dnes
Pátek - zatazeno
20°C
zítra
Sobota - polojasno
21°C
pozítří
Neděle - polojasno
22°C
Domácí násilí: O prázdninách hledalo pomoc 940 lidí, desítky hrubiánů byly vykázány z bytu
Ilustrační foto: Freeimages.com

Domácí násilí: O prázdninách hledalo pomoc 940 lidí, desítky hrubiánů byly vykázány z bytu

V Praze bylo kvůli domácímu násilí v červenci a srpnu vykázáno z bytu celkem 30 osob. Stejně tomu bylo i o prázdninách v minulém roce. V době dovolených a školních prázdnin pracovníci pražského Intervenčního centra řešili 940 kontaktů od klientů, což je nejvíce od roku 2007.

„Zaznamenáváme stupňující se počet lidí, kteří se kvůli domácímu násilí obracejí na odborníky Intervenčního centra, což nasvědčuje tomu, že tento společenský problém je daleko širší, než se ukazuje jen na počtu odhalených případů,“ uvedl radní pro sociální oblast Daniel Hodek (ČSSD).
 
Nárůst zájemců o pomoc, či odbornou radu při řešení problematiky domácího násilí, se začal projevovat zejména od roku 2014, přičemž největší počet 5345 kontaktů byl evidován v loňském roce. Letos už centrum vyřizovalo téměř 3900 kontaktů. Většinou se jednalo o osobní, dále telefonické či emailové konzultace, spojené s problematikou domácího násilí v rámci společného soužití, nebo blízkých lidí, kteří se snaží ohroženým osobám pomoci.

Podle Tomáše Jána, ředitele Centra sociálních služeb Praha, které je provozovatelem Intervenčního centra, však největším problémem zůstává několikaleté trvání domácího násilí zejména u ohrožených žen, než se odhodlají k řešení své životní situace.

„Často u nich převládá pocit strachu, bezvýchodné ekonomické situace bez partnera a rozpadu rodiny, proto se na odborníky obracejí až za několik let trvajícího domácího násilí. Mylně se domnívají, že čas vše vyřeší,“ dodal ředitel Ján. V poslední době se objevují ale i případy, kdy jsou osobami ohroženými domácím násilím muži.
 
V celém Česku od roku 2007, kdy vstoupilo v platnost opatření na ochranu domácího násilí, do konce letošního 1. čtvrtletí policie uplatnila institut vykázání z domova celkem v 11.577 případech. Nejčastěji k tomu přikročila v roce 2011, a to ve 1430 případech, nejméně případů bylo v roce 2008, a to 679.
  


Praha 2 zve na ‎nejlepší česká vína v Praze

22. května 2019 v 10:20

Největší degustační výstava vín v pondělí 3. června od 13:30 do 18 hodin v Novoměstské radnici v Praze 2. Všechna ze 150 vystavených českých vín se zúčastnila Národní soutěže vín.

Další články
Nahoru