Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - oblacno 27°C
Úterý 16. 7. 2024
Svátek má Luboš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dolní Chabry neuspěly s kasační stížností kvůli pražskému silničnímu okruhu
Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu jen zhruba polovina. Foto: Jan Puci

Dolní Chabry neuspěly s kasační stížností kvůli pražskému silničnímu okruhu

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost městské části Praha-Dolní Chabry kvůli trase pražského silničního okruhu. Neúspěšnou stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze podal také spolek Chvalská a několik obyvatel Prahy. Rozsudek NSS je ode dneška dočasně zpřístupněný na úřední desce.

Dolní Chabry se spolu se skupinou dalších navrhovatelů domáhaly zrušení aktualizace zásad územního rozvoje hlavního města Prahy z roku 2014, a to v části vymezující silniční okruh kolem Prahy. Městský soud v Praze jejich návrh v roce 2018 zamítl, od následujícího roku se problematikou zabýval NSS. Nakonec ponechal verdikt i aktualizaci beze změn.

„V projednávané věci není důvodu ke zrušení napadeného opatření obecné povahy, jelikož rozhodnutí o využití území se pohybuje v zákonných mantinelech územního plánování," stojí v rozsudku.

V kasačních stížnostech se objevila řada různých argumentů a námitek. Týkaly se například postupu Městského soudu v Praze, který neprovedl některé navrhované důkazy. Podle NSS postupoval pražský soud zákonným způsobem a jasně vysvětlil, proč některé důkazy pokládal za nadbytečné.

Kritici zásad rozvoje také uváděli, že navržená kompenzační opatření jsou vágní, obecná a zcela nepřezkoumatelná z hlediska odhadované účinnosti. Poukazovali také na to, že pražský magistrát nedostatečně vyhodnotil synergické a kumulativní vlivy záměru na životní prostředí.

„Odborné posouzení věci a volba konkrétního řešení je na pořizovateli územně-plánovací dokumentace a osobách disponujících odpovídajícím vzděláním a erudicí. NSS proto ani tuto kasační námitku stěžovatelů neshledal důvodnou," reagoval v rozsudku NSS.

Pražský okruh je dálnice, která po dobudování vytvoří vnější obchvat hlavního města a bude z něj paprsčitě vycházet většina hlavních silničních tahů v Čechách. První úseky začaly řidičům sloužit v roce 1984, okruh ale dodnes není dokončený, plánuje se po částech a trasování provázejí politické i soudní spory.


Autor: ČTK

Praha 9: Vyplnění dotazníku do 15. července

12. července 2024 v 16:08

Až do pondělí 15. července zve Praha 9 k elektronickému vyplnění dotazníku, jehož cílem je poskytnout prostor k vyjádření představ obyvatel městské části o rozvoji vstupního prostranství do parku Zahrádky po obou stranách ulice Ivana Hlinky.

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

12. července 2024 v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

12. července 2024 v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

Další články
Nahoru