dnes
Úterý - polojasno
16°C
zítra
Středa - obcasny-dest
14°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
18°C
Dohoda upravující pravidla pro zástavbu v okolí Klamovky platí dál. Soud zamítl žalobu spolku
Soud zamítl žalobu spolku. Foto: Freeimages.com

Dohoda upravující pravidla pro zástavbu v okolí Klamovky platí dál. Soud zamítl žalobu spolku

Už dva roky se vedou jednání o tom, jak bude vypadat okolí parku Klamovka, který je v majetku Prahy 5. Investor Vilapark Klamovka totiž před patnácti lety koupil pozemek sousedící s parkem se záměrem zde postavit obytné domy. To vzbudilo zájem veřejnosti, proto vloni i předloni proběhla trojstranná jednání o podmínkách výstavby. Zúčastněnými stranami byly investor, městská část Praha 5 a Spolek za záchranu Klamovky. Vloni přinesla společná jednání výsledek – Mediační dohodu. 

Výsledek dohody znamená zástavbu v rozsahu výrazně menším, než dovoluje stávající územní plán. „Proto jej za stávající situace považujeme za lepší řešení, než výstavbu bez omezení,“ konstatoval starosta Prahy 5 Daniel Mazur (Piráti). Dohoda totiž zavazuje zmenšit původní záměr, tedy z koeficientu míry využití „E“ na koeficient maximálně „D“. Dále, že v 1. fázi bude zahrnovat tři domy o výšce šesti nadzemních podlaží. Navíc investor vybuduje veřejné dětské hřiště a rezervuje 1100 m2 velkou část pozemku pro budoucí využití městské části na „zařízení pro výuku a výchovu dětí a mladistvých“.

„O samotném parku máme jasno a rozhodně nemáme zájem na tom, aby byl park jakkoliv poškozen, natož aby ho nahradila nějaká zástavba. V parku Klamovka se tedy žádné domy stavět nebudou. O okolí parku ale už musíme jednat a myslím, že naše společná jednání s investorem i spolkem přinesla racionální a kompromisní výsledek, který dává plány investora do souladu se zájmy městské části,“ pokračoval starosta Daniel Mazur.

Výsledek Mediační dohody byl však nedávno ohrožený, protože Spolek Za život lidskej vloni v říjnu podal k Městskému soudu v Praze žalobu proti rozhodnutí správního orgánu, kterým je Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy.  A podle článku 9 Mediační dohody je společnost Vilapark Klamovka oprávněna od dohody odstoupit, pokud nějaký „další subjekt napadne správní řízení vedoucí k realizaci projektu tak, jak bylo domluveno v rámci Mediace“.

Proto starosta Mazur a předseda Spolku za záchranu Klamovky Ilja Mráček odeslali společný dopis předsedovi Spolku Za život lidskej Janu Šírovi s žádostí o stažení žaloby, aby projekt mohl proběhnout podle domluvy dosažené v rámci mediace.

„Pro městskou část a její občany je žádoucí v místě zachovat zeleň a rezervovat prostor pro veřejnou vybavenost a zároveň je pro budoucnost obytného území důležité, aby se případná zástavba do oblasti co nejlépe zařadila. Mediační dohoda představuje právě kompromis, který je lépe naplnit než opustit,“ uzavřel starosta Mazur. Na onom rezervovaném pozemku by mohla vzniknou škola. Požadavek na ní už dříve vznesly občanské aktivity.

Městský soud v Praze nakonec zamítl žalobu Spolku za Život lidskej a podle slov jednatele Vilaparku Klamovka Ondřeje Buršíka to znamená, že Mediační dohoda platí i nadále a investor může pokračovat v přípravě projektu plně v souladu se závěry dohody.


Zápisy do 1. tříd ZŠ v Praze 5: Na první pohled to může vypadat jinak, ale míst pro prvňáčky je dostatek

Včera v 16:50

Po proběhlých zápisů do 1. tříd základních škol v Praze 5 pro školní rok 2019/2020 sice ještě ředitelé škol neznají konečný počet prvňáčků, které zařadí do prvních tříd na „svých“ školách, nicméně se neobávají, že by na základních školách na území Prahy 5 byl míst...

Další články
Nahoru