dnes
Neděle - polojasno
21°C
zítra
Pondělí - polojasno
21°C
pozítří
Úterý - polojasno
24°C
Dohodnuto: Praze 11 budou vládnout Piráti, ANO, ODS a TOP 09 se STAN
Koalice Společně pro Jižní Město. Dosluhující starosta Petr Jirava je na snímku zcela vlevo. Jeho nástupce Jiří Dohnal stojí vedle něj. Foto: P11

Dohodnuto: Praze 11 budou vládnout Piráti, ANO, ODS a TOP 09 se STAN

Volební pat je v Praze 11 po čtyřech měsících u konce. Zastupitelské kluby České pirátské strany, hnutí ANO, TOP 09 a STAN a ODS se dohodly na znění koaliční smlouvy, kterou nazvaly Společně pro Jižní Město. Dnes se pod smlouvou začaly objevovat první podpisy a na úterním jednání zastupitelstva tak bude moci být zvoleno nové vedení radnice, které bude mít 9 členů, z toho 6 uvolněných (placená funkce).

Podle smlouvy, která se jmenuje Společně pro Jižní Město, budou mít nejvíce radních Piráti, kteří skončili v říjnových volbách druzí se ziskem devíti mandátů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. Piráti budou mít tři radní včetně postu starosty. Všichni budou uvolnění. Starostou se stane Jiří Dohnal. „Jsme rádi, že se podařilo vyjednat kvalitní koaliční smlouvu a věříme, že nová koalice na Praze 11 udělá mnoho dobré práce. Po předchozích vedeních je co napravovat a zlepšovat," uvedli Piráti z Prahy 11 na svém facebookovém profilu.

Dohnal ve funkci nahradí Petra Jiravu, který doposud stál v čele radnice za ANO. Další účast Jiravy ve vedení se dlouhou dobu jevila pro Piráty jako jedna z největších překážek po vytvoření koalice. Jak sám dosluhující starosta nedávno řekl v rozhovoru pro server Pražský patriot, na tomto postu netrvá, ale radním by byl rád. (Rozhovor s Petrem Jiravou si přečtěte zde) Toho se mu podařilo dosáhnout, bude řadovým radním. ANO (má 7 zastupitelů) bude mít celkem dva radní (jeden uvolněný), z toho 1. místostarostu. Tím se stane Ondřej Prokop.

„Podařilo se nám dát dohromady férovou koaliční smlouvu, která dává prostor každému ze čtyř partnerů, a zároveň najít jednoznačnou shodu na programu. Chceme dát smysl veřejnému prostoru – oživit zchátralé vnitrobloky, zanedbané parky, opravit mobiliář a zásadně zlepšit úklid všech veřejných ploch. Další prioritou je vyřešení tragického problému s nedostatkem parkovacích míst, ať už stavbou „zelených” parkovacích domů nebo nástavbami na stávající parkoviště,“ uvedl na 1. místostarostu nominovaný Ondřej Prokop s gescí majetek, investice a podpora podnikání. 

Dva členy rady (oba uvolnění) bude mít koalice TOP 09/STAN (6 zastupitelů), přičemž z toho bude jeden místostarosta. V této funkci bude pokračovat Jakub Lepš. „Chceme Prahu 11 dále rozvíjet ve prospěch občanů. V koaliční smlouvě jsme si dohodli programové priority, ze kterých bude vycházet programové prohlášení. To koalice vytvoří do konce dubna,“ uvedl Lepš. ODS (5 zastupitelů) bude mít dva radní a z toho jednoho místostarostu, kterým se stane Martin Sedeke.

Koaliční smlouva, kterou by do konání úterního zastupitelstva mělo podepsat všech 27 zastupitelů vznikající koalice, kromě programových priorit i personálního složení Rady podrobně popisuje principy spolupráce i postup, jak budou v dohodovacím řízení řešeny případné spory. První podpisy se na smlouvě začaly objevovat dnes. Vstup do koalice stvrdili Piráti tento týden ve vnitrostranickém hlasování.

V opozici zůstane ve volbách vítězné Hnutí pro Prahu 11 (má 13 zastupitelů), strana Jižní Město – náš domov (3 zastupitelé) a Okamurova SPD (2 zastupitelé). Vítěz voleb nedávno přišel ve snaze odvrátit působení v opozici ještě s návrhem na koalici, ve které by s ním byli Piráti, ANO a koalice TOP 09/STAN.

„Předložili to v moment, kdy už jsme byli dohodnutí na koaliční smlouvě.  Zbývá, abychom všichni přišli ve zdraví na úterní zastupitelstvo a podepsanou smlouvu potvrdili zvolením nového vedení radnice. Potom hned můžeme začít pracovat v novém složení pro obyvatele Prahy 11. Cesta ke koalici trvala nezvykle dlouho, ale jsem přesvědčen, že toto je nejlepší vyústění politických jednání, “ dodal Jakub Lepš. 

Na úterním jednání (již 4. v tomto volebních období) budou zastupitelé kromě vedení Prahy 11 volit také zřizovat výbory (kontrolní, finanční výbor, výbor pro územní rozvoj a životní prostředí a výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci) a jejich členy.

Složení nového vedení radnice Prahy 11, jak je uvedeno v příloze koaliční smlouvy

vedeni-prahy-11

Tabulka: Příloha koaliční smlouvy Společně pro Jižní Město


Veřejné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11

9. července 2020 v 09:31

V Praze 11 proběhne v úterý 14. července 15. mimořádné jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11.

Městské části se zapojují do aplikace CityVizor, nyní o tom rozhodla i Praha 8

6. července 2020 v 07:48

Od loňského prosince se do aplikace CityVizor zapojilo sedm městských částí. Další, které projevily zájem, se nachází v přípravné či testovací fázi projektu. Všechny pražské městské části mají možnost zapojit se do aplikace, přičemž technickou podporu jim poskytuje městská společnost...

Senioři vs. koronavirus – lze je lépe ochránit? Pracovní skupina přichází s návrhy opatření

5. července 2020 v 17:11

Jak ochránit seniory v mimořádných situacích? V reakci na pandemii koronaviru přichází s návrhy opatření pracovní skupina zákonodárců a odborné veřejnosti k problematice zneužívání seniorů. Doporučení, včetně těch legislativních, vychází z praktických zkušeností pobytových zařízení, neziskového...

Starosta Řeporyjí Novotný čelí obvinění

5. července 2020 v 09:12

Policie obvinila starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) z výtržnictví a podněcování k trestnému činu vůči někdejšímu policejnímu prezidentovi Stanislavu Novotnému.

Další články
Nahoru