Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Domácí násilí: Přibývá závažných fyzických a sexuálních útoků
Děti se bohužel často stávají svědky domácího násilí. Foto: CSSP

Domácí násilí: Přibývá závažných fyzických a sexuálních útoků

Ve společnosti a v médiích panuje již delší dobu dojem, že s dobou covidou vzniklo domácí násilí. Nebo, že covid je jeho příčinou. „To musím rozporovat. Z našich zkušeností vyplývá, a obecně toto platí, že domácí násilí bylo, je a bude,“ říká vedoucí Intervenčního centra spadajícího pod Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) Barbora Holušová.

Evidujete zvýšený počet případů domácího násilí od počátku covidové pandemie loni na jaře?
Mírný nárůst klientů v Intervenčním centru Praha jsme zaznamenali v určitých křivkách a obdobích, ať už se týká vykázání násilníků ze společné domácnosti či takzvaných nízkoprahových kontaktů, kdy se na nás osoby ohrožené či jejich blízcí obraceli sami různými cestami. Zejména nyní zaznamenáváme nárůst případů, z našich evidencí vyplývá, že nárůst případů celkově byl asi o 30 procent.

Myslíte, že s postupným rozvolněním budou případy domácího násilí přibývat?
Ano, což ale není nic zcela neobvyklého oproti jiným rokům. Loni jsme v centru evidovali přes 6000 kontaktů s osobami ohroženými, což je o necelých 1000 kontaktů více než v roce 2019. Loni jsme evidovali v Praze 167 vykázání ze společného obydlí.

Jaké skupiny lidí jsou byly během nouzového stavu domácím násilím nejvíce ohroženy?
Ohroženy jsou všechny skupiny, nejvíce asi nezletilé děti a senioři. Ale nedá se takto zobecnit.

Jaké problémy související s domácím násilím lidé v posledním roce nejčastěji řešili?
Naši klienti nejčastěji řešili výchovné problémy s dětmi, existenční a sociální problémy, finanční problémy, otázky bydlení. Mezi klienty nyní znamenáváme více případů závažného fyzického a sexuálního násilí, což potvrzuje i policie.

Na začátku pandemie hlavní město údajně hledalo vhodné místo, kam by mohlo být do karantény umisťováni hrubiáni, které soud vykáže kvůli násilnému chování ze společné domácnosti. Podařilo se to najít?
Tuto informaci nemám, je to spíše otázka na policii, která měla pokyn ve spolupráci s krizovým štábem CSSP v případě vykázání zajistit vhodnou izolaci násilné osoby. Takovou situaci jsme však v nouzových stavech neřešili.


Autor: Jan Puci

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru