Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - bourky 17°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Dojemný příběh Jiřího: Začal si užívat koníčky, které zvládne i s nemocí
Jiří se stal v důchodu nadšeným amatérským fotografem. Foto(2x): MaVe

Dojemný příběh Jiřího: Začal si užívat koníčky, které zvládne i s nemocí

Nedlouho před šedesátými narozeninami musel pan Jiří do invalidního důchodu. Jeho zdravotní problémy začaly tři roky před tím, když se začal často zadýchávat. Zpočátku tomu nepřikládal váhu a potíže přisuzoval věku a kouření.

Navíc, protože pracoval jako programátor ve slévárně, absolvoval při preventivní prohlídce dvakrát mimo jiné i rentgen plic. „Výsledky jsem měl vždy v pořádku, tak jsem si říkal, že i když kouřím, tak to nebude nic vážného,“ vzpomíná pan Jiří.

Potíže s dechem se mu ale nadále zhoršovaly, až jej donutily k návštěvě lékaře. „Ten mě poslal ke kardiologovi na zátěžové testy. Ty ale ukázaly, že srdce mám v pořádku a že problém bude asi na plicích,“ popisuje Jiří.

Následně mu plicní lékař diagnostikoval obstrukční plicní nemoci (CHOPN) ve třetím stadiu, nasadil mu ihned léky a doporučil mu okamžité zanechání kouření. „Bál jsem se, že přestat kouřit nedokážu, ale nakonec se mi to podařilo a bylo to pro mě opravdu životní vítězství,“ říká.

Dnes mu je sedmdesát let a potíže s dechem zvládá i díky radám fyzioterapeuta. „Na rehabilitaci mi vysvětlili, jak správně dýchat nebo jak chodit do schodů, abych to zvládal,“ popisuje.

Jiří je vášnivý fotograf. „Chtěl jsem si nějak zpestřit své každodenní procházky, tak jsem si na důchod koupil foťák. Začal jsem fotit

jir-i-z-cyklu-ku-rokresby-i

Fotí rád abstraktní motivy, třeba kůru stromu

– například taková obyčejná kůra stromu, když ji zaberete dostatečně zblízka, může vypadat jako bájné zvíře,“ popisuje s nadšením.

Focení ho pohltilo natolik, že se stal členem fotoklubu Omega a Unie výtvarných umělců a už měl i několik výstav. „Hraji také na ukulele a začal jsem se učit na zobcovou flétnu, což mi přináší velké potěšení. Navíc flétna prospívá i mému dechu,“ usmívá se.

„To jsou koníčky, které zvládnu i s nemocí, protože k nim rychlou chůzi, která mému dechu nesvědčí, nepotřebuji,“ říká.

Užívání si zálib mu ale teď komplikuje koronavirová epidemie. Byl zvyklý žít mezi umělci, tvořit, účastnit se fotografických soutěží, vymýšlet a propagovat nové akce a obrazově dokumentovat kulturní dění ve svém bydlišti. To teď není možné.

Tvůrčímu fotografování se také nemůže v současné době věnovat, neboť je vázáno na návštěvy vytipovaných oblastí, k nimž je nutno cestovat veřejnými dopravními prostředky, čemuž se raději vyhýbá.

„Vzhledem k mému zdravotnímu stavu mám velké obavy z nákazy, a proto ven skoro nevycházím. V současné době je činnost obou fotografických spolků omezena na minimum a probíhá jen v digitální podobě. Toto omezení mne trápí nejvíce, protože se nemohu osobně setkávat s fotografy a umělci, což jsou mí nejlepší přátelé a také podstatná část mého života,“ smutní sympatický senior.

Vzhledem k jeho nemoci je pro pana Jiřího problematické i nošení ochranných pomůcek. „S rouškou zvládám jen pomalou chůzi s častými zastávkami a nošení respirátoru je pro mě při chůzi nemožné,“ konstatuje.

Nákupy obstarává rodina, aby nemusel chodit příliš mezi lidi. Je však optimista a i přes všechna omezení nepodléhá smutku a snaží se brát věci s nadhledem.

„I když nemůžu dělat věci, které byly mou prioritou, věnuji se alespoň tomu, co mi současný stav umožňuje. Svoji fyzickou zdatnost si udržuji denním domácím cvičením a svoji psychiku hraním na hudební nástroje, učením se nových technik hry a aranžováním. Na světě je totiž tolik krásných a zajímavých činností, že není třeba ztrácet hlavu a dá se i tak žít naplno,“ uzavírá Jiří.


Autor: Lukáš Plecháček

Vzácná nemoc lidem bere schopnost dýchat i polykat

20. června 2022 v 11:39

Dvojité vidění, neschopnost hýbat se, mluvit, polykat, nebo dokonce dýchat – to vše patří mezi projevy vzácného autoimunitního onemocnění myastenie gravis (MG), kterým v Česku trpí 2 500 až 3 000 lidí. Tělo při něm samo vytváří protilátky, které brání přenosu impulsů z nervů do svalu. Lidé, kteří...

Fest ArBest léto 2022

16. června 2022 v 15:46

Fest ArBest léto 2022 se koná s pátek a v sobotu 17. a 18. června od 10:30 do 21:30 na Arbesově náměstí v Praze 5.

Tip na výlet: Den otevřených dveří na Úpravně vody Želivka a Vodárenské nádrži Švihov

8. června 2022 ve 13:33

Příležitost k prohlídce největší úpravny vody u nás, hráze vodárenské nádrže Švihov a Vodního domu budete mít v sobotu 11. června.

Dny otevřených center pro léčbu migrény

7. června 2022 v 08:09

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku okolo milionu, mohou přijít zdarma konzultovat svůj stav se specialisty. Brány čtyř specializovaných center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy se letos otevřou všem lidem trpícím tímto onemocněním. Do osvětové akce se v červnu zapojí Fakultní nemocnice...

Praha 2: Apetit piknik v Havlíčkových sadech

6. června 2022 v 17:36

Den plný delikates od špičkových českých výrobců v sobotu 18. června od 10 hodin nabídne kuchařskou show, tombolu, program pro děti, hudbu a tanec.

Nemocnice sv. Kříže Žižkov vyzývá pacienty k preventivním prohlídkám

1. června 2022 v 09:00

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zahájila informační kampaň pro pacienty, ve které je motivuje navštívit specializovaná pracoviště k preventivním prohlídkám. Ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami Ambulantní centrum Nemocnice Žižkov nabízí pacientům kvalifikované lékaře i moderní diagnostické...

Slunečnice rozsvítí Kateřinskou zahradu

28. května 2022 v 07:13

Desítky slunečnic vysadí v pondělí 30. května v Kateřinské zahradě v Praze 2 pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Akce s názvem Rozsviťme Českou republiku se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny před polednem. Pacienti chtějí upozornit na nemoc, kterou v Česku trpí přes...

Další články
Nahoru