Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Dokáže si Praha poradit s aktuálními tématy? Městská knihovna chystá cyklus debat
Besedy budou probíhat v Ústřední knihovna na Mariánském náměstí. Foto: PCT

Dokáže si Praha poradit s aktuálními tématy? Městská knihovna chystá cyklus debat

Na otázku, zda Praha dokáže čelit aktuálním tématům, se pokusí odpovědět chystaný cyklus tří besed Praha vs. Rozvoj měst, změna klimatu, dostupné bydlení, to jsou témata, která zazní v Zálivu Ústřední knihovny na Mariánském náměstí 11. a 25. dubna a 2. května vždy od 18 hodin. 

První z večerů nabídne například  otázky Jaká budou města 21. století, jak se v nich bude žít a co je největší výzvou pro budoucí architekty a urbanisty? Kdo bude rozhodovat o podobě měst, jejich samosprávy – experti nebo nadnárodní kapitál? A jsou strategie rozvoje měst vůbec realizovatelné? 

Druhý večer se bude zabývat adaptací Prahy na klimatickou změnu. Praha v roce 2019 schválila Klimatický plán hl. m. Prahy do roku 2030 a chystá řadu opatření
v oblasti dopravy, energetiky nebo cirkulární ekonomiky. 

Poslední večer bude reflektovat dostupné bydlení v době, která je ekonomicky náročná, a kdy se do měst stěhuje čím dál více lidí. 

Česká republika si připomíná 20 let od vstupu do EU. „Na společný trh a otevřené hranice jsme si zvykli, v čem dalším nás Evropa a okolní státy mohou inspirovat?,” na to se zeptá nejen svých hostů organizátorka přednáškového cyklu Věra Chmelárová z Městské knihovny v Praze. 

U diskuzního stolu se objeví odborníci, novináři, zástupci města i neziskových organizací, například Rozálie Kašparová, architektka a urbanistka, Prokop Vodrážka, novinář a publicista z Deníku N, Martin Bursík, expert na klima a vládní poradce pro oblast životního prostředí, Petra Kolínská, ředitelka Zeleného kruhu, Jakub Nakládal, architekt, Re-set a další. 

„Přijďte si poslechnout, jakým výzvám 21. století čelí Praha a jak se jí daří naplňovat vlastní strategie ve srovnání s evropskými sousedy,“ sdělila Simona Doušková z knihovny. 


 


Autor: red

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Dnes v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Pražská lítačka letos již podvanácté

Dnes v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Dnes v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Včera v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Včera v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Včera v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Včera v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Včera v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

22. dubna 2024 v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

22. dubna 2024 v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Další články
Nahoru