dnes
Pondělí - zatazeno
8°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
11°C
pozítří
Středa - zatazeno
6°C
Dolínek: Věřím, že do osmi let bude zprovozněn Pražský okruh na jihovýchodě metropole
Petr Dolínek vede v metropoli sociální demokraty do říjnových sněmovních voleb. Foto: archiv

Dolínek: Věřím, že do osmi let bude zprovozněn Pražský okruh na jihovýchodě metropole

Sociální demokraté zahájili poslední srpnové úterý ve čtrnácti krajích České republiky kampaň před volbami do Poslanecké sněmovny. Pražská ČSSD uspořádala happening v místech, kde stále chybí část vnějšího obchvatu Prahy – kandidáti a kandidátky společně s podporovateli vyrazili na jihovýchodě metropole z Královic do Uhříněvsi. Lídr pražské kandidátky, náměstek primátorky Petr Dolínek, si při té příležitosti povídal se serverem Pražský patriot. 

Proč jste se sešli zrovna v Královicích?
Tato městská část symbolizuje úspěchy a zároveň neúspěchy Prahy. Městská část je krásná, hodně věcí zde funguje, ale zároveň zde lidé stráví při cestě do vnitřní metropole spoustu času v dopravních zácpách. Kousek odtud má stát chybějící část Pražského okruhu, takzvaná 511. Městská část s dostavbou jako první souhlasila, místní reprezentace si uvědomila, že to zlepší život v Královicích, tranzitní doprava zmizí.

Zpracovatel nezávislého posudku doporučil vydat kladné stanovisko posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro tuto část Pražského okruhu. Jaký bude další postup?
Následovat bude ještě veřejné projednání a poté vydání kladného, či záporného stanoviska ministerstvem životního prostředí. To by mělo přijít na konci října. Věřím v tu první variantu. Když bude EIA, vše se zrychlí.

dolinek-zahajeni-kampane Kdy se lidé dočkají této dopravní stavby?
Věřím, že do tří čtyř let by se mohlo začít s přípravnými pracemi a stejnou dobu by trvala samotná výstavba. Když budou všichni zainteresovaní skutečně chtít a připraví legislativní a finanční podmínky, do osmi let by se po novém úseku Pražského okruhu snad mohlo začít jezdit.

Zmínil jste legislativní podmínky. Pokud se v říjnu stanete poslancem, co pro tuto a obdobné stavby budete ve Sněmovně dělat?
Zasadím se o to, aby poslanci měli výraznější dohled nad důležitými dopravními stavbami. Sněmovna by měla být opěrnou zdí pro ministra, který se jí zároveň musí zpovídat pravidelnými reporty. Snažil bych se také o přijetí novely zákona, aby se jasně vymezilo, v jaké fázi procesu se lze proti dopravní stavbě odvolat. Podle současných pravidel se často vracíme na začátek procesu do bodu nula a tím se vše neúměrně protahuje. Nechceme nikomu brát právo se proti něčemu postavit, ale je potřeba tomu dát jasná pravidla. Prosazoval bych také, aby Státní fond dopravní infrastruktury měl zajištěno dlouhodobě stabilní financování, nyní to je systémem náhodných výbuchů, takže kraje a města neví, na jaké stavby dostanou finance, což jim zhoršuje efektivní plánování. Fond by měl také financovat skutečně potřebné stavby, což se v současnosti někdy neděje. A chtěl bych také, aby si při realizaci důležitých dopravních a dalších staveb, například škol, nemusela státu platit DPH. Za takto ušetřené peníze by se dané stavby mohly lépe vybavit, u škol jde třeba o vybavení tříd.

petr-dolinek Pokud by byla ČSSD po volbách ve vládě, troufnul byste si na post ministra dopravy?
Pokud bude sociální demokracie ve vládě, musí požadovat ministerstvo dopravy. V tomto volebním období to neudělala, což byla chyba. Je zatím předčasné hovořit o personálním obsazení. Určitě bych si na tu pozici věřil, ale ČSSD dokáže případných kandidátů vygenerovat více.

Jaké další priority pro případné působení v poslaneckých lavicích máte?
Praha musí být pro všechny, kteří tam chtějí žít. Podle výše příjmů by se měl platit nájem, není možné, aby se lidé, co na to nemají, museli stěhovat z Prahy. Je potřeba tedy provázat náklady na bydlení s výší příjmů. Dokážu si představit, že na jednom patře se platí různé nájmy. Důchodci se nesmí bát o své příjmy. A také je potřeba odmítnout placení školného a poplatky ve zdravotnictví, jejichž existenci bohužel většina stran připouští. ČSSD je a bude zásadně proti.


Ministr Ťok: Dostavbu Pražského okruhu může zdržet žaloba majitelů pozemků

26. listopadu 2017 v 09:36

Harmonogram příprav dostavby Pražského okruhu počítá s tím, že pokud vše půjde podle plánu, bude v roce 2020 vydáno stavební povolení na úsek 511, vybrán zhotovitel a může být stavba Pražského okruhu oficiálně zahájena.

Podle průzkumu si drtivá většina obyvatel metropole přeje dokončení Pražského okruhu

15. listopadu 2017 ve 13:35

Dle výsledků sociologického průzkumu společnosti Median, který byl v první polovině letošního roku zhotoven v rámci projektu Polaď Prahu, si devět z deseti obyvatel Prahy a Středočeského kraje přeje dokončení Pražského okruhu, více prostoru pro lidi, více zeleně v ulicích města a vybudování...

Další články
Nahoru