dnes
Sobota - skorojasno
3°C
zítra
Neděle - polojasno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
Domácí násilí v Praze: muži si často vynucují sex
Ženy, na kterých je pácháno domácí násilí, o svém utrpení bohužel často mlčí. Ilustrační foto: Samantha Villagran / sxc.hu

Domácí násilí v Praze: muži si často vynucují sex

Počet odhalených případů domácího násilí se rok od roku zvyšuje. Jenom za první polovinu letošního roku bylo na území Prahy odhaleno 73 případů, které skončily vykázáním násilné osoby z bytu. Přitom za celý loňský rok bylo tímto způsobem řešeno 139 případů. „Daří se odhalovat stále brutálnější případy, které trvají i několik let. Spojuje je často bití, ponižování, nucení k sexu, vydírání, čemuž většinou přihlížejí i děti,“ uvádí ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

„Tíha odpovědnosti záleží na ohrožených osobách a na jejich rozhodnutí domácí násilí řešit. V poslední době se stále více ukazuje, že zejména u ohrožených žen se zvyšuje pocit důvěry v instituce, které se touto problematikou řadu let zabývají, a proto se na ně častěji obracejí,“ vysvětlil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Potvrzují to i případy odhalené v červnu, kdy bylo vykázáno čtrnáct násilných osob a Intervenční centrum Praha zaznamenalo 289 kontaktů či intervencí. „Prostřednictvím nich poskytujeme i služby jako sociálně právní poradenství a právní či psychologickou pomoc. Právě tuto pomoc využívají nejčastěji i ženy, jejichž muži museli být kvůli domácímu násilí vykázáni z bytu,“ popisovala vedoucí Intervenčního centra Barbora Holušová.

Vynucoval si sex každý den

Pomocnou ruku od Intervenčního centra přijala v červnu i mladá žena, která po téměř deseti letech nahlásila fyzické napadání od manžela. Vše začalo hned po svatbě, od zesměšňování a projevů pohrdání, přes urážky, strkání, až po několik bouřlivých hádek zakončených fyzickým útokem, při kterém nechyběly ani facky a kopance.

Muž si navíc vynucoval téměř každodenní sex bez ohledu na její náladu, potřebu či zdravotní stav. „V minulosti už jednou manželovo chování oznámila policii. Vše tenkrát skončilo na úrovni přestupku, čemuž se manžel vysmál. Dlouho proto váhala, zda má znovu problémy s násilím řešit. Nakonec u ní převládl strach, protože poslední napadení bylo brutálnější,“ líčila Holušová. Mladá žena s dvěma dětmi ve spolupráci s Intervenčním centrem požádala o prodloužení vykázání a také o rozvod.

Další otřesný případ se odehrál mezi bývalými manželi ze Slovenska, kteří žijí a pracují v Česku už řadu let. Pětapadesátiletá žena na linku 158 oznámila násilí ze strany svého bývalého manžela. Policejní hlídka na místě zjistila, že údajný násilník se nachází ve značně podnapilém stavu, a proto byl odvezen na protialkoholickou záchytnou stanici. V nemocnici však skončila i postižená žena.

Šermoval nožem před obličejem

„Při vyšetření lékařem i pozdější výpovědi poškozené se zjistilo, že ve vztahu docházelo k násilným útokům řadu let. Obvykle jí bývalý manžel fackoval, bil pěstmi, a když upadla na zem, tak ji kopal po celém těle. Často měl přitom v ruce nůž s dlouhou čepelí a šermoval s ním před jejím obličejem, když si vynucoval sex. Přitom jí vyhrožoval zabitím v případě, že bude jakkoli odporovat,“ uvedla Holušová.

Žena ve své výpovědi uvedla, že má za sebou už i horší útoky. Například před mnoha lety jí bývalý manžel při bití vyrazil dva zuby, jindy zase dostala takovou facku, že poté trvale přestala slyšet na jedno ucho.

„Ani jeden z těchto incidentů ji ale nepřiměl, aby věc ohlásila na policii již dříve. Důvodem byl hlavně strach z jeho reakce a nedůvěra v instituce zabývající se problematikou domácího násilí. Ten nakonec překonala a vše se dalo do pohybu,“ uzavřela Holušová s tím, že bezplatná pomoc je poskytována všem ohroženým osobám, které se na Intervenční centrum obrátí.


Autor: Renata Rákosová

Zavolal je manžel, byla v příšerném stavu! Její „míry“ šokovaly, ani se je nesnažte tipnout

7. prosince 2017 v 17:09

S žádostí o pomoc se na tísňovou linku 156 obrátil v pondělí večer muž s tím, že jeho žena je silně pod vlivem alkoholu, který navíc zkombinovala s léky.

Další články
Nahoru