dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Okamura: dokud v Praze vládne ekonomická mafie, není šance na veřejně prospěšné řešení
Historické centrum Prahy. Foto: archiv

Okamura: dokud v Praze vládne ekonomická mafie, není šance na veřejně prospěšné řešení

Se zakladatelem politického hnutí Úsvit přímé demokracie Tomiem Okamurou si server Pražský patriot povídal o volbách v Praze. Zajímalo nás, zda si pro hlavní město připravil nějakou speciální předvolební strategii, zda metropoli zaplaví plakáty a jestli bude vidět na mítincích. Odpověděl také na otázku, co podle něj trápí Pražany v současnosti nejvíce. „Já můžu mít například vlastní řešení třeba na dopravní problematiku, ale dokud v Praze vládne ekonomická mafie, pak není šance na veřejně prospěšné řešení,“ uvedl. 

Už má hnutí Úsvit přímé demokracie stanovenu strategii pro Prahu před volbami?

Žádnou speciální strategii neplánujeme, budeme hlavně představovat a propagovat naše návrhy řešení – tedy hlavně řešení politického a ekonomického kolapsu naší země. A ten způsobuje stále méně funkční politický systém. Řešením je radikální změna – prosazení demokracie v původním slova smyslu, která bude protiváhou moci úzce propojených ekonomických a stranických elit. Prosazujeme zákon o referendu, aby si lidé mohli kdykoliv vymoci požadované změny, chceme uzákonit přímou volbu a obvolatelnost politiků a prosazujeme zákon o osobní, hmotné a trestní odpovědnosti všech politiků, soudců, státních zástupců a exekutivy.

Myslíte, že když budete tuto myšlenku změny směrem k přímé demokracii prosazovat, tak přesvědčíte dost občanů, že jiná cesta není, a že lidé budou toto žádat od svých politiků?

Ano, věřím tomu. Zatímco ještě loni byly myšlenky přímé demokracie podle politiků jen pro „magory“, tak dnes se k vybraným principům začaly hlásit téměř všechny strany včetně nově vznikajících hnutích.

Budete Prahu i celou republiku oblepovat bilboardy s VIP kandidáty?

Ne. Budeme lidem vysvětlovat, že je třeba změnit systém. Mimochodem – přímá demokracie je kouzelná v tom, že přináší to, co už léta hlásám – nevolte strany ale lidi. Bylo pro mne příjemným překvapením, když jsem si v jednom textu nedávno přečetl, že toto moto – nevolte strany ale lidi – hlásal Jan Antonín Baťa. Viděl v tom stejně jako já hlavní klíč k řešení krize způsobené vládou stranických oligarchií

Budete na specifické město, jakým Praha bezesporu je, vymýšlet nějakou speciální strategii?

Není třeba. Říká se, že Praha je pravicová, ale je tu i dost levicových voličů. Ale my takhle neuvažujeme. Principy přímé demokracie jsou přece zcela neutrální a přínosné pro sympatizanty jakéhokoli spektra politiky. Diktatura elit, pravicových či levicových, je vždy katastrofa.

Budou představitelé Úsvitu, samozřejmě včetně Vás, vidět před volbami na mítincích v Praze?

Je hodně předčasné plánovat kde přesně budu – já v Praze žiju takže mě asi lehce potkáte v obchodě, v restauraci nebo na zastávce tramvaje. Koncekonců, minulý týden mě týdeník AHA vyfotil, jak s kamarádem přecházíme koleje na červenou. Chtěl bych dodat, že na zelenou v tom místě nemá šanci přejít nikdo – přesněji, když na zelenou vstoupíte do vozovky, tak vám během pár sekund skočí červená. Tuhle situaci zažívají na mnoha přechodech všichni pražané. Samozřejmě, vy v takovém případě nepácháte žádný přestupek – jen to blbě vypadá.

Je něco speciálního, co by Úsvit chtěl po volbách pro Pražany zlepšit?

To zlepšení bude stejné jako jinde, ale Pražané si ho daleko lépe uvědomí – pokud změny prosadím, tak by na magistrátu seděl primátor zvolený přímo občany a přímo občany odvolatelný. Tím skončí letité stranické machinace s posty a koalicemi na magistrátu, které zatím vždy skončily rozkrádáním veřejných peněz.

Co podle Vás Pražany v současnosti nejvíce trápí a jak byste jim chtěl pomoci?

Pražané mají zčásti stejné problémy jako celá ČR – což je zčásti ekonomika. Mají sociální problémy – pražští důchodci mají násobně vyšší náklady na bydlení, než důchodce na chalupě. Praha má dopravní problémy a také problém s rozkrádáním a plýtváním peněz, kterých má v rozpočtu miliardy.

Je třeba systémových změn, které zefektivní veřejnou správu tak, aby sloužila spokojenému životu lidí – a změny směrem k přímé demokracii, které prosazujeme, dají také možnost občanům, aby o svých prioritách spolurozhodovali nebo zprofanovaného politika odvolali. Mnoho z uvedených potíží má kořeny právě v korupčním a nedemokratickém mocenském systému, který nenaslouchá potřebám občana.

Já můžu mít například vlastní řešení třeba na dopravní problematiku, ale dokud v Praze vládne ekonomická mafie, pak není šance na veřejně prospěšné řešení. Dnes totiž vítězí vždy ta nejdražší varianta, která přinese mafiánům nejvyšší zisk. Ne ta varianta nejlepší pro občany. Až tu budou vládnout občané, pak zvítězí jejich zájmy.

Myslíte, že když budete tuto myšlenku změny směrem k přímé demokracii prosazovat, tak přesvědčíte dost občanů, že jiná cesta není, a že lidé budou toto žádat od svých politiků?

 

Ano, věřím tomu. Zatímco ještě loni byly myšlenky přímé demokracie podle politiků jen pro „magory“, tak dnes se k vybraným principům začaly hlásit téměř všechny strany včetně nově vznikajících hnutích.


Autor: Dalibor Kracík
Další články
Nahoru