Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Knižní tipy

Dokonalé děti: Vychází knižní novinka bestsellerové autorky New York Times Sophie Hannah

Autorkou novinky z nakladatelství Ikar je britská autorka Sophile Hannah, kterou proslavily jednak její básně a romány a jednak také to, že se stala se souhlasem dědiců Agathy Christie jedinou oficiální pokračovatelkou královny zločinu, která smí vydávat nové příběhy slavného detektiva Hercula Poirota.

dokonale-deti Nyní přichází Sophie Hannah s novým románem Dokonalé děti – jedná se o psychothriller o sourozencích Thomasovi a Emily, kteří jsou velmi roztomilí, jen poněkud zvláštní – je jim totiž stále 3 a 5 let a vůbec nestárnou.

Ukázka z knihy:

Otevře zadní dveře range roveru a strčí hlavu dovnitř. „Jsme tady!“ Násilně veselý hlas zní nepřesvědčivě. Narovná se. Nic se neděje.

To mě nepřekvapuje. Pokud je destinací jejich vlastní domov, puberťáci bez pořádného sekýrování nevylezou z auta. Pokud je vysadíte u kamaráda, je to něco jiného.

Slyším, jak si Flora povzdechne. „Thomasi! Emily!“ zvolá zpěvným hlasem. „No tak, vylezte!“

„Proč na ně mluvíš jako na batolata?“ zamumlám si pro sebe. „Není divu, že tě ignorují.“

I když byly Flořiny děti malé, mluvila na ně jako na miminka, což mi lezlo na nervy. Díky ní jsem se vždycky snažila promlouvat na Zannah a Bena jako na normální lidi.

Flora odstoupí od auta, jako by se někdo snažil vylézt ven. „To je ono,“ řekne povzbudivě.

Přestaň s tím, ženská, pokud nechceš, aby ti utekli a přidali se k nějaké sektě. Měli by být schopní vylézt z auta bez žvatlání své matky.

Z auta vylétne jasně modrý raneček a dopadne na zem. Pak se objeví noha a za ní kluk.

Velmi malý kluk.

Co to, k čertu, je?

„No tak, Emily,“ říká Flora. „Thomasi, zvedni ten batůžek.“

Z auta se vykulí malá holčička. Zvedne modrý batůžek a podá ho chlapci.

„Výborně, Emily. To je od tebe hezké. Poděkuj jí, Thomasi.“

Tohle snad není pravda.

Pravou rukou se dotknu tváře. Jsou chladné. Celé tělo mi ztuhlo, kromě srdce, jehož bušení mi zní v uších, jako bych byla uvězněná v tunelu. Opřu se, zavřu na několik vteřin oči, a pak je zase otevřu.

Nic se nezměnilo. Holčička se otočí a na chvilku hledí přímo na mě.

Je to ona. To tričko s chundelatou ovečkou… Le petit mouton.

Holčička, na kterou hledím, je Emily Braidová, až na to, že jí není patnáct, jak by mělo, musí jí být tolik, určitě je, pokud se svět nezbláznil. Tohle je Emily Braidová, kterou jsem znala před dvanácti lety, když jí byly tři. A Thomas… Nevidím celou jeho tvář, ale i tak poznám, že je mu stále pět let, jako když jsem ho viděla naposledy v roce 2007.

Musím odtud pryč. Nedokážu se na to dívat. Všechno je špatně.

Třesoucíma se rukama šmátrám po klíčích. Pevně je stisknu, ale hned si uvědomuju, že svírám nesprávný předmět. Je to knoflík na palubní desce, ne klíče. Čekám, až nastartuju, ale nedaří se mi to, protože to nedělám správně. Dokážu myslet jen na Thomase a Emily Braidovy.

Proč jim je… jak jim může být… stále tři a pět let. Proč nejsou starší než před dvanácti lety?

Jak to, že nevyrostli…?


Autor: red

Vítězem Literární ceny Knižního klubu je Jan Váňa s románem Křehkost

22. září 2022 v 11:59

Laureátem 27. ročníku Literární ceny Knižního klubu se rozhodnutím odborné poroty stal Jan Váňa s knihou Křehkost. Jeho rukopis se prosadil v konkurenci 70 zaslaných prací. Odměnou vítězovi je vydání knihy pod nakladatelskou značkou Knižní klub, prémie 100 000 korun a originální skleněná plastika...

Lucie Hušková: Símka

22. září 2022 v 11:44

Símka je literárním debutem Lucie Huškové. Vychází v nakladatelství Listen  a vypráví o obrovské touze po lásce rodiče a odhodlání jí dosáhnout, ať to stojí cokoliv. Doslova cokoliv.  

Sandra Dieckmann: Kouzelné pírko

22. září 2022 v 11:24

Nakladatelství PRÁH vydalo ilustrovanou knihu pro děti i dospělé s názvem Kouzelné pírko od britské ilustrátorky a umělkyně Sandry Dieckmann (dříve už v Práhu vyšly tituly Pady, Pes, který spolkl svět a Čekání na Vlka).

Marie-Christine Chartier: Počkám na tebe

21. září 2022 ve 14:15

Nakladatelství Metafora vydala novinku POČKÁM NA TEBE z oblíbené edice 7lásky. Svěže a s nadhledem napsaný román od jedné z nejúspěšnějších současných kanadských autorek.

Metafora vydává tituly Američanka v Paříži a Vůně medu

20. září 2022 v 15:45

Nakladatelství Metafora právě vydalo Američanku v Paříží, novinka z řady biografických románů. Dalším titulem je Vůně medu, román o tajemstvích, jež nám brání pohnout se v životě dál, poutech, která nás pojí k domovu, a nesmazatelném otisku, jejž v lidských srdcích...

Daniela Kovářová představila svou 20. knihu

19. září 2022 ve 22:09

Rodinná advokátka a spisovatelka Daniela Kovářová představila svou novou, už 20. knihu - Dobré manželství: 10+1 užitečných rad.

Opovážlivá drzost být sám sebou, novinka od autora bestselleru Uprdelismus

12. září 2022 v 08:41

Jan Menděl  a David Toegel jsou autory novinky z nakladatelství Pragma Opovážlivá drzost být sám sebou. Autor loňského bestselleru Uprdelismus tentokrát spojil síly s terapeutem Davidem Toegelem a společně se zamýšlejí nad tím, proč je pro nás tak těžké to, co by mělo být tou nejpřirozenější věcí...

Jérôme Loubry a jeho thriller Krvavé stíny

9. září 2022 v 10:40

Metafora právě vydala dlouho očekávaný titul Krvavé stíny. Strhující thriller s prvky hororu je od autora bestselleru Útočiště, držitele prestižního žánrového ocenění Prix de Cognac a ceny Plume libre d’Argent.

Daniela Kovářová: Dítě mezi otcem a matkou

9. září 2022 v 07:55

Když se rodiče rozejdou, dítě to odnese vždycky. To byla hlavní myšlenka představení nové knihy rodinné advokátky a spisovatelky Daniely Kovářové Dítě mezi otcem a matkou, kterou napsala spolu s dětským psychologem Václavem Mertinem a sociální pracovnicí Petrou...

Výživná kniha o jídle Karolíny Fourové

8. září 2022 v 07:51

Novinka Výživná kniha o jídle je od foodblogerky a odbornice na výživu a potraviny Karolíny Fourové. Kniha vychází v nakladatelství Esence a volně navazuje na úspěšný autorčin bestseller Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete (2020).  

Olivie Blake: ATLASOVA ŠESTKA

7. září 2022 v 07:47

Atlasova šestka se jmenuje román kalifornské spisovatelky, píšící pod pseudonymem Olivie Blake. Příběh šestice neobyčejných mágů, sdružených v jednom tajném spolku, osloví zejména příznivce sci-fi a fantasy, ale možná nejen je – kniha totiž ve Spojených státech slavila velký úspěch i u široké...

Simone van der Vlugt: Obchodnice z Amsterdamu

6. září 2022 v 06:14

METAFORA právě vydala historický román o ženské touze po nezávislosti podle skutečných událostí od jedné z nejpopulárnějších nizozemských autorek Simone van der Vlugt s názvem Obchodnice z Amsterdamu.   

Ulicemi Hostivaře a Horních Měcholup. Nová kniha Prahy 15

2. září 2022 ve 13:46

Pro milovníky knih a historie připravila patnáctá městská část ke 100. výročí vzniku Velké Prahy novou publikaci mapující všechny ulice v Praze 15.

Povídky, které pomáhají

24. srpna 2022 v 07:30

Vychází netradiční sbírka povídek, která čtenáře nejen potěší a pobaví, ale také pomůže dobré věci.

Další články
Nahoru