Dnes Sobota - obcasny-dest 16°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dokončení Centra Nová Palmovka bude stát 2,62 miliardy korun
Centrum Nová Palmovka. Foto: MHMP

Dokončení Centra Nová Palmovka bude stát 2,62 miliardy korun

Dokončení a přestavba rozestavěné budovy Centra Nová Palmovka v Praze 8 na sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) vyjde magistrát na zhruba 2,62 miliardy korun. Stavební práce udělá firma Porr, která zvítězila ve výběrovém řízení. Vyplývá to z dokumentu, který aktuálně schválili pražští radní. Projekt budovy, kde měly být radnice Prahy 8 a komerční prostory, byl schválen v roce 2010 a stavba dosud není hotová. Torzo budovy od radnice převzal magistrát. Dostavba by měla být dokončena v roce 2026.

Společnost PORR zvítězila ve veřejné zakázce na dokončení Centra Nová Palmovka pro účely užívání EUSPA s nejnižší nabídkovou cenou. Společnost zajistí stavební práce pro realizaci a dokončení rozestavěné stavby Centrum Nová Palmovka, a to formou design & build, kdy společně se stavebními pracemi zajistí zpracování projektové přípravy a poskytne rovněž související inženýrskou činnost.  

„Je to významný krok k realizaci této stavby, která má potenciál ovlivnit ekonomiku Česka, protože se může stát centrem technologických inovací pro celou Evropu,“ řekl náměstek primátora Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN). 

Součástí veřejné zakázky je zpracování dokumentace bouracích prací týkající se odstranění degradovaných částí budovy, dále zpracování projektové přípravy pro stavební práce, zajištění veškerých souvisejících inženýrských činností včetně vydání veškerých příslušných veřejnoprávních povolení a samotnou realizaci bouracích a stavebních prací. 

O pronájem budovy již v minulosti projevilo zájem Ministerstvo financí, a to za účelem poskytnutí budovy k užívání EUSPA. Mezi hlavním městem a ministerstvem financí byla následně uzavřena smlouva o budoucí nájemní smlouvě, která stanoví podmínky pro uzavření nájemní smlouvy, na jejímž základě bude budova předána k užívání ministerstvu a jeho prostřednictvím pronajímána kosmické agentuře. 

Praha se v roce 2021 stala sídlem nově vzniklé organizace EUSPA. Ta navazuje na existující operační středisko projektu Gallileo na Vltavské, jehož prostory však již nedostačují. Jako vhodné místo byl vybrán nedostavěný projekt budovy radnice Prahy 8 na Palmovce. Torzo budovy bude zrekonstruováno a vybaveno pro potřeby vesmírné agentury. Cílem je vybudovat zde také vzdělávací centrum s tematikou vesmíru. 

Budovu na Palmovce začala v roce 2014 stavět Praha 8, mělo tam být sídlo radnice doplněné o obchodní centrum. O rok později však byly práce na stavbě za více než miliardu korun přerušeny a dosud s nimi dělníci znovu nezačali.


Autor: Hla

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Nadační fond Dvojka srdcem opět nabízí příspěvek dětem na letní tábory

16. května 2024 v 07:19

S blížícím se obdobím letních prázdnin přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou pomoci pro rodiny s dětmi, které si nemohou dovolit poslat děti na tábory.

Další články
Nahoru