dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - polojasno
3°C
Domácí násilí: V Praze byl vykázán z domácností rekordní počet hrubiánů
Týrané ženy propadávají do depresí. Ilustrační foto: freeimages

Domácí násilí: V Praze byl vykázán z domácností rekordní počet hrubiánů

Stále více ohrožených lidí, převážně žen, se obrací na Intervenční centrum Praha s žádostí o pomoc při řešení domácího násilí. Od začátku roku do konce května bylo v metropoli vykázáno 79 násilných osob, což je vůbec nejvyšší počet ze všech krajů České republiky.

Vlivem migrace a přistěhovalectví z jiných koutů světa se začíná negativně projevovat i rozdílnost způsobů života různých kultur. „Stále častěji se na odborníky intervenčního centra obracejí migrantky ohrožené domácím násilím z jiných států,“ upřesňuje ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, do jehož kompetence spadá i Intervenční centrum Praha.

Podle Jána existuje další problém, který odborníci registrují při řešení domácího násilí u cizinců, a to je zvyšující se počet takzvaných účelových sňatků s Češkami, kdy se převážně mladí Afričané tímto způsobem snaží dostat do Evropy.

Za tímto záměrem vyhledávají většinou mladé české turistky, se kterými se na jejich cestách seznamují a nabízejí jim bezstarostný život. Jakmile dosáhnou svého cíle a dostanou se do ČR, změní se jejich chování k ženám a namísto bezstarostného života jim z něj dělají peklo – v takovém domluveném manželství se stupňuje fyzické násilí, ekonomické vydírání a vyhrožování zabitím.

„Těmto mužům jde hlavně o to připravit mladé zamilované ženy o peníze a pak ujet do ekonomicky vyspělejší západní země, většinou do sousedního Německa,“ líčí ředitel centra Ján.

Intervenční centrum zastává významnou roli při řešení domácího násilí v hlavním městě. Jenom za rok 2014 evidovalo 213 případů vykázání ze společného obydlí, což je oproti roku 2013 nárůst téměř o 37,5 procent.  Celkem řešilo 222 případů ohrožených žen, 11 mužů a 142 nezletilých dětí. Nárůst případů je však zřejmě ještě vyšší, neboť intervenční centrum zaznamenalo 4558 kontaktů, tedy o 1654 více než v roce 2013.


Další články
Nahoru