dnes
Úterý - oblacno
20°C
zítra
Středa - obcasny-dest
18°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Domácí násilí: Prosinec bývá krizovým měsícem pro závažnější případy
V některých rodinách se bohužel nesou svátky ve znamení hádek, strkanic a domácího násilí. Ilustrační kresba: Freeimages.com

Domácí násilí: Prosinec bývá krizovým měsícem pro závažnější případy

Přestože se říká, že Vánoce jsou svátky klidu a pohody, v některých rodinách to bohužel neplatí. Vánoční svátky patří mezi krizovější období, kdy ve společných domácnostech často atmosféra houstne a končí roztržkou nebo třeba vyhozením stromku z okna. 

„Předvánoční shon spojený s řadou vypjatých situací v práci nebo doma často zavdává příčiny k hádkám, které přerůstají v konflikty ve společných domácnostech. Proto každoročně zaznamenáváme nárůst řešení těchto případů i v Intervenčním centru Praha,“ říká ředitel příspěvkové organizace hl. m. Prahy Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján, do jehož kompetence spadá Intervenční centrum Praha.

Za posledních pět let bylo odhaleno jenom v měsíci prosinci v průměru 20 případů domácího násilí, které skončily vykázáním násilné osoby. „Zásluhu na tom, že se obětem dostane pomoci, mají všechny složky, které se na řešení problematiky podílí. Díky spolupráci se daří odhalovat stále více případů domácího násilí,“ podotýká Ján s tím, že Centrum sociálních služeb již třetím rokem oceňuje spolupráci s vybranými odděleními Policie ČR. V letošním roce byly oceněny místní oddělení policie Jarov, Lhotka, Dejvice a Jižní Město. Právě oddělení Jižní Město řešilo nejvyšší počet vykázání v letošním roce v období od ledna do listopadu.

Blížící se vánoční svátky opět vzbuzují zvýšenou pozornost. „Naše zkušenost je, že v období svátků se lidé na nás obracejí většinou až ve velmi vyhrocených situacích,“ přibližuje vedoucí Intervenčního centra Praha Zuzana Chomová. Většinou se tyto případy stávají v domácnostech s dětmi, které se na Vánoce těší, ale nakonec jsou rády, že je mohou přečkat někde v klidu.

„Domácí násilí je nepřípustné v jakoukoli roční dobu. Chceme ale vybídnout ty, kteří se doma s násilím setkávají, aby se neostýchali vyhledat pomoc ani o vánočních svátcích či o Silvestru, kdy navíc může dojít ještě k vypjatějším situacím,“ říká radní pro sociální oblast Milena Johnová.

V minulých letech řešili pracovníci Intervenčního centra Praha například případ rodiny se dvěma dětmi, ve které docházelo k dlouhodobému psychickému i fyzickému násilí ze strany manžela alkoholika. Chování manžela bylo zejména v opilosti velmi destruktivní a následky jeho pití se v období svátků ještě vystupňovaly. Žena se nejdříve snažila s ohledem na malé dcery situaci neřešit, protože tak doufala, že svátky alespoň pro ně zachrání.

„Bohužel se ale stalo, že den před Štědrým večerem manžel napadl ženu, čemuž přihlížely děti, a následně začal demolovat i vybavení bytu, vyhodil z okna vánoční stromek a vyhrožoval podpálením bytu. Děti byly v šoku a žena přivolala policii. Policisté muže z domova vykázali. Žena a děti tak po extrémním zážitku a dlouhodobém násilí sice neusedly k vánoční večeři jako rodina, ale alespoň v klidu,“ popisuje Chomová.

Intervenční centrum ženu kontaktovalo, nabídlo pomoc a podporu, kterou žena hned po svátcích využila a začala svoji situaci za pomoci sociálních pracovníků, právníků a psychologů aktivně řešit. „Připraveni jsme i pro letošní konec roku. Přáli bychom si, aby těchto případů bylo co nejméně a děti z Vánoc mohly mít radost,“ dodává Chomová. 


Praha přispěje dotacemi na vkusné vývěsní štíty i na opravy památek

5. července 2020 ve 12:50

Hlavní město schválilo v uplynulém týdnu dva dotační programy na rok 2021. V prvním z nich rozdělí dotace pro kultivaci označování provozoven na území Pražské památkové rezervace (PPR , z druhého mohou vlastníci památkově významných objektů čerpat příspěvky na opravu budov i uměleckých...

Praha 4 poskytne další slevy na nájemném

3. července 2020 v 09:25

Další vlnu slev schválila na středečním zasedání Rada městské části Praha 4. Úlevy se týkají těch podnikatelů, kteří jsou v nájmu v nebytových prostorách městské části, a kteří kvůli krizovým opatřením vlády nemohli mít otevřeny své provozovny v květnu nebo červnu. Těmto nájemcům poskytne městská...

Další články
Nahoru