

Vždy při tom na ni křičel a vyhrožoval jí. Žena mu musela odevzdávat všechny peníze. Sama se kvůli tomu dostala do problému s placením nájemného. Syn svou agresivitu neustále stupňoval. Nejen, že matce dělal různé naschvály, nebo se posmíval jejímu zhoršenému zdravotnímu stavu, ale kálel jí do skříní, zamykal ji v pokoji. Začal ji ničit nábytek. Při posledním útoku ji dokonce ohrožoval nožem.

Intervenční centrum se v těchto případech snaží ohroženým osobám a jejich blízkým pomoci například bezplatným právním, psychologickým a sociálním poradenstvím, při sepisování návrhů k soudu.

 

Zájemkyně, které řeší konfliktní vztah, se zase mohou přihlásit do podpůrné socioterapeutické skupiny žen s podobnou zkušeností. „Domácí násilí nikdy neskončí samo o sobě. Proto doporučujeme ohroženým osobám, co nejdříve vyhledat odbornou pomoc, poradit se, což je u nás možné i anonymně,“ upřesnila Holušová.

Domácí násilí ohrožuje také duševní zdraví přítomných dětí. Právě s ohledem na ně by ženy a muži, kteří jsou vystaveni teroru ze strany druhého partnera, měli rychle konat a hledat řešení, jak sebe i děti ochránit.


Autor: Renata Rákosová
Další články
Nahoru