Dokáže si Praha poradit s aktuálními tématy? Městská knihovna chystá cyklus debat
28. března 2024 15:12
První z večerů nabídne například otázky Jaká budou města 21. století, jak se v nich bude žít a co je největší výzvou pro budoucí architekty a urbanisty? Kdo bude rozhodovat o podobě měst, jejich samosprávy – experti nebo nadnárodní kapitál? A jsou strategie rozvoje měst vůbec realizovatelné?
Druhý večer se bude zabývat adaptací Prahy na klimatickou změnu. Praha v roce 2019 schválila Klimatický plán hl. m. Prahy do roku 2030 a chystá řadu opatření
v oblasti dopravy, energetiky nebo cirkulární ekonomiky.
Poslední večer bude reflektovat dostupné bydlení v době, která je ekonomicky náročná, a kdy se do měst stěhuje čím dál více lidí.
Česká republika si připomíná 20 let od vstupu do EU. „Na společný trh a otevřené hranice jsme si zvykli, v čem dalším nás Evropa a okolní státy mohou inspirovat?,” na to se zeptá nejen svých hostů organizátorka přednáškového cyklu Věra Chmelárová z Městské knihovny v Praze.
U diskuzního stolu se objeví odborníci, novináři, zástupci města i neziskových organizací, například Rozálie Kašparová, architektka a urbanistka, Prokop Vodrážka, novinář a publicista z Deníku N, Martin Bursík, expert na klima a vládní poradce pro oblast životního prostředí, Petra Kolínská, ředitelka Zeleného kruhu, Jakub Nakládal, architekt, Re-set a další.
„Přijďte si poslechnout, jakým výzvám 21. století čelí Praha a jak se jí daří naplňovat vlastní strategie ve srovnání s evropskými sousedy,“ sdělila Simona Doušková z knihovny.