Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - obcasny-dest 25°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Domácí násilí: Přibývá závažných fyzických a sexuálních útoků
Děti se bohužel často stávají svědky domácího násilí. Foto: CSSP

Domácí násilí: Přibývá závažných fyzických a sexuálních útoků

Ve společnosti a v médiích panuje již delší dobu dojem, že s dobou covidou vzniklo domácí násilí. Nebo, že covid je jeho příčinou. „To musím rozporovat. Z našich zkušeností vyplývá, a obecně toto platí, že domácí násilí bylo, je a bude,“ říká vedoucí Intervenčního centra spadajícího pod Centrum sociálních služeb Praha (CSSP) Barbora Holušová.

Evidujete zvýšený počet případů domácího násilí od počátku covidové pandemie loni na jaře?
Mírný nárůst klientů v Intervenčním centru Praha jsme zaznamenali v určitých křivkách a obdobích, ať už se týká vykázání násilníků ze společné domácnosti či takzvaných nízkoprahových kontaktů, kdy se na nás osoby ohrožené či jejich blízcí obraceli sami různými cestami. Zejména nyní zaznamenáváme nárůst případů, z našich evidencí vyplývá, že nárůst případů celkově byl asi o 30 procent.

Myslíte, že s postupným rozvolněním budou případy domácího násilí přibývat?
Ano, což ale není nic zcela neobvyklého oproti jiným rokům. Loni jsme v centru evidovali přes 6000 kontaktů s osobami ohroženými, což je o necelých 1000 kontaktů více než v roce 2019. Loni jsme evidovali v Praze 167 vykázání ze společného obydlí.

Jaké skupiny lidí jsou byly během nouzového stavu domácím násilím nejvíce ohroženy?
Ohroženy jsou všechny skupiny, nejvíce asi nezletilé děti a senioři. Ale nedá se takto zobecnit.

Jaké problémy související s domácím násilím lidé v posledním roce nejčastěji řešili?
Naši klienti nejčastěji řešili výchovné problémy s dětmi, existenční a sociální problémy, finanční problémy, otázky bydlení. Mezi klienty nyní znamenáváme více případů závažného fyzického a sexuálního násilí, což potvrzuje i policie.

Na začátku pandemie hlavní město údajně hledalo vhodné místo, kam by mohlo být do karantény umisťováni hrubiáni, které soud vykáže kvůli násilnému chování ze společné domácnosti. Podařilo se to najít?
Tuto informaci nemám, je to spíše otázka na policii, která měla pokyn ve spolupráci s krizovým štábem CSSP v případě vykázání zajistit vhodnou izolaci násilné osoby. Takovou situaci jsme však v nouzových stavech neřešili.


Praha chce rozšířit projekt RE-USE center

21. července 2021 ve 14:17

Uplatnění principů cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství na území hlavního města Prahy je jedním ze základních předpokladů snížení emisí CO2 o 45 % do roku 2030 a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Součástí Klimatického plánu hl. m. Prahy je rozšíření úspěšného projektu tzv....

Další články
Nahoru