Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 1°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Dokumentární cyklus České televize se věnuje technickým památkám, představí i objekty v Praze

Česká televize uvedla první z celkem čtrnácti dílů série Technické památky českých zemí. Jedna z epizod, která se dostane do vysílání v premiéře 13. dubna 2022 na ČT2, bude věnována více i méně známým pražským industriálním stavbám. Diváci tak nahlédnou třeba do Průmyslového paláce na Výstavišti, Čistírny odpadních vod v Bubenči nebo na dálku navštíví Nákladové nádraží na Žižkově. Jednotlivá místa mohou sloužit i jako tipy na zajímavé výlety.  

Mlýny, elektrárny, mosty, železnice, kanalizace, rozhledny, vysílače a další průmyslové objekty. Mnohé zajímavé industriální stavby jsou dostupné veřejnosti a nabízejí svědectví o umu a vynalézavosti našich předků. Nově je mapuje cyklus Technické památky českých zemí, který režíroval Jakub Wehrenberg a pořadem provází herec Tomáš Hanák. Cyklus vznikl v Televizním studiu Brno ČT v Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu, hlavním městem Prahou a dalšími kraji i institucemi.

V rámci dílu věnovaného hlavnímu městu navštívil štáb Průmyslový palác na Výstavišti, lanovku a rozhlednu na Petříně, Čistírnu odpadních vod v Bubenči, Podolskou vodárnu, vodárenskou věž v Michli, muzeum historických tramvají ve Vozovně Střešovice, Nákladové nádraží Žižkov, Libeňský most nebo pražský Semmering.

„Při cestování Prahou se dotýkáme cenných technických památek. Jsem moc rád, že nový dokumentární cyklus České televize na tyto stavby upozorňuje. Stavitelských děl našich předků je třeba si vážit a pečovat o ně, nikoli je bourat jak tomu například v případě Libeňského mostu chtěli naši předchůdci. Tento jedinečný most s prvky kubismu citlivě zrekonstruujeme a zachováme nejcennější obloukové konstrukce architekta Pavla Janáka," říká náměstek primátora pro oblast dopravy a památkové péče Adam Scheinherr.

Další díly série se potom věnují technickým památkám v ostatních krajích Česka. Diváci tak se například dozví zajímavosti mimo jiné o zdymadlu Hořín na Vltavě ve Středočeském kraji, o jihočeském Kamenném mostu v Písku nebo také o vysílači na Ještědu v Libereckém kraji.

„Chceme divákům nabídnout alternativní cestopis a ukázat jim, že u nás nejsou jen hrady, zámky a krásná příroda, ale že naše technické a průmyslové dějiny zasadily do krajiny i spoustu staveb a úkazů, které stojí za to navštívit,“ zve ke sledování režisér Jakub Wehrenberg.

Nový cestopisný dokumentární cyklus Technické památky českých zemí má celkem 14 dílů a Česká televize jej bude uvádět vždy ve středu od 21:45 hodin na ČT2. Termín vysílání pražského dílu je plánováno na 13. dubna 2022 a v reprízách 16. a 18. dubna 2022. Po premiéře navíc bude pořad dostupný i na iVysílání ČT. Jednotlivé díly budou k vidění na odkazu ZDE.


Autor: Alo

Projekt plný radosti v divadle DISK

Dnes v 07:52

V pátek 15. prosince uvede divadlo DISK premiéru inscenace IS JOY. Mezinárodní tým představí autorskou inscenaci založenou na nonverbálním a objektovém divadle. Hlavním tématem, jak napovídá název, je radost ze spolupráce na tvorbě a z pohybu věcí. 

Divadlo X10 uvede novou inscenaci v režii Dušana D. Pařízka

Včera v 07:36

Dušan D. Pařízek znovu režíruje v Divadle X10 a navazuje tak na úspěšnou spolupráci z minulého roku. Nová inscenace se skládá z adaptace kultovního románu Ericha Marii Remarqua Na západní frontě klid a nejnovější divadelní hry Zelené koridory ukrajinské autorky Natalie Vorožbyt. V hereckém...

Novoroční setkání s Felixem Slováčkem

7. prosince 2023 v 06:11

Praha 12 připravila novoroční setkání s hudební legendou Felixem Slováčkem. Koná se ve čtvrtek 4. ledna od 18:30 v obřadní síni radnice, večerem bude provázet a na životní milníky, největší zážitky i úspěchy se Felixe Slováčka bude ptát sopranistka Markéta...

Adventní koncerty 2023 v kostelích Prahy 2

6. prosince 2023 v 07:37

Praha 2 pořádá každoročně cyklus Adventních koncertů v kostelích. Letos začínají 7. prosince a pozvou na tři místa městské části.

Praha 6: Do galerie Villa Pellé zdarma

5. prosince 2023 v 08:28

Dárek všem návštěvníkům galerie a milovníkům umění. V úterý 5. prosince bude galerie Villa Pellé otevřená zdarma po celou otevírací dobu od 13 do 18 hodin.

Výstava: Myslivecký realismus v Portheimce

5. prosince 2023 v 07:43

Portheimka se stala svědkem netradiční výstavy, která spojuje kulturu a myslivost. K vidění je od 2. prosince do 15. ledna. Skupinová expozice třiceti dvou umělců, kteří jsou s tímto uměleckým směrem různorodým způsobem spojeni, je inspirována tématem lesa.

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Další články
Nahoru