Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Pražská kultura

Dokumentární cyklus České televize se věnuje technickým památkám, představí i objekty v Praze

Česká televize uvedla první z celkem čtrnácti dílů série Technické památky českých zemí. Jedna z epizod, která se dostane do vysílání v premiéře 13. dubna 2022 na ČT2, bude věnována více i méně známým pražským industriálním stavbám. Diváci tak nahlédnou třeba do Průmyslového paláce na Výstavišti, Čistírny odpadních vod v Bubenči nebo na dálku navštíví Nákladové nádraží na Žižkově. Jednotlivá místa mohou sloužit i jako tipy na zajímavé výlety.  

Mlýny, elektrárny, mosty, železnice, kanalizace, rozhledny, vysílače a další průmyslové objekty. Mnohé zajímavé industriální stavby jsou dostupné veřejnosti a nabízejí svědectví o umu a vynalézavosti našich předků. Nově je mapuje cyklus Technické památky českých zemí, který režíroval Jakub Wehrenberg a pořadem provází herec Tomáš Hanák. Cyklus vznikl v Televizním studiu Brno ČT v Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu, hlavním městem Prahou a dalšími kraji i institucemi.

V rámci dílu věnovaného hlavnímu městu navštívil štáb Průmyslový palác na Výstavišti, lanovku a rozhlednu na Petříně, Čistírnu odpadních vod v Bubenči, Podolskou vodárnu, vodárenskou věž v Michli, muzeum historických tramvají ve Vozovně Střešovice, Nákladové nádraží Žižkov, Libeňský most nebo pražský Semmering.

„Při cestování Prahou se dotýkáme cenných technických památek. Jsem moc rád, že nový dokumentární cyklus České televize na tyto stavby upozorňuje. Stavitelských děl našich předků je třeba si vážit a pečovat o ně, nikoli je bourat jak tomu například v případě Libeňského mostu chtěli naši předchůdci. Tento jedinečný most s prvky kubismu citlivě zrekonstruujeme a zachováme nejcennější obloukové konstrukce architekta Pavla Janáka," říká náměstek primátora pro oblast dopravy a památkové péče Adam Scheinherr.

Další díly série se potom věnují technickým památkám v ostatních krajích Česka. Diváci tak se například dozví zajímavosti mimo jiné o zdymadlu Hořín na Vltavě ve Středočeském kraji, o jihočeském Kamenném mostu v Písku nebo také o vysílači na Ještědu v Libereckém kraji.

„Chceme divákům nabídnout alternativní cestopis a ukázat jim, že u nás nejsou jen hrady, zámky a krásná příroda, ale že naše technické a průmyslové dějiny zasadily do krajiny i spoustu staveb a úkazů, které stojí za to navštívit,“ zve ke sledování režisér Jakub Wehrenberg.

Nový cestopisný dokumentární cyklus Technické památky českých zemí má celkem 14 dílů a Česká televize jej bude uvádět vždy ve středu od 21:45 hodin na ČT2. Termín vysílání pražského dílu je plánováno na 13. dubna 2022 a v reprízách 16. a 18. dubna 2022. Po premiéře navíc bude pořad dostupný i na iVysílání ČT. Jednotlivé díly budou k vidění na odkazu ZDE.


Autor: Alo

Prosecká zastaveníčka zvou na poslední červnový koncert

Včera ve 21:46

Další z Cyklu komorních koncertů Prahy 9 v úterý 28. června v Parku Přátelství. Začátek je v 18 hodin, vstup volný.

Výstava v Praze 2: Fenomén kočka

Včera v 10:45

Od 1. července do 26. srpna se v knihovně Antonína Švehly v Praze 2 koná výstava Feomén Kočka.

Po rekonstrukci se na Hradčanech otevřela Bílkova vila s novou expozicí

26. června 2022 ve 13:25

Po více než půlroční rekonstrukci se v úterý návštěvníkům znovu otevřela Bílkova vila v Praze na Hradčanech. Neobvyklou stavbu vystavěl sochař a grafik František Bílek (1872 až 1941) podle vlastních plánů, dnes slouží prezentaci jeho tvorby. Objekt se nachází ve správě Galerie hlavního města Prahy...

Andělská matiné v kostele Krista Spasitele

25. června 2022 ve 12:07

Praha 5 zve v rámci koncertního cyklu pro seniory v pondělí 27. června od 16 hodin do kostela Krista Spasitele na Andělská matiné.

Hudební festival Metronome Prague zahájily kapely z Ukrajiny. Dnes vystoupí Nick Cave

23. června 2022 ve 12:08

Na Výstavišti Praha začal pátý ročník hudebního festivalu Metronome Prague, který na osmi scénách nabídne pět desítek umělců. Jedna ze scén bude přístupná zdarma. Přestože třídenní hlavní program začíná až dnes, včerejší večer věnovali organizátoři speciálnímu koncertu s line-upem nabitým ryze...

Praha 11: Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana

23. června 2022 v 08:05

Houslový virtuos Pavel Šporcl představí svůj program Paganiniana poprvé na nádvoří Chodovské tvrze.

Igor Orozovič obdržel cenu pro Osobnost filantropie a chystá svůj první open-air koncert na Kampě

23. června 2022 v 07:11

Herec a muzikant Igor Orozovič se za svoji úspěšnou charitativní píseň Hippokratova armáda stal Sbírkovým hrdinou roku. Nyní je součástí divadelního recitálu MARTA na Letní scéně Kampa, kde také 28. srpna 2022 uspořádá se svou kapelou open-air koncert Když chlap svléká...

Vysočanská nokturna: Hudba Kalich

21. června 2022 v 09:41

Čtvrteční podvečer 23. června bude ve Vysočanech od 18 hodin patřit hudbě.

Život a dílo Jiřího Koláře připomínají dvě výstavy

20. června 2022 v 10:44

Dvě výstavy ve veřejném prostoru budou připomínat Jiřího Koláře, jenž žil a tvořil ve Vršovicích. K vidění budou od úterý 21. června v parku naproti ZŠ U Vršovického nádraží, který nese Kolářovo jméno, a na náměstí Svatopluka Čecha. 

Metronome Prague hlásí změnu programu, v sobotu vystoupí i domácí Prago Union

18. června 2022 ve 13:42

Festival Metronome Prague, který proběhne 22. až 25. června, hlásí změnu programu, v sobotu v hlavním čase vystoupí i domácí Prago Union.  

Devětkrát s devítkou: Varhanní koncert

17. června 2022 ve 20:54

Čtvrtý z koncertů XXII. ročníku festivalu orchestrální a komorní tvorby s názvem Devětkrát s devítkou se koná v pondělí 20. června od 18 hodin.

Další články
Nahoru