Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - zatazeno 6°C
Neděle 4. 12. 2022
Svátek má Barbora
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Domácí násilí: Přibývá závažných fyzických a sexuálních útoků
Děti se bohužel často stávají svědky domácího násilí. Foto: CSSP

Domácí násilí: Přibývá závažných fyzických a sexuálních útoků

Ve společnosti a v médiích panuje již delší dobu dojem, že s dobou covidou vzniklo domácí násilí. Nebo, že covid je jeho příčinou. „To musím rozporovat. Z našich zkušeností vyplývá, a obecně toto platí, že domácí násilí bylo, je a bude,“ říká vedoucí Intervenčního centra spadajícího pod Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) Barbora Holušová.

Evidujete zvýšený počet případů domácího násilí od počátku covidové pandemie loni na jaře?
Mírný nárůst klientů v Intervenčním centru Praha jsme zaznamenali v určitých křivkách a obdobích, ať už se týká vykázání násilníků ze společné domácnosti či takzvaných nízkoprahových kontaktů, kdy se na nás osoby ohrožené či jejich blízcí obraceli sami různými cestami. Zejména nyní zaznamenáváme nárůst případů, z našich evidencí vyplývá, že nárůst případů celkově byl asi o 30 procent.

Myslíte, že s postupným rozvolněním budou případy domácího násilí přibývat?
Ano, což ale není nic zcela neobvyklého oproti jiným rokům. Loni jsme v centru evidovali přes 6000 kontaktů s osobami ohroženými, což je o necelých 1000 kontaktů více než v roce 2019. Loni jsme evidovali v Praze 167 vykázání ze společného obydlí.

Jaké skupiny lidí jsou byly během nouzového stavu domácím násilím nejvíce ohroženy?
Ohroženy jsou všechny skupiny, nejvíce asi nezletilé děti a senioři. Ale nedá se takto zobecnit.

Jaké problémy související s domácím násilím lidé v posledním roce nejčastěji řešili?
Naši klienti nejčastěji řešili výchovné problémy s dětmi, existenční a sociální problémy, finanční problémy, otázky bydlení. Mezi klienty nyní znamenáváme více případů závažného fyzického a sexuálního násilí, což potvrzuje i policie.

Na začátku pandemie hlavní město údajně hledalo vhodné místo, kam by mohlo být do karantény umisťováni hrubiáni, které soud vykáže kvůli násilnému chování ze společné domácnosti. Podařilo se to najít?
Tuto informaci nemám, je to spíše otázka na policii, která měla pokyn ve spolupráci s krizovým štábem CSSP v případě vykázání zajistit vhodnou izolaci násilné osoby. Takovou situaci jsme však v nouzových stavech neřešili.


Autor: Jan Puci

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru