Dnes Pondělí - jasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 20°C
Pondělí 16. 5. 2022
Svátek má Přemysl
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Knižní tipy

Dokonalé děti: Vychází knižní novinka bestsellerové autorky New York Times Sophie Hannah

Autorkou novinky z nakladatelství Ikar je britská autorka Sophile Hannah, kterou proslavily jednak její básně a romány a jednak také to, že se stala se souhlasem dědiců Agathy Christie jedinou oficiální pokračovatelkou královny zločinu, která smí vydávat nové příběhy slavného detektiva Hercula Poirota.

dokonale-deti Nyní přichází Sophie Hannah s novým románem Dokonalé děti – jedná se o psychothriller o sourozencích Thomasovi a Emily, kteří jsou velmi roztomilí, jen poněkud zvláštní – je jim totiž stále 3 a 5 let a vůbec nestárnou.

Ukázka z knihy:

Otevře zadní dveře range roveru a strčí hlavu dovnitř. „Jsme tady!“ Násilně veselý hlas zní nepřesvědčivě. Narovná se. Nic se neděje.

To mě nepřekvapuje. Pokud je destinací jejich vlastní domov, puberťáci bez pořádného sekýrování nevylezou z auta. Pokud je vysadíte u kamaráda, je to něco jiného.

Slyším, jak si Flora povzdechne. „Thomasi! Emily!“ zvolá zpěvným hlasem. „No tak, vylezte!“

„Proč na ně mluvíš jako na batolata?“ zamumlám si pro sebe. „Není divu, že tě ignorují.“

I když byly Flořiny děti malé, mluvila na ně jako na miminka, což mi lezlo na nervy. Díky ní jsem se vždycky snažila promlouvat na Zannah a Bena jako na normální lidi.

Flora odstoupí od auta, jako by se někdo snažil vylézt ven. „To je ono,“ řekne povzbudivě.

Přestaň s tím, ženská, pokud nechceš, aby ti utekli a přidali se k nějaké sektě. Měli by být schopní vylézt z auta bez žvatlání své matky.

Z auta vylétne jasně modrý raneček a dopadne na zem. Pak se objeví noha a za ní kluk.

Velmi malý kluk.

Co to, k čertu, je?

„No tak, Emily,“ říká Flora. „Thomasi, zvedni ten batůžek.“

Z auta se vykulí malá holčička. Zvedne modrý batůžek a podá ho chlapci.

„Výborně, Emily. To je od tebe hezké. Poděkuj jí, Thomasi.“

Tohle snad není pravda.

Pravou rukou se dotknu tváře. Jsou chladné. Celé tělo mi ztuhlo, kromě srdce, jehož bušení mi zní v uších, jako bych byla uvězněná v tunelu. Opřu se, zavřu na několik vteřin oči, a pak je zase otevřu.

Nic se nezměnilo. Holčička se otočí a na chvilku hledí přímo na mě.

Je to ona. To tričko s chundelatou ovečkou… Le petit mouton.

Holčička, na kterou hledím, je Emily Braidová, až na to, že jí není patnáct, jak by mělo, musí jí být tolik, určitě je, pokud se svět nezbláznil. Tohle je Emily Braidová, kterou jsem znala před dvanácti lety, když jí byly tři. A Thomas… Nevidím celou jeho tvář, ale i tak poznám, že je mu stále pět let, jako když jsem ho viděla naposledy v roce 2007.

Musím odtud pryč. Nedokážu se na to dívat. Všechno je špatně.

Třesoucíma se rukama šmátrám po klíčích. Pevně je stisknu, ale hned si uvědomuju, že svírám nesprávný předmět. Je to knoflík na palubní desce, ne klíče. Čekám, až nastartuju, ale nedaří se mi to, protože to nedělám správně. Dokážu myslet jen na Thomase a Emily Braidovy.

Proč jim je… jak jim může být… stále tři a pět let. Proč nejsou starší než před dvanácti lety?

Jak to, že nevyrostli…?


Autor: red

Na ovoce s praktickým průvodcem v kapse

9. května 2022 v 09:41

Praha mezi rušnými uličkami schovává spousty starých sadů, kde si můžete zdarma natrhat třešně, jablka a další ovoce. Chystaná kniha Pražské ovocné sady ukazuje naše hlavní město z jiného úhlu pohledu a zve čtenáře na místa, o kterých mnohdy netuší ani místní. 

Maxime Chattam: Ďábel si počká

5. května 2022 v 08:15

Zadržený kurýr převáží něco mnohem horšího než zásilku drog. V brlohu, který vypadá jako předsíň pekla, je nalezen muž s podříznutým hrdlem. Dvojice teenagerů chladnokrevně postřílí desítky pasažérů vysokorychlostního vlaku TGV. Zdraví lidé umírají ve svých domovech s tváří vyjadřující...

Mistrovská detektivka od pokračovatele série Milénium

4. května 2022 v 07:22

Autorem detektivky Temnota je švédský novinář a spisovatel David Lagercrantz, který před lety svojí trojicí thrillerů Dívka v pavoučí síti (2015), Muž, který hledal svůj stín (2017) a Dívka, která musí zemřít (2019) volně navázal na kultovní severskou trilogii Milénium Stiega...

Plavat hladce, snadno a s radostí. Kniha trenérky Gábiny Minaříkové poradí, jak na to

3. května 2022 v 11:51

Jak zbavit dítě strachu z potopení hlavy? Jakým plaveckým způsobem začít nejdříve? Jak do vody bezpečně skočit? A jak při výuce plavání pomohou zvířátka jako je krab, želva nebo tučňák? O tom všem vypráví nová kniha Jak naučit děti plavat hladce aneb Plavání s Plavlem a Plavlínou zkušené plavkyně...

Anders De La Motte, Måns Nilsson: Smrt přichází na prohlídku

25. dubna 2022 v 09:41

Patříte-li k příznivcům klasických detektivních příběhů, v nichž kromě záhad a napětí nechybí ani špetka humoru, nenechte si určitě ujít novinku od švédské dvojice Anders de la Motte a Måns Nilsson. První z nich je úspěšný autor thrillerů, druhý je scénárista, komik a moderátor. Z jejich společné...

Vesnice, nová detektivka Kristýny Trpkové

19. dubna 2022 v 07:32

Knižní novinkou nakladatelství Kalibr je detektivka mladé české autorky Kristýny Trpkové s názvem Vesnice.  

Kniha Kořendy Hvízdalové Velkým dětem ukazuje, jak se vypořádat s životními obtížemi

18. dubna 2022 v 06:47

Kniha Velkým dětem nabízí čtenářům pohlazení po duši, které může pomoci najít cestu ke šťastnému životu prožitému ve zdraví.

Nestalo se částečně nic aneb Jak je to u nás a kdo za to může

16. dubna 2022 v 16:02

Žijeme v době, kdy snad nejvíce ze všeho potřebujeme pohlazení. Nikoli sentimentálně slzavé, ale veselé, tak trochu rošťácké, které má občas i podobu lehkého proplesknutí, abychom se vzpamatovali a viděli svět a svůj život střízlivýma, a přesto okouzlenýma očima. Bez zloby, obviňování a naříkání...

Bonni Goldsteinová: Konopí je lék

15. dubna 2022 v 06:27

Objevte léčivou sílu konopné medicíny a odhalte nejnovější vědecké poznatky, které stojí za jejími pozoruhodnými účinky na lidské zdraví.

Mark Sullivan: Poslední zelené údolí

13. dubna 2022 v 11:20

Historický román Poslední zelené údolí jednou z novinek nakladatelství Ikar. Kniha je odvaze, přežití a triumfu inspirovaném neuvěřitelným příběhem jedné rodiny. Koncem března 1944, když se Stalinovy jednotky tlačí na Ukrajinu, musí mladý Emil a Adeline Martelovi učinit strašlivé rozhodnutí: čekat...

Natasha Lesterová: Dům na Riviéře

13. dubna 2022 v 11:11

Paříž, 1939. Nacisté si myslí, že Éliane nerozumí německy. Domnívají se, že pro ně pouze katalogizuje umělecká díla a netuší, že kradou národní poklady do svých soukromých sbírek. Jenže to se mýlí. Dívka pečlivě dešifruje jejich poznámky a předává informace odboji. Éliane však rozehrála...

Tajemství zámku Ashmore. Vychází historické rodinné drama pro fanoušky Panství Downtown

3. dubna 2022 ve 14:25

Nakladatelství Ikar aktuálně vydalo knihu Tajemství zámku Ashmore. Nový román Cynthie Harrod-Eagles, autorky úspěšné Dynastie Morlandů, se odehrává na samém počátku 20. století v jižní Anglii na svazích malebného údolí řeky Ash, s majestátní budovou zámku, jemuž místní lidé stále ještě říkají hrad...

Robert Macfarlane, Václav Cílek: Podzemí

30. března 2022 v 07:26

Fascinující výprava do nitra planety i lidské duše s oceňovaným autorem knih o přírodě. Vydejte se hledat odpovědi na odvěké otázky existence i současné problémy tam, kde se skutečně skrývají: pod povrch.

Bernard Minier: Lov

29. března 2022 v 07:00

Existuje temnota, kterou nerozjasní ani slunce. Sedmý případ kriminalisty Servaze. V nakladatelském domě Albatros Media vychází strhující thriller Lov, který napsal Bernard Minier.

Další články
Nahoru