Dnes Úterý - obcasny-dest 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 5°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Pražská kultura

Dokumentární cyklus České televize se věnuje technickým památkám, představí i objekty v Praze

Česká televize uvedla první z celkem čtrnácti dílů série Technické památky českých zemí. Jedna z epizod, která se dostane do vysílání v premiéře 13. dubna 2022 na ČT2, bude věnována více i méně známým pražským industriálním stavbám. Diváci tak nahlédnou třeba do Průmyslového paláce na Výstavišti, Čistírny odpadních vod v Bubenči nebo na dálku navštíví Nákladové nádraží na Žižkově. Jednotlivá místa mohou sloužit i jako tipy na zajímavé výlety.  

Mlýny, elektrárny, mosty, železnice, kanalizace, rozhledny, vysílače a další průmyslové objekty. Mnohé zajímavé industriální stavby jsou dostupné veřejnosti a nabízejí svědectví o umu a vynalézavosti našich předků. Nově je mapuje cyklus Technické památky českých zemí, který režíroval Jakub Wehrenberg a pořadem provází herec Tomáš Hanák. Cyklus vznikl v Televizním studiu Brno ČT v Tvůrčí producentské skupině Dušana Mulíčka ve spolupráci s Českou centrálou cestovního ruchu, hlavním městem Prahou a dalšími kraji i institucemi.

V rámci dílu věnovaného hlavnímu městu navštívil štáb Průmyslový palác na Výstavišti, lanovku a rozhlednu na Petříně, Čistírnu odpadních vod v Bubenči, Podolskou vodárnu, vodárenskou věž v Michli, muzeum historických tramvají ve Vozovně Střešovice, Nákladové nádraží Žižkov, Libeňský most nebo pražský Semmering.

„Při cestování Prahou se dotýkáme cenných technických památek. Jsem moc rád, že nový dokumentární cyklus České televize na tyto stavby upozorňuje. Stavitelských děl našich předků je třeba si vážit a pečovat o ně, nikoli je bourat jak tomu například v případě Libeňského mostu chtěli naši předchůdci. Tento jedinečný most s prvky kubismu citlivě zrekonstruujeme a zachováme nejcennější obloukové konstrukce architekta Pavla Janáka," říká náměstek primátora pro oblast dopravy a památkové péče Adam Scheinherr.

Další díly série se potom věnují technickým památkám v ostatních krajích Česka. Diváci tak se například dozví zajímavosti mimo jiné o zdymadlu Hořín na Vltavě ve Středočeském kraji, o jihočeském Kamenném mostu v Písku nebo také o vysílači na Ještědu v Libereckém kraji.

„Chceme divákům nabídnout alternativní cestopis a ukázat jim, že u nás nejsou jen hrady, zámky a krásná příroda, ale že naše technické a průmyslové dějiny zasadily do krajiny i spoustu staveb a úkazů, které stojí za to navštívit,“ zve ke sledování režisér Jakub Wehrenberg.

Nový cestopisný dokumentární cyklus Technické památky českých zemí má celkem 14 dílů a Česká televize jej bude uvádět vždy ve středu od 21:45 hodin na ČT2. Termín vysílání pražského dílu je plánováno na 13. dubna 2022 a v reprízách 16. a 18. dubna 2022. Po premiéře navíc bude pořad dostupný i na iVysílání ČT. Jednotlivé díly budou k vidění na odkazu ZDE.


Autor: Alo

Vernisáž výstavy Město

29. ledna 2023 v 19:11

Praha 1 zve na vernisáž výstavy Město autorů Michaela Třeštíka, Norberta Tapperta a Petra Holuba.  Vernisáž proběhne v Galerii 1 ve čtvrtek 2. února od 18 hodin. Výstava bude probíhat do 25. února.

Dostavbu okolí nové radnice představí výstava

27. ledna 2023 ve 22:04

Praha 12 a ateliér tvorby katedry architektury ČVUT zvou na výstavu studentských architektonických prací s názvem Dostavba okolí nové radnice.

Sian Evans s Kosheen letos zahraje čtyřikrát

26. ledna 2023 v 07:06

Britská zpěvačka Sian Evans & Kosheen po velkém úspěchu s Resist 20th Anniversary Tour opět přijede potěšit české fanoušky a vystoupí ve třech městech, v Praze hned dvakrát. V rámci českého turné, které je naplánováno na začátek června, se na tuto koncertní sestavu můžete těšit v Praze,...

Koncertní cyklus Atria na Žižkově a Akademie MenART

24. ledna 2023 ve 13:38

Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART a Atrium na Žižkově vstupují do letošního roku s novým koncertním cyklem Hudební Odyssea. Během každého večera se představí přední hudebníci působící v Akademii i jejich žáci ve společně sestaveném programu. Večerem provede redaktor ČRo Vltava...

Do Prahy přijede na sto mladých hudebníků z celého světa

23. ledna 2023 ve 20:09

Do prvního kola Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru viola vybrala soutěžní komise 44 mladých hudebníků ze sedmnácti zemí. Do Prahy dostává pozvánku také 46 soutěžících v oboru trombon, kteří pocházejí z dvaceti zemí. Nejvíce kandidátů v oboru viola je z Číny, až jedenáct. V případě...

Jarní koncerty na Nuselské radnici 2023

23. ledna 2023 v 07:08

V únoru začne cyklus Jarních koncertů na Nuselské radnici. Čtvrtá městská část nabídne čtyři koncerty, zaposlouchat se můžete do houslí, flétny, harfy nebo klavíru.

Praha 11 zve na swingové melodie

22. ledna 2023 v 11:11

Ve středu 25. ledna se koná oblíbená Hudební kavárna v Komunitním centru Matky Terezy. Od 19 hodin si můžete vychutnat swingové melodie, italskou kávu nebo sklenici dobrého vína.

Mala Kacenbergová: Mala a její kočka

22. ledna 2023 v 07:56

Mala a její kočka je název příběhu dvanáctileté židovské dívky a její čtyřnohé přítelkyně z pera polské autorky Maly Kacenbergové. Knihu vydává nakladatelství Ikar.

Pohádková neděle: Jak Tonda léčil rohatou princeznu Safiru

19. ledna 2023 ve 12:53

Divadlo Andromeda zve děti v neděli 22. ledna na pohádku.

Přehlídka monster v divadle DISK aneb konec se blíží

18. ledna 2023 v 09:14

Divadlo DISK uvede čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU Soumrak monster: Zrození apokalypsy premiérou 27. ledna 2023. Komplexní inscenační projekt představí dvě hry v jeden večer. Dvojitá dávka ostré společenské kritiky současného německého dramatika...

Zelená města budoucnosti představí výstava

17. ledna 2023 v 18:32

Studentky a studenti nizozemského architekta a urbanisty Winyho Maase z ateliéru MVRDV, který v akademickém roce 2022/2023 působí jako hostující profesor na Fakultě architektury ČVUT, představí své práce na výstavě Biotopia. Jak by mohla vypadat velká města budoucnosti, jejichž infrastrukturu...

Další články
Nahoru