Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Dolní Chabry neuspěly s kasační stížností kvůli pražskému silničnímu okruhu
Pražský okruh měří asi 80 kilometrů, nyní je v provozu jen zhruba polovina. Foto: Jan Puci

Dolní Chabry neuspěly s kasační stížností kvůli pražskému silničnímu okruhu

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost městské části Praha-Dolní Chabry kvůli trase pražského silničního okruhu. Neúspěšnou stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze podal také spolek Chvalská a několik obyvatel Prahy. Rozsudek NSS je ode dneška dočasně zpřístupněný na úřední desce.

Dolní Chabry se spolu se skupinou dalších navrhovatelů domáhaly zrušení aktualizace zásad územního rozvoje hlavního města Prahy z roku 2014, a to v části vymezující silniční okruh kolem Prahy. Městský soud v Praze jejich návrh v roce 2018 zamítl, od následujícího roku se problematikou zabýval NSS. Nakonec ponechal verdikt i aktualizaci beze změn.

„V projednávané věci není důvodu ke zrušení napadeného opatření obecné povahy, jelikož rozhodnutí o využití území se pohybuje v zákonných mantinelech územního plánování," stojí v rozsudku.

V kasačních stížnostech se objevila řada různých argumentů a námitek. Týkaly se například postupu Městského soudu v Praze, který neprovedl některé navrhované důkazy. Podle NSS postupoval pražský soud zákonným způsobem a jasně vysvětlil, proč některé důkazy pokládal za nadbytečné.

Kritici zásad rozvoje také uváděli, že navržená kompenzační opatření jsou vágní, obecná a zcela nepřezkoumatelná z hlediska odhadované účinnosti. Poukazovali také na to, že pražský magistrát nedostatečně vyhodnotil synergické a kumulativní vlivy záměru na životní prostředí.

„Odborné posouzení věci a volba konkrétního řešení je na pořizovateli územně-plánovací dokumentace a osobách disponujících odpovídajícím vzděláním a erudicí. NSS proto ani tuto kasační námitku stěžovatelů neshledal důvodnou," reagoval v rozsudku NSS.

Pražský okruh je dálnice, která po dobudování vytvoří vnější obchvat hlavního města a bude z něj paprsčitě vycházet většina hlavních silničních tahů v Čechách. První úseky začaly řidičům sloužit v roce 1984, okruh ale dodnes není dokončený, plánuje se po částech a trasování provázejí politické i soudní spory.


Autor: ČTK

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru