dnes
Pondělí - zatazeno
4°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Domácí násilí v Praze: Od začátku roku si muselo sbalit kufry 93 násilníků
Domácí násilníci nejdou pro ránu daleko, údery pěstí do svých partnerek a jejich dětí jsou běžné. Ilustrační foto: freeimages

Domácí násilí v Praze: Od začátku roku si muselo sbalit kufry 93 násilníků

V Praze bylo do poloviny roku vykázáno 93 násilníků, nejvíc ze všech krajů. Za celý loňský rok to bylo rekordních 213 případů, rok předtím 155. Mezi vykázanými přibývá cizinců, případy bývají často závažné.

Navíc se ukazuje, že ve většině odhalených případů jsou svědky domácího násilí děti. Jenom v měsíci dubnu při 18 vykázáních bylo mezi ohroženými osobami 17 dětí. „Negativní zážitky ze svého dětství si tyto jedinci často nesou i do dalšího života. Proto by oběti domácího násilí – většinou matky – měly co nejdříve vyhledat odbornou pomoc,“ popsal ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Bohužel řešení domácího násilí podle zkušenosti Intervenčního centra Praha, které pomáhá obětem domácího násilí, stále odkládají. Důkazem toho jsou případy některých ohrožených žen, které trpí i řadu let, někdy dokonce celý život, především proto, že většinou už v dětství zažily podobné chování u svých rodičů, takže jen napodobují vzorce chování přijaté z původní rodiny.

Intervenční centrum Praha se při řešení problémů ženských obětí domácího násilí, většinou ve věku 30 až 45 let, tedy v době, kdy se starají o nezletilé děti, často setkává s argumentem, že domácí násilí budou řešit, až odrostou děti.

„Proto raději trpí ve vztahu i mnoho let, což neprospívá ničemu a hlavně ne dětem. Právě děti by neměly dlouhodobě spoluzažívat brutální opakované útoky mezi rodiči. Ukazuje se totiž, že v budoucnu většina z nich napodobí vzory chování svých rodičů a může tedy rozmnožit nejen řady obětí, ale i násilníků,“ vysvětluje ředitel Ján s tím, že případy partnerského násilí se týká z 94 % týraných žen a 6 % týraných mužů.

Přestože domácí násilí se dopouštějí většinou muži na ženách, začínají se množit i případy v opačném pořadí. „V těchto případech hovoříme o dvojích zavřených dveřích – téma domácí násilí je něco, za co se stydí každá oběť, a snaží se skutečný stav skrývat. U mužů se stud zdvojnásobuje, protože jsou takzvaně silnější pohlaví – společnost předpokládá, že se muž dokáže s agresivní ženou vypořádat. Pokud tomu tak není, má muž pocit dvojnásobného selhání,“ líčí vedoucí Intervenčního centra Praha Barbora Holušová.


Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru